Hot stamping a cold stamping

Hot stampingWspółczesna technika drukarska obejmuje bardzo wiele wydajnych rozwiązań, także w dziedzinie druku ozdobnego. W tym konkretnym przypadku, wybór ograniczany jest najczęściej do dwóch metod - cold i hot stampingu, czyli do druku na zimno i na gorąco. Która z tych dwóch technik okaże się efektywniejsza? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Hot stamping, czyli technika "na gorąco"

Pod pojęciem hot stampingu, nazywanym także hot printem i termodrukiem, kryje się technika druku, przewidująca użycie specjalnych matryc wypukłych, do wykonania których posłużyły materiały przewodzące ciepło, oraz specjalnej folii termicznej. Materiał ten składa się z trzech warstw - rozdzielającej, klejowej oraz z lakieru i napylanego próżniowo aluminium.

Zasada, na której opiera się druk hot stampingowy jest niezwykle prosta - w chwili zetknięcia folii z matrycą (gotowa do pracy matryca, zostaje rozgrzana do temperatury ok. 100 stopni Celsjusza), następuje aktywacja kleju w tych miejscach, które odpowiadają rysunkowi na matrycy. W wyniku tego procesu, następuje trwałe przywarcie lakieru i aluminium do drukowanej powierzchni.

Niewątpliwą zaletą hot stampingu jest fakt, że proces ten może być realizowany przy użyciu różnych maszyn - rotacyjnych, cylindrycznych czy płaskich. Hot stamping znajduje szerokie zastosowanie w zdobieniu przedmiotów, uszlachetnianiu druku czy też w jego zabezpieczeniu.

Cold stamping - technika "na zimno"

Cold stamping jest z kolei techniką, która przewiduje nanoszenie folii ozdobnej przy użyciu specjalnego kleju, który zostaje utwardzony promieniami UV. Klej może być nanoszony przy użyciu metody offsetowej, fleksograficznej lub typograficznej. Zostaje on nanoszony dokładnie w tych miejscach, które mają być zdobione, a w momencie zetknięcia kleju z folią i utwardzeniu jego powierzchni promieniami UV, dochodzi do oddzielenia barwnika od warstwy nośnej.

Hot czy cold?

Hot stamping, jako technika druku ozdobnego, przedstawia wiele zalet. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o uniwersalnym charakterze tego procesu. Przy pomocy hot stampingu można ozdobić niemal dowolną powierzchnię, co znajduje potwierdzenie w szerokim zastosowaniu tej techniki. "Na gorąco" ozdabiane są nie tylko okładki książek, ale także tekstylia, karty kredytowe i płatnicze, obudowy sprzętu RTV i wiele innych przedmiotów, z którymi każdy z nas styka się na co dzień. W przypadku właściwego wykonania matrycy, nie ma także problemu z drukowaniem małych i niezwykle precyzyjnych wzorów. Tak znaczna precyzja umożliwia nawet zdobienie powierzchni szklanych. Hot stamping może być także użyty do zabezpieczenia druku folią holograficzną.

Cold stamping nie znajduje tak szerokiego zastosowania. W dużej mierze wynika to z faktu, że gama kolorystyczna folii przeznaczonych do druku na zimno, jest znacznie mniej rozbudowana niż w przypadku folii do hot stampingu. Cold stamping zazwyczaj przewiduje wykorzystanie dwóch kolorów - srebrnego i złotego. Zakres materiałów, na których można zastosować zimny druk, jest dość mocno ograniczony.

Cold stamping najczęściej służy do zdobienia wszelkiego rodzaju etykiet, np artykułów spożywczych. Niewątpliwą zaletą jest tu szybkość całego procesu, niestety przekłada się to także na wydajność - w przypadku straty materiału są większe, niż przy wykorzystaniu hot stampingu. Nie można jednak nie wspomnieć o nasyceniu kolorów, które w przypadku cold stampingu przedstawia się korzystniej.

Która z powyższych metod będzie zatem lepsza? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż obie techniki przedstawiają liczne zalety. Można jednak założyć, że cold stamping jest doskonałym uzupełnieniem hot stampingu, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie spektakularnych rezultatów.

Autor: www.elanopack.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze