Nie znasz numeru, z którego dzwonili? Możesz go sprawdzić

TelefonTelefony w ostatnich latach bardzo spowszedniały. Stały się czymś tak oczywistym, że teraz mało kto wyobraża sobie bez nich życie. Z jednej strony jednak ludzie pilnują swojej anonimowości, a z drugiej często nierozsądnie rozpowszechniają swoje numery. A później odbierają rozmowy od nieznanych rozmówców.

O telefonach komórkowych słów kilka

Dają one swoim posiadaczom sporo swobody. Będąc w pracy, na wakacjach, jadąc autobusem, można być zawsze w kontakcie z innymi. Dodatkową zaletą jest to, że zawsze można zobaczyć, kto dzwoni. Oczywiście każdy ma już pewną ilość numerów w swojej książce telefonicznej w aparacie i wtedy łatwo określić osobę dzwoniącego. Może się jednak zdarzyć, że rozmowa przychodząca jest powiązana albo z telefonem nieznanym abonentowi albo wręcz z ukrytym.

Coraz częściej można włączyć opcję odrzucania przez swój numer rozmów z zastrzeżonych numerów. Tym samym abonentom ubywa jeden problem: anonimowości potencjalnego rozmówcy.

Co jednak, jeśli dzwoni ktoś obcy, wprawdzie z jawnego numeru, ale jednak nieznanego abonentowi? Czy warto oddzwaniać na każdy taki numer, żeby dowiedzieć się: kto dzwonił?

Zanim oddzwonisz na nieznany numer

Wiele osób obiecuje sobie, że nie będzie oddzwaniać na nieznane sobie numery, z których ktoś próbował się do nich dodzwonić. Nie mają powodu - nie szukają pracy, nie wystawiają ogłoszeń w sieci itd. Pilnują bowiem swojej prywatności. Niestety, nie zdają sobie sprawy, że często to ich operator udostępnia numery swoich abonentów firmom zewnętrznym. Albo daje im takie prawo umowa z klientem albo po prostu dodatkowa zgoda na udostępnianie numeru powoduje obniżenie abonamentu, na co się wielu ludzi zgadza. Później niestety wielu abonentów o tym zapomina. A później zaczynają dzwonić firmy w sprawie różnych spotkań promocyjnych, czy darmowych badań medycznych. Nie każdemu to odpowiada, więc w końcu przestają odbierać rozmowy od niewiadomych rozmówców.

Zdarza się też, że na wyświetlaczu widnieje dosyć długi numer sugerujący rozmowę przychodząca zza granicy. Oddzwonienie spowoduje spore koszty i warto o tym pamiętać.

Jak sprawdzić: kto dzwonił?

Można jednak - bez żadnego ryzyka - sprawdzić w internecie numer, z którego ktoś próbował się połączyć. W sieci są strony, na których użytkownicy dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami z odbieraniem rozmów z obcych numerów. Najczęściej chodzi oczywiście o sprzedaż telefoniczną, różne call center np. z banku klienta w sprawie nowej oferty, o poszukiwanie dłużników, ale nie tylko. I właśnie dlatego warto skorzystać z wiedzy zgromadzonej już na takich stronach, ale też wpisać własne doświadczenia z niektórymi numerami.

Wielu uważa nawet za nękanie takie częste wydzwanianie przez niektóre firmy. Nie każdy chce z tego powodu od razu zmieniać numer. Można więc cierpliwie blokować kolejnych niepożądanych rozmówców, ale też - dzięki Internetowi - wiedzieć, do kogo należą najaktywniejsze w wydzwanianiu numery. Taka wiedza zmniejsza niezdrową ciekawość, w wyniku której można oddzwonić na numer, który skutecznie ściągnie z konta abonenta sporą kwotę.

Autor: www.infonumer.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze