Jak spawać metodą TIG?

Spawanie metodą TIGMetoda TIG to jedna z czterech najbardziej popularnych metod spawalniczych. W tym przypadku do spawania zamiast elektrody topliwej używamy elektrody nietopliwej wykonanej z czystego wolframu lub wolframu zawierającego domieszki uszlachetniających tlenków innych metali. Taką uszlachetnią elektrodę bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ każda z nich oznaczona jest innym kolorem. Dla przykładu elektrody torowe (wolframowe elektrody z domieszką tlenku toru) mają kolor czerwony, elektrody lantanowe są złote, elektrody cyrkonowe są białe, a elektrody z czystego wolframu mają kolor zielony.

W technice TIG proces spawania odbywa się w osłonie gazów obojętnych tj. argon lub hel, lub w mieszance tych gazów. Spawanie techniką TIG daje szerokie możliwości pracy na wielu różnych rodzajach materiałów, przede wszystkim łączenia aluminium i stopów aluminium. Oczywiście korzystając z tej technologii spawania łączyć możemy ze sobą również inne rodzaje metali nieżelaznych i ich stopów, a także konstrukcyjne elementy stalowe, w tym stale wysokostopowe. Co bardzo ważne, jakość połączeń spawalniczych przy zastosowania technologii TIG jest na ogół bardzo wysoka, w związku z czym z tej techniki korzysta się tak podczas spawania ręcznego, jak i automatycznego.

Wady i zalety

Spawanie metodą TIG pozwala uzyskiwać doskonałej jakości połączenia spawalnicze. W związku z tym, metoda TIG powszechnie uznawana jest za metodę wysoce profesjonalną i wyjątkowo precyzyjną. Często wykorzystuje się ją w zautomatyzowanych procesach wytwórczych, choć oczywiście z tej techniki można korzystać również przy spawaniu ręcznym. Trzeba jednak zaznaczyć, że spawanie ręczne jest mało wydajne i w praktyce na większą skalę raczej nieopłacalne. Oczywiście, jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrej jakości spoiny, metoda TIG będzie najlepszym wyborem. Dużą zaletą metody TIG jest możliwość łączenia elementów o różnej grubości, od tych najcieńszych (poniżej 1mm grubości) po masywne elementy konstrukcyjne, a także możliwość spawania praktycznie w każdej pozycji. Pewną wadą może być konieczność stosowania dodatkowej osłony przed wiatrem, jeśli spawamy na otwartej przestrzeni, przy silnym wietrze.

Co będzie nam potrzebne?

Do rozpoczęcia spawania metodą TIG potrzebować będziemy urządzenia/źródła prądu stałego i przemiennego wraz z układem sterowania. Takim urządzeniem może być spawarka TIG, prostownik spawalniczy lub inne urządzenie przeznaczone do spawania. Dodatkowo potrzebny będzie nam uchwyt spawalniczy TIG z przewodem wielofunkcyjnym doprowadzającym prąd do elektrody oraz gaz osłonowy w miejsce spawania. Oczywiście potrzebny będzie nam również przewód masowy do połączenia źródła prądu (spawarki) ze spawanym materiałem, butla z gazem osłonowym i ewentualnie układ chłodzący dla uchwytu.

Jak spawać?

W metodzie TIG łuk elektryczny zainicjujemy metodą kontaktową lub bezdotykowo. W pierwszym przypadku wystarczy potrzeć elektrodą wolframową o spawany materiał. W drugim przypadku musimy korzystać z takiego modelu spawarki, która posiada wbudowany układ jonizatora. Przy ręcznym spawaniu metodą TIG do pracy potrzeba sporej wprawy - jedną ręką prowadzimy uchwyt spawalniczy, drugą ręką podajemy pręt, który jest źródłem spoiwa. Taka praca ma na ogół charakter przerywany. Najpierw nagrzewamy spawany materiał utrzymując uchwyt spawalniczy w jednej pozycji, następnie do powstałego jeziorka ciekłego metalu stopniowo dosuwamy pręt. Później odsuwamy pręt i przesuwamy uchwyt w kierunku spawania. Czynność powtarzamy, aż do wykonania spoiny o zadanej długości.

Źródło: www.eltrex.net.pl.

Komentarze

Edek
Dobry artykuł ale dla mnie trochę za ogólny. Jednak na początek powinno wystarczyć ;)