Drukarki atramentowe nowej generacji

Drukarki atramentoweChoć wielokrotnie na przestrzeni ostatniej dekady próbowano wieścić koniec ery druku - okazuje się, że mimo postępującej digitalizacji oraz szerokiej dostępności rozmaitych nośników treści, obieg papierowych dokumentów w przedsiębiorstwach nadal jest popularną formą komunikacji.

Mało tego, coraz więcej użytkowników decyduje się na powrót do korzystania z drukarek atramentowych. Warto jednak zauważyć, że ich współczesne modele przeszły prawdziwą metamorfozę.

Rodzaje drukarek atramentowych:

Pierwsze drukarki atramentowe dostępne dla indywidualnych użytkowników zostały wprowadzone na rynek przez markę HP w roku 1988 w Stanach Zjednoczonych. W toku prac nad technologią druku zmieniał się sposób przenoszenia atramentu na nośnik. Obecnie można wyróżnić 2 główne typu urządzeń:

  • wykorzystujący termiczny sposób formowania się atramentu - zaletą takich drukarek jest ich niższy koszt (z uwagi na mniejsze koszty produkcji głowic), jednak oferują one mniejszą wydajność i prędkość wydruku;
  • oparty o technologię cyfrową piezo - gdzie co prawda zyskujemy większą kontrolę nad parametrami tuszu, głowica może być użytkowana przez dłuższy okres czasu, jednakże w parze z tymi udogodnieniami idzie wyższa cena;

Proste drukarki atramentowe przeznaczone dla użytkowników "domowych" na ogół nie kosztują wiele, jednak wydajność i tempo ich pracy mogą nie być w pełni zadowalające. Mając tego świadomość producenci zainwestowali również w ten sektor rozwoju IT. Drukarki atramentowe mogą być dużo bardziej funkcjonalne niż laserowe na kilku polach - pracują o wiele ciszej, istnieje możliwość wydruku zdjęć dobrej jakości na papierze fotograficznym, a zakup kolorowego urządzenia nie wiąże się z tak dużym wydatkiem, jak ma to miejsce w przypadku wielofunkcyjnych drukarek laserowych do biura.

Przyszłość druku "analogowego"

Oczywiście koszty eksploatacji są zależne od tego, jaki typ wydruków interesuje nas najbardziej, jak często korzystamy ze sprzętu (dla porównania - toner pozwala na wydruk nawet 1500 - 2000 stron A4, natomiast kartridż z tuszem - 10 razy mniej). Stąd - w przedsiębiorstwach często jedyną alternatywą pozostają wydajniejsze drukarki laserowe. Wkrótce jednak może się to zmienić za sprawą drukarek atramentowych nowej generacji, które wkraczają "do gry".

Wysokonakładowe drukarki atramentowe działają w oparciu o system stałego zasilania. Dzięki temu koszty wydruku są znacznie niższe, a wydajność nawet do kilku razy większa niż w przypadku drukarek laserowych. Urządzenia tego typu wprowadziła na rynek marka Epson już w roku 2016, a ceny modeli wahają się od 1100 do 1600 złotych, w zależności od dodatkowych funkcji. Co jednak z trwałością druku? Nowoczesne drukarki atramentowe, nawet jeśli nie zaliczają się do wysokonakładowych modeli działają na tym polu zdecydowanie lepiej niż egzemplarze sprzed kilkunastu czy kilku lat. O ile dawniej można było narzekać na ryzyko rozmazywania się tuszu, to obecnie schnie on błyskawicznie, druk jest również bardziej odporny na promieniowanie UV i inne czynniki. Jak zatem nietrudno zauważyć - laserowy sposób wydruku to nie jedyna alternatywa.

Autor - www.locoprint.pl.

Komentarze