Krótka historia pralki automatycznej

Historia pralki automatycznejDziś pralki automatyczne spotyka się już w niemal wszystkich domach, choć są ciągle na świecie kraje, gdzie istnieje też wysoko rozwinięta kultura pralni publicznych, zlokalizowanych na mieście, poza mieszkaniami i domami - jest tak na przykład w... całych Stanach Zjednoczonych. Większość z nas nie wyobraża sobie - tak czy owak - życia bez pralki.

Dawniej prano w rzece

Bez względu na to, jak śmieszne to brzmi i jak często jest to przedmiotem niewybrednych żartów - zwłaszcza z czyjejś matki - tak właśnie było. Pranie było w dawnych czasach czynnością prawdziwie towarzyską - z koszami na pranie w określony dzień tygodnia nad rzekę udawały się nierzadko całe rodziny, a podczas prania kobiety śmiały się i plotkowały, choć czynność ta do lekkich nie należała. Zmoczone tkaniny uderzano o siebie bądź o kamienie. Nieco później wynalezione specjalne cebrzyki i drewniane, płaskie pałeczki do uderzenia w sukno. Z czasem pojawiła się też tarka do prania w cebrze. Umyte ubrania i pościel suszono porozwieszane na drzewach lub wprost na trawie.

Pierwsze pralki i mydło

Na wiek XIX przypadły czasy wielkiej rewolucji przemysłowej. Ludzie mieli już powszechnie dostęp do ciepłej wody i mydła. Prało się więc częściej w domach i nieco bardziej efektywnie. W 18 wieku mydło było już na tyle powszechne, że zaczynało już służyć do usuwania plam z odzieży. Wynaleziono też wreszcie coś, co było absolutną nowością - bardzo wczesną pralkę, którą trzeba było obsługiwać ręcznie, ale która wymagała mniej nakładu pracy niż tarka i balia.

Wielki Thor, czyli wczesne pralki automatyczne

W 1908 roku powstaje Mighty Thor - pierwsza na świecie pralka z napędem elektrycznym. Jej twórcami są inżynierowie z firmy Hurly Machine Company z Chicago. Takie pralki znacząco już ułatwiają pranie - należy teraz oczywiście wciskać dość skomplikowaną sekwencję przycisków i dźwigni, ale reszta robi się już sama. Z czasem pralki bardzo szybko nabrały też "umiejętności" odwirowywania i częściowego suszenia pranej odzieży. Były zresztą od tego czasu modernizowane z każdym rokiem. Ich producenci dosłownie prześcigali się w wymyślaniu coraz to nowych dodatków i usprawnień. Z początkiem XIX wieku zaczęły również powstawać pralki automatyczne z gotowym programatorem, ograniczającym ilość niezbędnych przycisków do wciskania w trakcie procesu prania, oraz specjalne, duże pralki do prania "na sucho", czyli za pomocą specjalnych substancji chemicznych zastępujących wodę z proszkiem.

Jak pralka zmieniła nasze życie?

Powiedzmy sobie wprost - pralki automatyczne zmieniły głównie codzienne życie pań. Wprawdzie wynalazek ten szybko stał się przydatny i mężczyznom - szczególnie tym samotnym i mogącym odtąd korzystać z publicznych pralni - jednak to właśnie kobiety zostały przez nie najbardziej odciążone z dotychczasowych obowiązków domowych. Wyobraźmy sobie to bowiem - o ile przy dwu czy trzyosobowej rodzinie ręczne pranie robione raz w tygodniu wydaje się być jeszcze do przyjęcia, to przy większej ilości dzieci musiało być coraz bardziej męczące i czasochłonne. Pralki dały więc kobietom wolność - i to dosłownie. Istnieją nawet konkretne badania statystyczne świadczące o tym, że to właśnie po ich wynalezieniu aktywność zawodowa Amerykanek zaczęła gwałtownie wzrastać.

Źródło: www.lg.com.

Komentarze