Co warto wiedzieć o monitoringu? Jaką kamerę IP wybrać?

MonitoringDo monitoringu różnych miejsc - domów, lokali usługowych czy sklepów - coraz częściej wykorzystuje się dziś kamery IP. Są nowoczesne, a więc pozwalają na wysyłanie sygnału przez połączenie sieciowe. Zapewnia to pogląd monitorowanego obszaru z każdego miejsca na świecie. To ciekawe urządzenie, ale trzeba wiedzieć, jakie wybrać, aby sprawowało się jak najlepiej. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę.

Jak to działa?

Najważniejszym działaniem kamery jest rejestrowanie obrazu, ale żeby go obejrzeć musimy podłączyć sprzęt do sieci, na przykład domowej. Aby wszystko dobrze działało, trzeba też poznać przypisany do urządzenia adres IP, który należy wpisać do adresu przeglądarki internetowej. Tak rejestrowany obraz przez niezawodne kamery bezprzewodowe możemy oglądać na wielu urządzeniach: laptopie, stacjonarnym komputerze czy mniejszym sprzęcie, jak telefon komórkowy czy smartfon. Mówimy oczywiście o zastosowaniach domowych, bo w kwestii sprzętu profesjonalnego jest o wiele więcej działań, które trzeba podjąć, aby wszystko działało, jak należy.

Monitoring

Co chcemy obserwować?

Zwracajmy uwagę na to, w jakim miejscu zostanie zamontowana kamera: na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Jeśli ma być umieszczona w domu, to nie musimy myśleć o dodatkowych ulepszeniach, jak na przykład specjalna obudowa, która jest odporna na różne negatywne czynniki: mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Żeby łatwo ocenić, czy wybrana przez nas kamera będzie odporna, zwracajmy uwagę na znaczenie dotyczące klasy szczelności. Składa się z dwóch cyfr: pierwsza w przedziale od 0 do 6 oznacza pyłoszczelność, druga (0-8) wodoszczelność. Oczywiście, im wyższe wartości, tym lepsze zabezpieczenie.

Jakość obrazu

Równie istotny jest przetwornik obrazu, a zdecydowana większość kamer IP posiada matrycę CMOS. Charakteryzuje się dość dobrymi parametrami, ale niestety nie w nocy, gdy obraz nie jest zbyt wyraźny. Aby dobrać jak najlepszą, zwróćmy uwagę na rozmiary przetworników: ¼'', 1/3'', ½'. Tutaj - odmiennie niż przy klasie odporności - im niższa cyfra, tym lepiej, bo obraz będzie prezentował bardziej zadowalającą jakość. Ponadto ważna jest rozdzielczość i tu nie ma zaskoczenia - im wyższa, tym korzystniej.

Monitoring

Obiektyw do prawidłowej obserwacji

Każda kamera do prawidłowej pracy musi być wyposażona w obiektyw. Wiele modeli dysponuje wbudowanym obiektywem, ale można też zdecydować się na indywidualne rozwiązanie, czyli dokupić odpowiedni obiektyw. To dobre pod tym względem, że mamy większe możliwości w zakresie dopasowania konfiguracji do swoich potrzeb i obszaru, który będzie monitorowany. Jaki dobrać? To zależy - przykładowo jak będziemy kontrolować większą przestrzeń, lepiej wybrać szerokokątny (choć i kamera obrotowa się tu sprawdzi). Do mniejszej przestrzeni powinien wystarczyć obiektyw wąskokątny.

Warto uwzględnić te wszystkie wymienione powyżej parametry, by dobrać odpowiedni sprzęt. Najważniejsze to pamiętać, do czego jest nam potrzebna kamera IP i pod tym kątem dopasować takie urządzenie, które będzie niezawodne, działające bez względu na gorsze warunki oświetleniowe czy atmosferyczne.

Autor: www.euro.com.pl.

Ocena: 5.0