Czym są przeguby napędowe i jakie mają zastosowanie?

Przeguby napędowePosiadają bardzo szerokie zastosowanie i spotykane są w różnych mechanizmach i pojazdach - czym są przeguby napędowe?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów ruchomych możliwe jest uzyskanie właściwej pracy różnych mechanizmów oraz pojazdów. W tym celu wybierane są także przeguby, w tym również ich konkretny typ - przeguby napędowe.

 

Czym dokładnie są przeguby napędowe? Jakie mają zastosowanie? Kto zajmuje się ich dostarczaniem?

Co to są przeguby?

Pod pojęciem przegubu znajduje się połączenie ruchome dwóch elementów jakiegoś mechanizmu.

Człony przegubu mogą wykonywać obroty jedynie względem wokół jednej osi, dwóch osi albo też trzech osi. W związku z tym wyróżniamy następujące rodzaje przegubów:

  • przeguby z jednym stopniem swobody - zaliczają się do nich między innymi przegub walcowy czy zwykły zawias
  • przeguby z dwoma stopniami swobody - przykładem tego rodzaju przegubów są przeguby napędowe, które używane są jako sprzęgło wychylne
  • przeguby z trzema stopniami swobody - na przykład przegub kulowy, nie są przeznaczone do przenoszenia momentów

Przeguby napędowe - podstawowe informacje

Jednym z typów przegubów są przeguby napędowe, które zaliczane są do grupy przegubów z dwoma stopniami swobody.

Przegub napędowy jest typem kompensacyjnego sprzęgła przymusowego. Stosowany jest on w wielu różnych rodzajach mechanizmów przy przekazywaniu momentu obrotowego przy dopuszczalnym odchyleniu kątowym osi do 45 stopni. Kąt ten może również ulegać zmianie podczas pracy przegubu.

Przenoszenie ruchu w przegubach napędowych może następować na dwa sposoby:

  • synchronicznie - każdy z wałów w przegubie porusza się z taką samą prędkością, przykładem są przeguby dwukrzyżakowe, Rzeppa, Wiessa, Tracta
  • asynchronicznie - każdy z wałów w przegubie porusza się z prędkością chwilową cyklicznie zmienną podczas obrotu, przykładem jest przegub krzyżakowy

Zastosowanie przegubów synchronicznych

Przeguby napędowe stosowane są w układach napędowych do przekazywania momentu obrotowego z jednego wału na następny - także wtedy, gdy osie obrotu są względem siebie nachylone.

Są one powszechnie wykorzystywane w samochodach osobowych wyposażonych w przedni napęd - dzięki nim możliwy jest skręt kół napędzanych. W przypadku pojazdów z napędem tylnym przeguby używane są do przeniesienia napędu między skrzynią biegów a mostem napędowym.

Oprócz samochodów przeguby napędowe są również używane w innego rodzaju mechanizmach, w tym także w pojazdach, dlatego posiadają one bardzo szerokie zastosowanie.

Przeguby napędowe w samochodach

Zasadniczo, przeguby napędowe są bardzo trwałymi i wytrzymałymi częściami mechanicznymi, ale nawet one są narażone na usterki. Zdarzają się one głównie w pojazdach z przednim napędem, w których przeguby działają pod dużym kątem i wysokim obciążeniem.

Do awarii przegubów napędowych najczęściej dochodzi wtedy, gdy są one nadmiernie zabrudzone albo też z winy kierowcy.

Nadmierne zabrudzenie przegubów może prowadzić do pęknięcia gumowej osłony, a tym samym do dostania się do przegubu zanieczyszczeń wpływających na jego pracę. W takim przypadku najczęściej słychać metaliczne stukanie albo czuć drgania, które nasilają się przy skrętach. Wówczas warto jak najszybciej odwiedzić warsztat.

Do szybszego zużycia się przegubów może dojść także wtedy, gdy kierowca rusza zbyt szybko ze skręconymi kołami samochodu. Wobec tego należy o tym pamiętać, aby pojazd mógł posłużyć jak najdłużej.

Gdzie można zakupić przeguby napędowe i dokonać ich wymiany?

Produkcją przegubów napędowych zajmuje się obecnie wiele firm, które dostarczają także inne komponenty przeznaczone do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz do innych rodzajów pojazdów.

Przeguby napędowe można zakupić samodzielnie - w tym celu należy posiadać informacje dotyczące konkretnego modelu przegubu, aby zakupić idealnie dopasowany model. Sprzedaż takich komponentów prowadzona jest również za pośrednictwem sklepów internetowych.

W przypadku korzystania z usług warsztatów samochodowych można również zamówić je za pośrednictwem warsztatów - wówczas doborem właściwego modelu zajmuje się ekspert.

Artykuł powstał we współpracy z firmą EURO DRIVESHAFTS Sp. z o.o.

Komentarze