Małoseryjny i prototypowy montaż SMD - jak nie przepłacać za niezbędne wyposażenie linii produkcyjnej?

Montaż SMDProdukcja serii prototypowych oraz małych różni się od przemysłowej produkcji wielkoseryjnej nie tylko samym wolumenem - istotne znaczenie ma także funkcjonalność i poziom specjalizacji urządzeń produkcyjnych. Producenci skupiający się na wytwarzaniu serii krótkich i prototypowych (które maksymalnie składają się zaledwie z kilku sztuk danego produktu) potrzebują bowiem urządzeń możliwie wielofunkcyjnych, mogących obsłużyć wiele typów komponentów, a jednocześnie łatwych w programowaniu czy przezbrajaniu, gdy zachodzi taka potrzeba.

Małoseryjny montaż powierzchniowy wymaga elastycznych rozwiązań, szczególnie gdy chodzi o producentów dopiero zaczynających własną produkcję - w tym przypadku właściwy wybór zakupionych urządzeń przekłada się także na spore oszczędności podczas wyposażania linii produkcyjnej.

Sitodrukarka

Jak nakładać pastę lutowniczą?

Wybór metody nakładania pasty lutowniczej ma krytyczne znaczenie dla całego procesu montażu powierzchniowego SMD, ponieważ to właśnie podczas tego etapu popełnianych jest najwięcej błędów. Niewłaściwe naniesienie pasty zazwyczaj oznacza wymierne straty, wynikające z konieczności wymiany płytek ze źle naniesioną pastą na nowe i powtórzenie całego procesu bezbłędnie.

Dla serii prototypowych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej klasy dyspensera pasty lutowniczej, zintegrowanego np. z głowicą manipulatora lub automatu odpowiedzialnego za umieszczanie elementów na płytkach (tzw. automat pick&place). Pozwala to znacząco zredukować nakłady, gdyż eliminuje konieczność wyprodukowania szablonów do sitodrukarki.

Testowanie ICT

Nie znaczy to jednak, że sitodrukarek należy w produkcji małoseryjnej unikać - w sytuacji, gdy raster układanych komponentów jest niewielki, sitodrukarka będzie nieoceniona, gdyż pozwoli nałożyć pastę ze znacznie większą precyzją, niż przy użyciu dyspensera. Wydajne i niedrogie sitodrukarki (zarówno manualne, jak i w pełni automatyczne) dla producentów elektroniki są dostępne w ofercie marki PB TECHNIK, polskiego dystrybutora wysokiej klasy sprzętu i wyposażenia hal produkcyjnych dla branży elektronicznej.

Fritsch PlaceALL 515

Urządzenia do montażu powierzchniowego SMD - na co zwrócić uwagę?

Naturalnym trendem w branży elektronicznej jest coraz większa miniaturyzacja stosowanych komponentów. Równie dynamiczne zmiany zauważalne są w przypadku obudów komponentów elektronicznych, których nowe typy pojawiają się na rynku niemal co chwilę. Dla producentów serii prototypowych i krótkich ta sytuacja ma znaczenie o tyle duże, że doskonale koresponduje z częstymi zmianami typu montowanych produktów czy urządzeń. To właśnie z tego powodu najlepiej wybierać manipulatory i automaty montażowe, które można łatwo oraz szybko przeprogramować i przezbroić.

Dobrym przykładem tego rodzaju automatów do montażu powierzchniowego SMD jest renomowana niemiecka marka Fritsch, która specjalizuje się m.in. w dostarczaniu wydajnych i doskonale zaprojektowanych automatów przeznaczonych do produkcji mało- i średnioseryjnej. Urządzenia te mogą pobierać komponenty zarówno z taśm, jak i rozsypane luzem w podajnikach przy zachowaniu dokładności układania sięgającej +/- 40 µm w 3δ.

Na uwagę zasługują również precyzyjne manipulatory, które mogą układać zarówno standardowe komponenty SMD, jak i elementy typu Fine-Pitch. Komponenty mogą być centrowane laserem w locie lub wizyjnie (w przypadku elementów Fine-Pitch). Manipulatory mogą pobierać komponenty rozsypane luzem na podajniku typu karuzela i układać je z zachowaniem ogromnej dokładności przy wydajności sięgającej nawet 800 komponentów na godzinę.

Co istotne, automaty i manipulatory mogą zostać wyposażone w dyspenser pasty lutowniczej, dzięki czemu jest ona automatycznie i precyzyjnie dozowana bezpośrednio przed nałożeniem komponentów SMD.

Tester Seica Pilot-FX-NX

PB TECHNIK - polska marka, której warto zaufać

Funkcjonująca na rynku nieprzerwanie od 1991 roku firma PB TECHNIK to grupa specjalistów, którzy za cel postawili sobie dostarczanie sprawdzonych, najwyższej klasy rozwiązań dla klientów z branży elektronicznej. Podstawowe filary, na których opiera się cała działalność firmy, to rzetelność, odpowiedzialność i inwestycja w pracowników, którzy są dla marki najcenniejszym kapitałem. Oferta PB TECHNIK jest nieustannie dostosowywana do najnowszych trendów na rynku i dopasowywana do potrzeb oraz oczekiwań klientów. Na chwilę obecną obejmuje praktycznie pełne spektrum urządzeń i produktów dla branży elektronicznej, w tym również pełne linie technologiczne oraz materiały eksploatacyjne.

Komentarze