Czy warto montować bramę garażową?

Czy warto montować bramę garażową?Czy warto montować automatyczną bramę garażową?

Przed takim dylematem stają często właściciele domów. Z jednej strony można by pomyśleć, że przecież przez lata korzystaliśmy z ze zwykłych rozwieranych bram garażowych i nikomu to nie przeszkadzało, ani specjalnie nie utrudniało życia.

Bramy garażowe dawniej

Faktycznie zanim pojawiły się na naszym rynku profesjonalne bramy garażowe, najczęściej montowano zwykłe blaszane, bądź drewniane dwuskrzydłowe drzwi. W błędzie jest jednak ten kto sądzi, że ich używanie było proste, ponieważ takiego ciężaru często nie są w stanie utrzymać zawiasy, więc drzwi opadają. Drugą bardzo dużą wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż do zamknięcia dwuskrzydłowych sterowanych ręcznie drzwi garażowych potrzeba dużo energii, a i tak po latach ich domknięcie graniczy z cudem. Dodatkowo takie skrzydła bez odpowiednich zabezpieczeń stanowią zagrożenie, gdyż mogą kogoś ścisnąć podczas nieumiejętnego ich zamykania, bądź w czasie dużego wiatru. Kolejnym minusem tradycyjnych drzwi garażowych jest brak jakichkolwiek zabezpieczeń antywłamaniowych. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to w większości domów garaże nie były wyposażone w profesjonalne bramy, to właśnie przez garaż najczęściej włamywacze dostawali się do domów.

Bramy garażowe dziś

Obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór bramy garażowej, najlepiej z mechanizmem do otwierania i zamykania. Po pierwsze są one najczęściej bardzo szczelne, a więc zapobiegają wyziębianiu budynku, po drugie posiadają zabezpieczenia antywłamaniowe, po trzecie nie wymagają częstej konserwacji jak w przypadku tradycyjnych blaszanych czy drewnianych drzwi. Oczywiście rodzaj i materiał, z którego brama została wykonana nie jest bez znaczenia.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe możemy podzielić na segmentowe, które są wykonane z połączonych stalowych, oraz ocynkowanych paneli. Kolejne to uchylne, ich montaż jest możliwy tylko wówczas jeśli przed garażem mamy wystarczająco dużo miejsca by je otworzyć. Bramy rolowane, które zwijają się jak roleta w oknie i nie potrzeba przeznaczać na nie dodatkowej przestrzeni.

Dobór bramy garażowej

Kupując bramę garażową warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana, na wymagane atesty bezpieczeństwa, oraz atesty dotyczące w przypadku zabezpieczeń antywłamaniowych. Należy również przemyśleć czy chcemy przeznaczyć jakąś powierzchnię na podjeździe na otwarte drzwi. I najważniejsze czy będziemy naszą bramę garażową obsługiwać ręcznie, czy też zafundujemy sobie napęd wyręczający nas przez lata. Osobiście polecam takie rozwiązanie, ponieważ nawet bramy z najwyższej półki są duże i niestety ciężkie, więc nawet przy najlepszym montażu otwieranie i zamykanie będzie wymagało sporo wysiłku fizycznego. Ponadto nie zapominajmy, że żyjemy w klimacie umiarkowanym i taki napęd naprawdę docenimy zimą.

Dodatkowo brama garażowa wygląda dużo lepiej niż metalowe drzwi, które często trzeba malować, a i tak tylko tylko nielicznym budynkom dodają uroku.

A więc, czy warto montować bramy garażowe?

Jak najbardziej ponieważ bez względu na wybrany typ wyglądają o niebo lepiej niż tradycyjne drzwi, są wygodne, pełnią funkcję antywłamaniową i izolacyjną przed zimnym powietrzem.

Komentarze