Prądy Traberta - czym są i gdzie się je stosuje?

Prądy TrabertaWykonując zabiegi z fizykoterapii wykorzystuje się rozmaite bodźce, które oddziałują na organizm. Wśród tych czynników zewnętrznych można wymienić: krioterapię, promienie słoneczne, borowinę i różnego typu prądy. Ciekawą propozycją tych zabiegów jest wykorzystanie prądów Traberta w trakcie rehabilitacji, które zmniejszają napięcie mięśni oraz wykazują silne działanie przeciwbólowe.

Prądy Traberta

Inaczej zabieg ten nazywany jest Ultra Reiz - UR. Z racji wykorzystywania prądu jest to zabieg elektroleczniczy, w trakcie którego stosuje się prądy impulsowe małej częstotliwości w zakresie 0-1000 Hz. Prądy te charakteryzują się:

 • czasem trwania impulsu równym 2 milisekundy (czas ten jest ściśle określony i nie ulega modyfikacji).
 • czasem przerwy wynoszącym 5 milisekund.

Przepływ prądów Traberta opisuje prostokątny wykres, ze względu na wspomniany czas impulsu i przerwy. Stosowana częstotliwość wynosi 143 Hz. Należy podkreślić, że prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

Komu dedykowany jest zabieg z wykorzystaniem prądów Traberta

Do wykonania zabiegu kwalifikacji dokonuje lekarz, który może być wykonany tylko i wyłącznie na jego zlecenie. Chcąc uzyskać zadowalający efekt, ilość zabiegów i otrzymana dawka musi zostać ustalona indywidualnie. Prądy Traberta polecane są osobom borykającym się z bólem, ponieważ niweluje te dolegliwości szybko i długotrwale. Stosowane prący oddziałują na zakończenia nerwowe, jak również wzmagają wydzielanie endorfin. Dodatkowo prądy doprowadzają do miejscowego przekrwienia tkanek, co powoduje lepsze dotlenienie i ukrwienie tego obszaru. Umożliwia to także usunięcie zbędnych produktów przemiany materii, które mogą być odpowiedzialne za stan zapalny.

O zabiegu - przebieg, wskazania i przeciwwskazania

Wykorzystuje się w trakcie zabiegu elektrody o równiej wielkości, z czego jedną określa się jako bierną, a drugą jako czynną. Czas jednego zabiegu wynosi średnio od ośmiu do piętnastu minut, których powinno być co najmniej sześć. Większość pacjentów pierwsze efekty zauważa już po drugim zabiegu.

Wskazaniem do zabiegu wykorzystującego prądy Traberta są między innymi: zaparcia, nerwobóle, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kończyn górnych i dolnych czy stany po urazach (mięśni, jak i stawów).

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uszkodzona skóra, do której ma zostać przyłożona elektroda. Jak również:

 • ciąża,
 • miesiączka,
 • nowotwory,
 • zaburzenia czucia,
 • rozrusznik serca,
 • utrudniony kontakt z pacjentem,
 • infekcja,
 • gorączka,
 • choroby układu krwionośnego, które nie zostały jeszcze ustabilizowane,
 • znajdujące się metale w ciele pacjenta.

Jest to zabieg z dziedziny fizykoterapii, który przynosi szybkie efekty przeciwbólowe wielu pacjentom. Dodatkowym faktem jest, że osiągnięty rezultat potrafi się utrzymać wyjątkowo długo. Za skorzystaniem z prądów Traberta przemawia również jego dostępność z licznych placówkach oferujących zabiegi fizjoterapeutyczne oraz czas wykonania samego zabiegu.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl.

Komentarze