Papier do drukarki - rodzaje, zastosowanie, właściwości

Papier do drukarkiPapier do drukarek, który widujemy najczęściej w postaci ryz składających się z kilkuset białych kartek, jest, jak nietrudno się domyślić, tylko jednym z wielu rodzajów tego typu materiału eksploatacyjnego. Drukowanie to współcześnie proces o wiele bardziej rozwinięty niż jeszcze pod koniec XX wieku. Nie mamy tu na myśli druku 3D, który zajmuje zupełnie osobną kategorię sprzętową i funkcjonalną.

W każdym wypadku wszystko sprowadza się jednak do tego, by uzyskać odpowiednią jakość, a to leży już nie tylko w specyfikacji sprzętu, ale właśnie w rodzaju papieru, jaki wybiera konsument. Czym się różnią poszczególne rodzaje tego typu produktów? Jak wiele rodzajów stosuje się w dzisiejszych czasach? Do jakich zastosowań tworzy się poszczególne rodzaje papieru do drukarek? O tym poniżej.

Papier uniwersalny?

Mówiąc o papierze uniwersalnym mamy zwykle na myśli jego podstawowy rodzaj biurowy, czyli białe kartki, które można używać zarówno do druku kolorowego, jak i monochromatycznego. Eksperci podkreślają jednak, że jest to po części błędne przekonanie, gdyż to, jaki papier wybiera klient, powinno uwzględniać przede wszystkim rodzaj sprzętu, który posiada w swoim domu lub biurze. Technologia wykorzystywana przez drukarki atramentowe, igłowe, termosublimacyjne i laserowe nie może korzystać z jednego rodzaju kartek, gdyż efekty pracy byłyby niezadowalające, ze względu na różne metody pracy.

Papier fotograficzny

Tutaj również mogłoby się wydawać, że papier fotograficzny reprezentuje jeden rodzaj produktów, które można dowolnie stosować w przypadku wydruku fotografii na dowolnym urządzeniu, jednak oczywiście tak nie jest. W tym przypadku rozgraniczyć należy tego typu produkty na:

  • papier do wydruku zdjęć na urządzeniu pracującym w technologi atramentowej,
  • specjalny papier współpracujący ze sprzętem przenoszącym na niego fotografie na zasadzie termosublimacji,
  • papier fotograficzny do wydruku na urządzeniach laserowych (specjalnie powlekany).

Inne rodzaju papieru do drukarek

Rodzajów papierów do drukarek jest więcej, niż podejrzewa przeciętny użytkownik. Producenci doskonale zdają sobie jednak sprawę z potrzeb niektórych ze swoich klientów, dlatego w ich ofercie można znaleźć wiele specjalistycznych rodzajów tego materiału eksploatacyjnego. Najciekawsze z nich to między innymi:

  • papier artystyczny (np. bawełniany, przeznaczony dla tych, którzy marzą o jak najbardziej wiernym odwzorowaniu reprodukcji obrazów),
  • papier pocztówkowy (jasno określony format i ciekawy sposób, by wysłać komuś wyjątkową pocztówkę),
  • papier wizytówkowy (dostosowany do tworzenia wizytówek, fakturowany, w wielu kolorach),
  • papier samoprzylepny,
  • papier magnetyczny (na jego bazie można tworzyć np. magnesy na lodówkę),
  • papier samokopiujący (nieoceniony w zastosowaniach biurowych),
  • papier termotransferowy (to na jego bazie wykonuje się nadruki, które następnie można przenieść na odzież przy pomocy odpowiedniej temperatury).

Autor: www.tuszmarkt.pl.

Komentarze

Fabian
Ja używam zawsze zwykłego papieru średniej jakości, bo nie lubię słabych jakościowo papierów, a te najwyższej jakości są zbyt grube.
http://iportsklep.pl/