Drukowana przyszłość - poznaj możliwości wszechstronnej drukarki 3D w przemyśle kosmicznym i lotnictwie

Drukarka 3DFunkcjonalność, nowe technologie, różne możliwości zastosowania, szybkość, prostota działania - to właściwości, dzięki którym modelowanie 3D stale zdobywa popularność i wkracza do przemysłu na szeroką skalę. Druk 3D coraz częściej wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia - medycynie, jubilerstwie, rolnictwie, przemyśle kosmicznym i lotnictwie. Coś, co kiedyś było nieosiągalne, teraz stanowi część życia codziennego.

Nowoczesna technologia 3D

Postęp w dziedzinie drukowania 3D jest ogromny. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości konwencjonalne metody produkcji w przemyśle kosmicznym i lotnictwie zostaną zastąpione przez profesjonalne, precyzyjne drukarki. Już teraz wydruki 3D wykorzystywane są do tworzenia wytrzymałych, tanich części maszyn lotniczych czy elementów potrzebnych do budowania prototypów statków kosmicznych. Ma to wpływ na obniżenie kosztów projektów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i niezawodności materiałów. Dzięki nowoczesnej technologii 3D możliwe jest otrzymanie o wiele lżejszych, ogniotrwałych oraz odpornych na promieniowanie części o bardzo wysokiej jakości, które znacznie ułatwią podbój przestrzeni kosmicznej. Drukowanie trójwymiarowe wpływa także na samą pracę astronautów. Pierwsza drukarka 3D trafiła na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2014 roku. Pozwoliło to na samodzielne wykonywanie części zamiennych, potrzebnych narzędzi czy produktów spożywczych na miejscu. Stale trwają badania i testowanie możliwości drukarki 3D w wymagających, kosmicznych warunkach. Oczekiwania co do dalszego rozwoju drukowania modeli w przemyśle lotniczym i kosmicznym są bardzo duże. Plany mówią o wykorzystaniu druku 3D do produkcji całych rakiet nośnych - ma to znacznie przyspieszyć cały proces, zmniejszyć liczbę wymaganych komponentów, a także zwiększyć wielkość ładunku, który będzie można dostarczyć na orbitę okołoziemską. Inżynierzy pracują również nad projektowaniem i konstrukcją baz, które w przyszłości będą spełniały funkcję domów dla astronautów na Marsie. Projekt dotyczy nie tylko budynków, ale też robotów, których celem będzie tworzenie obiektów 3D z materiałów z marsjańskich skał i gleby.

Threedee All-in-One - polska drukarka 3D

Spółka 3D Automation z Olsztyna zajmuje się produkcja i sprzedażą innowacyjnych, bezobsługowych drukarek 3D pod nazwą Threedee All-in-One. Co wyróżnia ten produkt spośród wielu innych urządzeń tego typu? Przede wszystkim zintegrowany, w pełni zautomatyzowany system druku oraz obróbki końcowej. Do budowy niezwykle dokładnej drukarki 3D Threedee All-in-One producent korzysta z nowoczesnego parku maszynowego, w którym znajdują się profesjonalne maszyny do obróbki CNC, wypalania plazmowego oraz m.in. tokarki, spawarki, szlifierki taśmowe czy wiertarko-frezarki. Drukarka 3D wykonana przez olsztyńską firmę działa w technologii utwardzania żywicy światłem UV, która polega na warstwowym utwardzaniu żywicy fotoutwardzalnej źródłem światła. Drukarka zapewnia zautomatyzowany proces - wydruk po przeniesieniu do pojemnika na specjalnej platformie jest oczyszczany i poddany dodatkowemu naświetlaniu. W efekcie otrzymujemy gotowy, utwardzony, suchy produkt o zachowanej monolitycznej strukturze wewnętrznej modelu. Wszechstronna drukarka 3D może być wykorzystywana w branżach, w których duże znaczenie ma jakość tworzonego elementu, dokładność prototypowania, precyzja, a także możliwość szybkiego testowania oraz wprowadzania nowych produktów na rynek.

Przyszłość uniwersalnych drukarek 3D

Idąca do przodu technologia druku 3D oferuje nam coraz bardziej zaskakujące i interesujące rozwiązania, które usprawniają produkcję w wielu branżach. Czy nieustanny postęp technologiczny sprawi, że w przeciągu najbliższych lat każde przedsiębiorstwo będzie wyposażone we wszechstronną, precyzyjną drukarkę 3D? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Fundusze unijne

Komentarze