Klasyfikacja wentylatorów

Klasyfikacja wentylatorówWentylatory można podzielić, biorąc pod uwagę dwa podstawowe kryteria: miejsce zamontowania wentylatora oraz jego konstrukcję.

Gdy bierzemy pod uwagę miejsce, gdzie można zamontować wentylator, wyróżniamy kilka rodzajów takich urządzeń: wentylatory dachowe, naścienne, sufitowe oraz kanałowe.

Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe montowane są na dachach budynków. Powinny być więc urządzeniami cechującymi się wysoką sprawnością oraz estetycznym wyglądem. Muszą być również wysoce odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wentylatory naścienne i sufitowe mają za zadanie wspomagań naturalną wentylację w pomieszczeniu.

Sprawdzają się również w przypadku, gdy jest ona niesprawna, a my nie chcemy demontować całego systemu. Kolejny rodzaj wentylatorów to urządzenia kanałowe.

Wentylatory kanałowe

Takie wentylatory są montowane przy wyjściu kanałów wentylacyjnych. Jako wentylatory kanałowe najlepiej sprawdzają się modele promieniowe, ale można również u ujścia kanału zastosować wentylatory mieszane. Jest to opłacalne i skuteczne w przypadku długich kanałów o średnim spadku. Wentylatory można podzielić również ze względu na ich konstrukcję.

Wentylatory promieniowe, osiowe i przeciwbieżne

Tutaj wyróżnia się trzy podstawowe grupy: wentylatory promieniowe, osiowe oraz mieszane.

Wentylatory promieniowe nazywa się inaczej odśrodkowymi. Są one używane w wielu systemach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Wiele wentylatorów promieniowych stosuje się również w kanałach.

Wentylatory osiowe są kolejnym typem tych urządzeń. Wentylatory takie używa się zarówno w przemyśle jak i w domach czy miejscach pracy. Osiowe wentylatory śmigłowe przybierają również niewielkie rozmiary, więc z powodzeniem możemy używać ich jako praktycznych wiatraczków w upalne dni. Wielkość śmigła może dochodzić jednak nawet to kilkunastu metrów. Takie wentylatory znajdują zastosowanie w przemyśle.

Kolejny ich rodzaj, osiowe wentylatory przeciwbieżne, są użytkowane w systemach wentylacyjnych w kapelaniach czy na okrętach. Składają się one z dwóch mniejszych, połączonych ze sobą, wentylatorów osiowych.

odśnieżanie

Komentarze