Czyszczenie dźwiękiem - jak działa oczyszczacz ultradźwiękowy?

Odkurzacz ultradźwiękowyWiemy zapewne dzięki edukacji szkolnej, że dźwięk realizuje się w formie fali. Prawdopodobnie słyszeliśmy o ultradźwiękach. Czy mamy jednak świadomość, że to zjawisko można wykorzystać w codziennym życiu? Sprawdź, czym jest i jak działa oczyszczacz ultradźwiękowy?

Zależy od długości fali…

Fale dźwiękowe mogą mieć różną długość oraz częstotliwość. Zależy od niej nie tylko wysokość dźwięku, ale również zakres słyszalności. Przy czym fakt, iż człowiek słyszy w zakresie od 16 do 20 000 Hz, nie oznacza wcale, że inne stworzenia nie są zdolne odbierać fal o częstotliwości spoza tego przedziału. Fale te zwiemy infra- lub ultradźwiękami:

Dźwięki

Wiele owadów, ptaków, gryzoni, a także ssaków doskonale percypuje bardzo niskie czy ekstremalnie wysokie częstotliwości. Delfiny nie tylko słyszą, ale umieją też w naturalny sposób emitować takie fale dźwiękowe. Absolutnym rekordzistą natomiast jest wieloryb. Ma dwakroć większy od naszego zakres jego słyszalności. Czy oznacza to, że dźwięki, których nie potrafimy ani odbierać, ani naturalnie wytwarzać, do niczego nam się nie przydadzą? Zaprzeczy temu radar, ultrasonograf, oczyszczacz ultradźwiękowy i wiele innych urządzeń.

Do czego nam ultradźwięki?

Człowiek jako istota niezwykle kreatywna, znalazł sposób, aby korzystać z tego zjawiska na różne sposoby. W medycynie ultradźwięki są niezwykle pomocne w diagnostyce (obrazowanie ultrasonograficzne) oraz w leczeniu (postępowanie w kamicy nerkowej). Trudno wyobrazić sobie współczesny transport lotniczy bez radaru ewentualnie żeglugę morską bez sonaru. Technologia oparta na emisji ultradźwięków znajduje zastosowanie w takich wynalazkach jak oczyszczacz ultradźwiękowy, ultrasonograf, ale też w branży kosmetycznej albo fizykoterapii.

Oczyszczacz ultradźwiękowy - jak to działa?

Najczęściej wykorzystywany w branży jubilerskiej oczyszczacz ultradźwiękowy (lub myjka ultradźwiękowa) służy do sterylnego czyszczenia silnie zabrudzonych przedmiotów z trudno dostępnymi zakamarkami i szczelinami. Działanie oczyszczacza dodatkowo wzmaga działanie detergentów bądź środków do mycia czy dezynfekcji. Ma on postać skrzyneczki o różnych wymiarach. Zasada jego działania przebiega następująco:

  1. Przetwornik, w który wyposażony jest każdy oczyszczacz ultradźwiękowy, wprawia fale w ruch. Powstają wtedy na przemian strefy wysokiego oraz niskiego ciśnienia.
  2. Przy niskim ciśnieniu tworzą się maleńkie mikropęcherzyki, które następnie rozszerzają swoją objętość. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji i towarzyszy mu powstawanie próżni.
  3. Kiedy ciśnienie wzrasta, pęcherzyki gwałtownie implodują, uwalniając przy tym ogromną energię. To jej impet pozwala dotrzeć fali nawet w mikroskopijne szczeliny, usunąć osad, brud a nawet bakterie.

Co wyczyści myjka ultradźwiękowa?

Specyfika, z jaką działa oczyszczacz ultradźwiękowy pozwala łatwo poza biżuterią czyścić sztućce, numizmaty, okulary. Pozwala na utrzymanie higieny szczoteczek do zębów, protez, a także aparatów ortodontycznych. Chętnie wykorzystują go laboratoria analityczne, instytuty badawcze do mycia precyzyjnych narzędzi oraz naczyń laboratoryjnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników producenci oferują urządzenia o różnych gabarytach i pojemności tak, aby każdy znalazł oczyszczacz ultradźwiękowy odpowiadający jego oczekiwaniom.

Odkurzacz ultradźwiękowy

Więcej informacji na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html.

Komentarze