Czym są zegarki osobiste z automatycznym naciągiem? - kompendium wiedzy

Zegarek z automatycznym naciągiemSą trzy typy mechanizmów zegarkowych, które można wybrać, udając się na zakupy. Pierwszy z nich to klasyczny, mechaniczny system precyzyjnie dopasowanych elementów, który do działania wymaga regularnego nakręcania. Drugim jest mechanizm kwarcowy, czyli najpopularniejszy, gdyż zasilany przy pomocy baterii. Trzecim jest natomiast automatyczny naciąg, który stawia branżę zegarmistrzowską przed wieloma wyzwaniami, ale i stanowi elegancką i pomysłową innowację łączącą klasyczną budowę z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na czym polega sukces tego typu mechanizmu? Czym jest automatyczny naciąg? Z jakimi wyzwaniami wiąże się posiadanie zegarka, który opiera na nim swoją funkcjonalność? O tym poniżej.

Szczegóły działania zegarka z automatycznym naciągiem

W klasycznych modelach umieszczano mechanizm z naciągiem ręcznym. Skutkowało to tym, że co jakiś czas należało nakręcać swój czasomierz, aby mógł on płynnie funkcjonować w życiu swojego właściciela. Innowacją byłoby więc opracowanie konstrukcji mechanizmu, który nakręca się samodzielnie, ale też nie potrzebuje do tego baterii. Tak właśnie powstały zegarki Automatic - noszenie ich na ręku sprawia, że odnawiają one swoją energię do działania, a dzieje się to dzięki wahnikowi, który reaguje na ruchy nadgarstka i tym samym naciąga sprężynę wewnątrz koperty. Są dwie możliwości, by mechanizm ten przestał wskazywać odpowiednią godzinę - albo na skutek nienoszenia przez dłuższy czas, albo z uwagi na uszkodzenie mechaniczne. W przypadku dłuższego nieużywania go i zatrzymania jego funkcji należy nakręcić go ok. dziesięciokrotnie przy pomocy tzw. koronki, obracając ją jeszcze zanim założymy zegarek na nadgarstek.

Ciągły ruch jest bardzo ważny dla automatycznego naciągu

Jest kilka powodów, dla których posiadacze zegarków z mechanizmem Automatic powinni zadbać, aby były one w ciągłym ruchu, a więc regularnie użytkowane. Są to przede wszystkim:

  • pomaga to utrzymać odpowiednie smarowanie elementów i gwarantuje płynne oraz precyzyjne działanie,
  • zbyt częste lub zbyt długie zatrzymanie zegarka może wpłynąć na właściwości smarów, które po zgęstnieniu mogą uszkodzić mechanizm lub stracić swoje właściwości,
  • kłopoty z działaniem zegarka, którego automatyczny naciąg zaczyna szwankować z powodu nienoszenia czasomierza, może rozwiązać jedynie doświadczony zegarmistrz, który będzie musiał wyregulować jego pracę, co może wiązać się z niepotrzebnymi kosztami dodatkowymi.

Czym jest rezerwa chodu?

By uchronić użytkowników zegarków z naciągiem automatycznym od niespodziewanego zatrzymania się czasomierza, stosuje się tzw. rezerwę chodu. Przy pełnym naciągnięciu sprężyny może ona wynosić nawet kilka dni, jednak w rzeczywistości bywa z tym różnie, a wiele zależy od warunków i częstotliwości, z jaką użytkowany jest dany zegarek. Z tego względu modele tego typu posiadają nierzadko na swoim cyferblacie odpowiednią skalę, która może szybko uzmysłowić użytkownikowi, jak dobrze naciągnięta jest sprężyna w jego czasomierzu i czy nie ma zagrożenia, iż mechanizm się zatrzyma. Rezerwę chodu w takim wypadku wyraża się na trzy sposoby - w postaci wskazania godzinowego, dniowego lub procentowego. Wśród użytkowników tego typu zegarków popularne stają się zatem urządzenia nazywane rotomatami. Ich funkcją jest "ładowanie" automatycznego naciągu, gdy odkładamy zegarek do szuflady. Jak to się dzieje? Zamknięty w rotomacie czasomierz poddawany jest ruchowi obrotowemu i tym samym jego sprężyna naciągnięta jest we właściwy sposób, a oleje i smary rozprowadzone są równomiernie.

Autor: www.zegarmistrz.com.

Komentarze