Jak wybrać odpowiedni telewizor do domu?

Odpowiedni telewizor do domuWybierając wielkość nowego telewizora warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował, oraz to, z jakiej odległości będziemy oglądać programy. Najlepiej wybrać telewizor LED, jeśli mamy większe wymagania - OLED lub z technologią 3D.

Nie dajmy się naciągać sprzedawcy

Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta przeróżnych modeli telewizorów, o różnej wielkości i parametrach technicznych. Zakup oznacza często niemały wydatek - za telewizor zapłacimy od kilkuset złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Dla osób mających problemy z oszczędzaniem dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, chwilówka (np. na viasms.pl) lub coraz popularniejsze, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w Internecie, zakupy na raty.

Przed dokonaniem zakupu trzeba koniecznie zaznajomić się z aktualnie dostępną ofertą, funkcjonalnością poszczególnych modeli i tym, czy faktycznie potrzebujemy wszystkich proponowanych nam funkcji, za które oczywiście zapłacimy. Pamiętajmy, że sprzedawcy mogą albo nie mieć odpowiedniej wiedzy, albo zachęcać nas bądź do kupna sprzętu będącego na promocji, bądź mającego problem z opuszczeniem sklepu.

Najlepszy rozmiar telewizora

To, na jaką wielkość ekranu się zdecydujemy, zależy od indywidualnych potrzeb - przede wszystkim wielkości pomieszczenia. Telewizory możemy kupić o wielkości od 4" przekątnej ekranu nawet do 150". Duży ekran pozwala cieszyć się kinowym obrazem, jednak wstawienie do małego pokoju telewizora o przekątnej ekranu ok. 50" będzie nie tylko kłopotliwe, ale i pozbawione sensu. Aby właściwie dobrać telewizor, należy uwzględnić odległość, z jakiej będzie oglądany ekran. Przy ekranie o przekątnej 32" minimalna odległość to 1,25 metra, maksymalna - 2,75 metra. Telewizor o wielkości 52" odpowiedni jest dla odległości ok. 2-4 metrów. Przy telewizorach dużych, wielkości 65", odległość od ekranu musi wynosić przynajmniej 2,5 metra, ale nie więcej, niż 5 metrów. Takie orientacyjne odległości są optymalne, jeśli jednak nie mamy zbyt dużych wymagań, nic nie stoi na przeszkodzie by kupić mniejszy telewizor do większego pokoju.

Jaką technologię wybrać?

Telewizory plazmowe powoli przechodzą do lamusa, ponieważ, by cieszyć się pełną jakością obrazu, pomieszczenie musiało być mocno zaciemnione. Aktualnie telewizory te zostały wyparte przez matryce LED oraz OLED. Te ostatnie doskonale odzwierciedlają barwy oraz charakteryzują się najniższym czasem reakcji. Są jednak mało ekonomiczne, wrażliwe na wilgoć i droższe od telewizorów LED. Nadają się więc raczej dla prawdziwych kinomaniaków czy wielbicieli gier.

Telewizory w standardzie HD Ready umożliwiają oglądanie obrazu o dobrych parametrach i dostępne są w telewizorach z niższej półki cenowej. Zadowolą one telewidzów, którym zależy na dobrej jakości obrazu, ale nie mają szczególnych wymagań. Full HD to standard wysokiej jakości, charakteryzujący telewizory ze średniej półki cenowej. Dostępność filmów i stacji telewizyjnych nadających w Full HD pozwala w pełni cieszyć się funkcjonalnością telewizora, warto więc dopłacić i cieszyć się lepszą jakością obrazu. Najwyższym z obecnie oferowanych standardów jest 4K UHD - perfekcyjnie odwzorowuje szczegóły i najdrobniejsze detale. Obecnie jednak niewiele produkcji filmowych jest dostępnych w tak wysokiej rozdzielczości, trudno więc w pełni skorzystać z zalet tego sprzętu. Podobnie rzecz się ma z telewizorami z 3D - nie ma sensu ich kupować, jeśli nie jesteśmy maniakami tej technologii. Oferta filmów i programów w tej technologii jest stosunkowo niewielka.

Komentarze