Koszulka termoaktywna a rashguard

Sztuki walkiNowoczesne tkaniny syntetyczne zrewolucjonizowały rynek odzieży dedykowanej dla sportowców. Dzięki unikalnym właściwościom, odzież produkowana z tego typu materiałów posiada zdolność do szybkiego odprowadzania nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz tkaniny i jej odparowania. Sportowiec używający takiej odzieży ma wrażenie, że mniej lub w ogóle się nie poci. W rzeczywistości poci się tak samo jak w innej odzieży, jedyna różnica polega na tym, że nie czuje wilgoci na powierzchni swojej skóry. Ta szybko wchłaniana jest przez tkaninę i odparowywana na zewnątrz.

Czy warto używać odzieży termoaktywnej?

Współcześnie odzież posiadająca tego typu właściwości powszechnie określana jest mianem odzieży termoaktywnej, czyli odzieży podnoszącej zdolności termoregulacyjne ludzkiego organizmu. Osoba używająca takiej odzieży chroni swoje ciało przed przegrzaniem, gdy jest gorąco i przed wychłodzeniem, gdy jest zimno. Zwykle jest to odzież dobrze przylegająca do powierzchni ciała, co pozwala wykorzystać pełen potencjał możliwości nowoczesnych typów tkanin. Można powiedzieć, że im taka odzież bliższa skóry, tym lepsze zbieranie wilgoci i szybsze jej odprowadzanie na zewnątrz materiału.

Odzież termoaktywna w postaci bielizny, spodenek i koszulek w ostatnich latach wyraźnie zyskała na popularności, zwłaszcza wśród zawodowych sportowców i amatorów sportu, którym zależy na jak najwyższym poziomie komfortu podczas uprawiania biegów, jazdy na rowerze czy realizacji innego typu aktywności. Na rynku pojawiło się mnóstwo odmian tego typu odzieży, a jednym z jej rodzajów stały się spodenki i koszulki termoaktywne dedykowane dla miłośników mieszanych sztuk walki - zyskującego na popularności MMA, które powszechnie określa się mianem odzieży typu rashguard.

Rowerzysta

Czym się różni rashguard od odzieży termoaktywnej?

Odzież termoaktywna - rodzaj odzieży posiadającej zdolność do szybkiego odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz tkaniny, co zapobiega szybkiemu przepoceniu, klejeniu się odzieży do ciała, ograniczeniu swobody ruchu czy komfortu w czasie wysiłku fizycznego. Odzież termoaktywna powszechnie stosowana jest przez osoby uprawiające biegi, kolarstwo, trekking czy wspinaczkę.

Rashguard - rodzaj odzieży termoaktywnej o dodatkowych właściwościach. Tego typu odzież jest bardziej wytrzymała, mniej podatna na rozciąganie, doskonale przylega do powierzchni ciała, jednocześnie w najmniejszym stopniu nie krępuje ruchów osoby, która z niej korzysta. Jedną z wielkich zalet rashguardów jest ochrona ciała przez otarciami i infekcjami, o które nie trudno uprawiając jedną z form sportów kontaktowych tj. MMA, zapasy czy judo.

Klasyczna odzież termoaktywna, jak również jej specjalistyczna wersja, czyli odzież typu rashguard, posiada także inne, dodatkowe właściwości. Tkaniny, z których produkuje się taką odzież zwykle wzbogacone są jonami srebra, co ogranicza rozwój bakterii, grzybów i pleśni we wnętrzu materiału, a to eliminuje przyczynę przykrego zapachu, jaki normalnie towarzyszy przepoconej odzieży bawełnianej. Taką odzież trudniej zatem przepocić, rzadziej trzeba ją prać. Po każdym treningu wystarczy dobrze ją przewietrzyć-osuszyć.

Autor: www.mantykora.com.

Komentarze