Ile kosztuje zabezpieczenie własnego mieszkania?

BalustradaW momencie, gdy planujemy zabezpieczenie własnego mieszkania naszym głównym kryterium staje się koszt zabezpieczeń. Powszechne przekonanie, iż system alarmowy to nadmierna ekstrawagancja jest mylne, bowiem ogromna konkurencja rynkowa sprawia, że ceny prostych systemów są wyjątkowo niskie i ze świecą szukać osób których na takie rozwiązanie nie stać. W dzisiejszym artykule sprawdzimy ile wynoszą koszta związane z zabezpieczeniem naszego mieszkania. Zapraszamy do lektury!

Koszta zabezpieczeń oraz ich elastyczność

Rzecz jasna założenie instalacji alarmowej do dużego obiektu przemysłowego jest znacznie bardziej kosztowne niż zabezpieczenie niewielkiego mieszkania w bloku. Aby przeanalizować podstawowe koszta posłużymy się przykładem mieszkania trzypokojowego w stosunkowo bezpiecznej dzielnicy. Nasze przykładowe mieszkanie składa się z trzech pomieszczeń podstawowych - salonu z aneksem kuchennym, który został wyposażony w balkon, sypialni oraz pokoju dziecięcego. W każdym z tych pomieszczeń znajdują się okna - jest to ważna informacja, bowiem będziemy musieli je zabezpieczyć. Podsumowując - łącznie będziemy zabezpieczać 5 okien, balkonowe drzwi oraz drzwi do mieszkania. Warto dodać, że pomieszczeniem dodatkowym jest łazienka, ale z racji braku okien nie wymaga ona dodatkowych zabezpieczeń. W skład zabezpieczenia dodatkowego wchodzić będą czujki ruchu ulokowane w pomieszczeniach szczególnie narażonych, czyli sypialni oraz salonie. Sercem układu będzie rzecz jasna centrala alarmowa, zaś sygnały alarmowe wydobywać się będą z sygnalizatorów - wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Co wchodzi w skład instalacji alarmowej?

Wspomniane czujki obecne w pomieszczeniach newralgicznych to mówiąc najprościej oczy oraz uszy naszego systemu alarmującego. W naszym niewielkim mieszkaniu powinniśmy zamontować 3 czujki ruchu oraz 7 czujek magnetycznych, które są odpowiedzialne za alarm w przypadku wykrycia próby wywarzenia drzwi, czy otwarcia okien. Działają one na zasadzie przerwania obwodu elektromagnetycznego. Centrala alarmowa z kolei odpowiedzialna jest za przyłączenie elementów przewodowych oraz bezprzewodowych. Eksperci zalecają centralę alarmową o co najmniej 10 wejściach z możliwością rozbudowy. Systemy alarmowe można sprawdzić tutaj. Kolejnymi elementami instalacji są wspomniane sygnalizatory, czyli urządzenia umieszczone wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz. W momencie uruchomienia czujek emitują dźwięk o głośności około 120 dB, a więc nie tylko odstraszają potencjalnego przestępcę, ale także alarmują sąsiadów. Ostatnim elementem układu jest manipulator do obsługi systemu.

Koszta systemu alarmowego

Średnia cena centrali układu wynosi około 350zł. Czujki w wariantach oraz ilości takich jak wspominaliśmy będą nas kosztować około 250zł, zaś sygnalizatory - zewnętrzny oraz wewnętrzny to łączny koszt rzędu 150zł. Do tego należy doliczyć także cenę manipulatora, czyli średnio 350zł. Łączny koszt wszystkich elementów układu wynosi zatem 1100zł. Do tej kwoty doliczyć należy ewentualny montaż oraz potencjalne przewody. Biorąc pod uwagę uśrednione ceny bez problemu powinniśmy zmieścić się w 1500zł.