Rodzaje sprężarek - którą wybrać do firmy?

SprężarkaWśród urządzeń dostępnych na rynku mona wyróżnić kilka rodzajów sprężarek, które znajdują zastosowanie przy różnych czynnościach - niektóre nadają się do użytku domowego, inne doskonale sprawdzą się w przedsiębiorstwie. Jakie są więc poszczególne rodzaje sprężarek i którą z nich wybrać do firmy?

Podział sprężarek

Urządzenia dostępne na rynku ze względu na rodzaj mechanizmu sprężającego powietrze można podzielić na tłokowe, śrubowe i łopatkowe. Największą popularnością cieszą się sprężarki tłokowe i śrubowe. Sprężarki tłokowe znajdują zastosowanie w domu, natomiast sprężarki śrubowe z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle oraz w specjalistycznych warsztatach, takich jak lakiernie.

Sprężarka tłokowa

Praca tego rodzaju sprężarek oparta jest na działaniu tłoka. Przesuwa się on w cylindrze przy wykorzystaniu korbowodu, a także wału korbowego. Do działania mogą być wykorzystywane jedna lub dwie strony tłoka, stąd nazwa - sprężarka jednostronnego lub dwustronnego działania.Po sprężarki tłokowe najczęściej sięgają indywidualni użytkownicy. Tego rodzaju urządzenia mają niższą cenę, a ponadto są łatwiejsze w konserwacji. Dzięki temu z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domu, jednak nie oznacza to, że przy prowadzeniu przedsiębiorstwa będą bezużyteczne. Sprężarki tłokowe stanowią bowiem świetny wybór w przypadku małych zakładów, choć na pewno nie należy po nie sięgać, jeśli prowadzi się duże przedsiębiorstwo. Jedną z wad tych sprężarek z pewnością jest wysoki poziom hałasu. Producenci starają jakoś go zniwelować, oferując obudowę dźwiękochłonną.

Sprężarka śrubowa

Działanie sprężarki śrubowej jest oparte na obracających się śrubach. Przestrzeń znajdująca się pomiędzy nimi zmniejsza się, prowadząc do sprzężenia powietrza. Wysokość sprężania jest zależna przede wszystkim od stopnia szczelności między obiema śrubami, a także między śrubami a obudową. Sprężarki śrubowe to urządzenia, które odznaczają się wysoką jakością powietrza, a ponadto pracują stosunkowo cicho. Doskonale sprawdzają się podczas pracy ciągłej, co ma istotne znaczenie przy wykonywaniu czynności wymagających stałego dopływu sprężonego powietrza. Powinny więc znaleźć zastosowanie tam, gdzie urządzenie będzie mocno eksploatowane przez cały rok, a więc na przykład w zakładzie lakierniczym. Tego rodzaju urządzenia są droższe niż sprężarki tłokowe.

Sprężarka idealna do firmy

Sprężarki na rynku istnieją już od ponad 100 lat i znajdują zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach, gdyż powietrze jest bardzo bezpiecznym, a przede wszystkim wygodnym nośnikiem energii. W przypadku działalności firmy pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze - większość narzędzi i urządzeń, które wykorzystują powietrze, jest mocniejsza i lżejsza niż narzędzia elektryczne. Choć wiadomo, jaki rodzaj sprężarki będzie odpowiedni do przedsiębiorstwa, problem pojawia się w momencie, gdy trzeba dokonać wyboru między sprzętem od różnych producentów. Tutaj znaczenie będzie miało:

  • ciśnienie;
  • wydajność;
  • pojemność zbiornika;
  • poziom hałasu;
  • czas nabijania butli.

Ciśnienie

Urządzenia zasilane sprężonym powietrzem wymagają pewnego minimalnego ciśnienia, które umożliwi im prawidłową pracę. Kiedy ciśnienie będzie zbyt niskie, urządzenia nie będą w ogóle działać albo też będą pracować w zbyt wolnym tempie. W przypadku standardowych narzędzi nie trzeba ciśnień większych niż 6-10 bar. Warto jednak pamiętać, że aby zapewnić sobie gwarancję skutecznego działania najlepiej sięgnąć po taką sprężarkę, która będzie mogła wytworzyć ciśnienie większe o około 20% niż to wymagane przez urządzenia.

Wydajność sprężarki

Aby określić wydajność sprężarki, należy ustalić zapotrzebowanie powietrza danego urządzenia, które będzie miało zostać do niej podłączone. Wydajność efektywna sprężarki powinna mieścić się w tym zakresie. Tutaj, podobnie jak w przypadku ciśnienia, dobrze, gdy ta wydajność będzie wyższa - najlepiej dodać około 30% do zapotrzebowania powietrza dla urządzenia. Dzięki temu przy nieprzewidzianych kwestiach takich jak chociażby nieszczelność układu urządzenie będzie ono mogło nadal działać. Trzeba jednak pamiętać, by przy określaniu wydajności sprawdzić wyłącznie wydajność efektywną, gdyż ta ssawna będzie zazwyczaj wyższa.

Pojemność zbiornika

W przypadku rozmiaru zbiornika odpowiednia wielkość zależna jest od zastosowania sprężarki. W przypadku prac, które wymagają krótkich i skoncentrowanych przepływów powietrza wystarczy naprawdę nieduży zbiornik - nawet ten mający zaledwie 3 litry. Jeśli jednak potrzebne są urządzenia mające dostarczać powietrze w długich okresach czasu, najlepiej wybierać zbiorniki największe - te nawet do 100 litrów. To właśnie tego rodzaju zbiorniki najczęściej znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach. Gwarantują odpowiednią ilość powietrza i pozwalają uniknąć chwilowych spadków ciśnienia.

Poziom hałasu

Sprężarki zazwyczaj generują bardzo wysoki poziom hałasu. Nie oznacza to jednak, że na rynku brak tych, które pracują cicho i generują hałas poniżej 80 decybeli. Na rynku znaleźć można nawet sprężarki, które pracują na poziomie hałasu akceptowalnym dla ludzkiego ucha, a więc poniżej 50 decybeli. Tego rodzaju urządzenia są jednak w większości przypadków bardzo drogie i trudno je znaleźć w przystępnej cenie. Zakup cichej sprężarki oznacza więc prawie zawsze duży wydatek.

Pomoc merytoryczna: firma oferująca sprężarki - Arbatech.

Komentarze

Jerek-wroc
Ja uważam, że najlepsze są tradycyjne, niezawodne sprężarki powietrza tłokowe. Może i jest nieco prosta i prymitywna, ale na moje potrzeby wystarcza doskonale.