Jaki monitor wybrać? Sprawdź nasze porady

Wielofunkcyjny monitorOglądasz dużo seriali i szukasz idealnego obrazu na ekranie swojego komputera? Pracujesz z rzeczami wymagającymi dużej precyzji? Przyda Ci się dobry monitor, dostosowany do Twoich potrzeb. Czytaj dalej.

Monitor dotykowy

Urządzenia z dotykowym ekranem na dobre zadomowiły się wśród sprzętu codziennego użytku - smartfony zastąpiły tradycyjne telefony z klawiaturą, tablety stały się dobrym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych, nawet lodówki zaczynają być smart i ich obsługa odbywa się za pomocą wbudowanych w drzwi matryc.

Ekrany dotykowe mogą przydać się w wielu sytuacjach. Dla większości posiadanie takiego ekranu będzie ułatwieniem pracy - coraz więcej programów obsługuje interfejs dotykowy. Nawigowanie za pomocą palca jest szybkie i intuicyjne. Skróci to czas przy wielu pracach. Nie bez znaczenia będzie również precyzja ruchów wykonanych dłonią - przesuwanie elementów w wybrane miejsce jest naturalnie proste.

Taki monitor przydatny będzie dla ludzi zajmujących się montażem - poruszanie się po interfejsie i przenoszenie klipów oraz ścieżki dźwiękowej na oś czasu będzie proste, jak nigdy wcześniej. Produkcja muzyki również będzie łatwiejsza. Wiele programów posiada menu, w którym łączenie ścieżek odbywa się za pomocą klocków, układanych w odpowiednim patternie. Po odpowiednim dobraniu dźwięków, całość tworzy piosenkę. Szukasz więcej informacji na ten temat? Sprawdź, czy warto wybrać monitor dotykowy.

Wielofunkcyjny monitor

Ekran OLED

Interesuje Cię tylko najlepszy efekt? Najważniejsza jest jakość wyświetlanego obrazu, bez żadnych kompromisów? Powinieneś wybrać ekran wykonany w technologii OLED. Jest to idealny wybór dla każdego fana wirtualnej rozrywki - niezależnie od tego, czy chodzi o gry, czy oglądanie filmów lub seriali.

Technologia OLED cechuje się dobrą jakością kolorów, które mają żywą barwę i w zależności od wybranych przez nas ustawień, mogą być bardziej jaskrawe lub stonowane. Kolejną ważną cechą są kąty widzenia, które pozwalają oglądać ekran nawet nie siedząc na wprost telewizora - zniekształcenie wyświetlanego obrazu jest maksymalnie niwelowane. Następną i najważniejszą zarazem zaletą matryc w technologii OLED jest czerń, która oddawana jest najwierniej ze wszystkich dostępnych typów ekranów. Wszystko dzięki temu, że świecą jedynie piksele, które są używane, czyli zacienione pomieszczenia nie wydobywają z siebie światła, a odpowiedzialne za nie punkty są nieaktywne. Dzięki temu można zapewnić niemal nieskończony kontrast, a także oszczędzać energię.

Wielu zna tę technologię z telefonów komórkowych, które coraz częściej z niej korzystają. Stały się one poligonem do testowania możliwości matryc - współcześnie produkowane ekrany nie ulegają tak częstemu wypaleniu.

Wielofunkcyjny monitor

Monitor IPS

Wspomniane wyżej matryce OLED są technologią stosunkowo nową. Zdecydowanie łatwiej i taniej będzie kupić starszy typ monitorów, czyli IPS LCD. Posiadają one wiele zalet i sprawdzą się wśród ludzi szukających kompromisu pomiędzy jakością i ceną.

Ekrany cechują się naturalnym oddaniem barw, które cenią sobie m.in. graficy i montażyści - szukający jak najlepszego oddania barw podczas postprodukcji. Kąty widzenia również są zadowalające i nie powinny sprawić problemu kiedy patrzymy na ekran pod kątem. Odwzorowanie czerni może być uzależnione od poziomu jasności matrycy. Oświetlana jest cała powierzchnia, a to sprawia, że na czarnych elementach może pojawić się szara poświata. W nowych modelach ten efekt jest eliminowany do minimum, jednak nadal można go zauważyć.

Komentarze