Czy fotograf powinien zainwestować w porządnego laptopa?

Laptop dla fotografaW pracy fotografa najważniejszy jest profesjonalny sprzęt tj. aparat. Trudno jednak wyobrazić sobie pracę w tym zawodzie bez odpowiedniego komputera. Jest on równie istotny, jak sam aparat. To właśnie tam przechowywane i obrabiane będą zdjęcia.

Zaawansowane programy graficzne wymagają natomiast odpowiednich podzespołów, aby poprawnie działały.

Laptop w pracy plenerowej

Praca fotografa bywa bardzo specyficzna, a niejednokrotnie wymaga podróżowania - zarówno krótkich, jak i długich wyjazdów. Dzięki wykorzystaniu laptopa można bez przeszkód pracować na wykonanych zdjęciach, tuż po ich zakończeniu np. wracając do domu pociągiem. Fotograf bardzo często odbywa również spotkania z klientami. Właśnie w takich sytuacjach pomocny jest laptop, na którym można wygodnie i bez ograniczeń prezentować dotychczasową twórczość. Laptopy dostępne na rynku oferują bardzo często podobne lub nawet dużo lepsze parametry niż komputery stacjonarne. Jednak jak wybrać najlepszy sprzęt?

Laptop dla fotografa

Odpowiedni laptop do obróbki zdjęć

Przy wyborze laptopa konieczne jest zweryfikowanie funkcji urządzeń. Sklepy oferują szereg urządzeń z przeznaczeniem dla biznesmenów, dla graczy czy urządzeń do codziennego użytku. W przypadku sprzętu dla fotografa warto zwrócić uwagę na trzy grupy, wśród których znaleźć można sprzęt o odpowiednich parametrach:

  • Bardzo wydajne ultrabooki - nie każdy ultrabook nadaje się do obróbki zdjęć, jednak te z wyższej półki cenowej posiadają odpowiednią konfigurację podzespołów. Co więcej, są lekkie, a czas pracy baterii jest stosunkowo długi.
  • Laptopy gamingowe - w tej grupie fotografowie znajdą najwięcej urządzeń, z których bez ograniczeń będą mogli korzystać. Grupa laptopów gamingowych to bardzo mocne podzespoły, które gwarantują płynną pracę nawet w przypadku najbardziej wymagających programów przeznaczonych do obróbki fotografii.
  • Laptopy multimedialne o wyższych parametrach - to rozwiązanie bez wątpienia jest bardziej budżetowe, pozwala jednak w stosunkowo niższych kwotach znaleźć odpowiednie urządzenie, które sprosta wymagającym programom graficznym.
  • Laptop dla fotografa

Laptop dla fotografa, na jakie podzespoły zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiedni laptop dla fotografa nie musi oznaczać ogromnych wydatków. Znalezienie urządzenia, które sprosta obróbce fotografii, jest dużo łatwiejsze, jeżeli zwróci się uwagę na istotne podzespoły laptopa. Do najważniejszych należą między innymi:

  • procesor - jest to kluczowy element każdego urządzenia, wybierając laptopa dla fotografa, warto wybrać takie urządzenie, które wyposażone jest w mocny i nowoczesny procesor;
  • pamięć RAM - bardzo istotna podczas pracy na wymagających programach graficznych; część fotografów wybiera laptopy zaopatrzone jedynie w 4GB RAM, jednak, aby móc płynnie i wygodnie pracować ze zdjęciami dużo lepiej jest wybrać laptopa wyposażonego w 8GB RAM-u;
  • karta graficzna - nie jest to aż tak istotny element, warto jednak zdecydować się na laptopa, który ma osobną kartę graficzną;
  • dysk - jego pojemność w dzisiejszych czasach nie ma większego znaczenia, głównie za sprawą możliwości dokupienia dysku zewnętrznego; warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj dysku - dyski HDD są przydatne podczas magazynowania danych, jednak to dyski SSD zapewniają szybszą pracę.

Kupno laptopa dla fotografa nie jest zadaniem trudnym. Wymaga jednak odpowiedniego przeanalizowania dostępnych modeli, aby móc wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach, który ułatwi pracę.