Łańcuchy napędowe - rodzaje, zalety i wady

Łańcuchy napędoweNapęd łańcuchowy odpowiednio dobrany do miejsca pracy jest gwarancją wysokiej wydajności i długiej sprawności.

Łańcuchy napędowe są niezwykle ważnymi częściami składowymi zespołów przeniesienia napędu, głównie ze względu na duże zróżnicowanie ich typów, jak również na znaczną ilość obszarów, w których są one stosowane. Z powodu sporego zapotrzebowania na ten asortyment oferta łańcuchów jest bardzo obszerna.

We współczesnym przemyśle jest ogromne zapotrzebowanie na napędy niezawodne i równocześnie ekonomiczne, o najlepszych właściwościach technicznych. Możliwości takie mają właśnie łańcuchy.

Oprócz niezawodności zaletami napędów łańcuchowych są zdolność przenoszenia dużych mocy, łatwość montażu i konserwacji, mogą pracować w wysokiej temperaturze. Są one również odporne na warunki atmosferyczne, np. promieniowanie UV, które w przypadku napędów pasowych jest znacznym utrudnieniem, gdyż powoduje starzenie gumy. Ze względu na różnorodność materiałów, z których mogą być wykonane łańcuchy (ze stali hartowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej, niklowane, z tworzywa, a także ze specjalnymi powłokami) są one stosowane w różnych środowiskach, np. w kwasach czy przy wysokiej wilgotności. Poza tym możliwość zastosowania różnego rodzaju zabieraków daje jeszcze większe możliwości wykorzystania takich napędów, szczególnie w technice transportowej.

Natomiast wady przy tego typu napędach to: wrażliwość na zanieczyszczone środowisko pracy o wysokim zapyleniu, hałaśliwość napędu, jak również potrzeba smarowania łańcucha.

Dlatego producenci skupiają się głównie na podwyższaniu wytrzymałości produktów czyli tym samym na przedłużaniu okresu ich użytkowania oraz na wprowadzaniu coraz to lepszych rozwiązań łańcuchów bezobsługowych i bardziej odpornych na niekorzystne warunki pracy.

Najbardziej popularnymi łańcuchami napędowymi są łańcuchy rolkowe, Galla i płytkowe. W dalszej kolejności stosowane są łańcuchy zębate oraz sworzniowe i tulejkowe, a także Flyer'a, które stosuje się przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich elementów.

Łańcuchy rolkowe składają się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. Elementy łańcucha rolkowego to płytki, sworznie, tulejki i rolki. Łańcuchy te mogą być jednorzędowe lub wielorzędowe, najczęściej występują jedno-, dwu- i trzyrzędowe. Dwu- i więcej rzędowe powstają poprzez połączenie łańcuchów jednorzędowych specjalnie wydłużonymi sworzniami.

Pośród tego szerokiego asortymentu łańcuchów rolkowych, z których można wybierać pomiędzy wersją europejską (DIN 8187) i amerykańską (DIN 8188), największe powodzenie na rynku wciąż mają standardowe łańcuchy napędowe. Chociaż powoli zauważalna jest tendencja odbiorców do wybierania wersji wzmocnionej, bardziej wytrzymałej, bezobsługowej a nie kierowanie się jedynie ceną produktów ale również ich jakością.

Taką wyższą półką w tym asortymencie są wysokojakościowe łańcuchy IWIS, w których wszystkie detale wykonane są z bardzo wysokiej jakości stali. Co więcej - elementy składowe są hartowane lub ulepszane cieplnie, w zależności od tego, gdzie mają zastosowanie. Gwarantuje to długą wytrzymałość napędu i chroni łańcuch przed zbyt szybkim zużyciem. Wszystkie łańcuchy marki IWIS są wstępnie przedprężane, co skutkuje tym, iż ich wydłużanie się podczas użytkowania jest dużo mniejsze niż przy zastosowaniu standardowych produktów. Używanie łańcuchów IWIS przynosi wiele korzyści dla ich użytkowników - między innymi cichsza praca na takich napędach, mniejsze wydłużenie, szybki i łatwy demontaż, a także dłuższe przerwy pomiędzy remontami, co oznacza mniej postojów maszyn, a co za tym idzie niższe koszty utrzymania ruchu.

Podsumowując - trzeba oczywiście pamiętać o tym, że łańcuch zawsze powinien być dobrany do konkretnego przeznaczenia. Przy zastosowaniu łańcucha nieodpowiednio dostosowanego do środowiska pracy, bardzo możliwe jest skrócenie jego wytrzymałości. Każde warunki pracy wymagają użycia odpowiednio dobranych pod daną aplikację łańcuchów - czy to standardowych czy wzmocnionych lub odpornych na warunki atmosferyczne czy zapylenie.

Autor: www.haberkorn.pl.

Komentarze