Ślub z nowej perspektywy - czyli nagrywanie wesel dronem

Nagrywanie wesel dronemBranża wideofilmowania rozwija się bardzo dynamicznie i tym samym oferuje młodym parom coraz to więcej możliwości. Przy współczesnych technologiach i profesjonalnym zapleczu technicznym, film weselny nabiera całkiem nowego wymiaru.

Obecnie liczy się nie tylko jakość filmu, ale również "efekty specjalne". Młodzi chętnie eksperymentują i szukają sposobów na to, aby ich nagranie z wesela było oryginalne. Jednym z takich hitów są nagrania dronem, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodych, jak i kamerzystów.

Ślub z powietrza, czyli filmowanie ślubu z drona

Filmowanie dronem przeżywa od kilku lat prawdziwy rozkwit. Jest to doskonała forma na niebanalne ujęcia, które najczęściej zostają wplecione do filmu ślubnego. Wideofilmowanie wesela z lotu ptaka nadaje filmowi zupełnie nowej perspektywy. Wynajmując kamerzystę z dronem, możemy być niemal pewni, że otrzymamy nowoczesny film ślubny, który zdecydowanie będzie różnił się nagrania tradycyjnego. Za pomocą stosunkowo niewielkiego urządzenia wyposażonego w kamerę bądź kamery, można zrobić niepowtarzalne ujęcia przed kościołem lub USC, salą weselną czy podczas składania życzeń. Coraz częściej obserwuje się, że młodzi decydują się na drona również podczas ślubnej sesji plenerowej. Dron urozmaica tradycyjny film weselny, dodaje mu dynamiki, nowoczesności, wzbogaca o niestandardowe ujęcia i tym samym stanowi wyjątkową pamiątkę dla państwa młodych i gości weselnych.

Popularność dronów wynika przede wszystkim z ich powszechności w porównaniu do innych, bardziej wymagających sprzętów, które przy okazji wymagają znacznie większego nakładu finansowego. Dzięki popularności dronów niemal każda osoba z odrobiną wiedzy i odpowiednimi umiejętnościami może zrealizować ujęcia z powietrza.

Wideofilmowanie z powietrza za pomocą dronów wykorzystywane jest nie tylko do produkcji filmów weselnych. Jest to standard przy nagrywaniu filmów i spotów reklamowych, teledysków, eventów itd.

Nagrywanie wesel dronem

Wideofilmowanie dronem, czyli jak to wygląda w praktyce?

Filmowanie dronem, choć z pozoru wydaje się łatwe, to tak naprawdę wymaga nabycia odpowiednich umiejętności, często poprzedzonych wieloma nieudanymi ujęciami. Do obsługi urządzenia potrzebny jest operator drona. Najbardziej pożądanym jest, gdy drona będzie obsługiwał dwuosobowy zespół - licencjonowany pilot drona oraz kamerzysta, który zajmie się kadrowaniem.

Dron wykorzystywany podczas filmowania wesel i ślubów to najczęściej mały, bezzałogowy helikopter (tzw. platforma latająca), posiadający system stabilizacji obrazu, GPS i wiele innych funkcji w zależności do modelu. Dron można ustawić na różnych wysokościach, te lepsze mogą latać nawet na wysokości 300 m. Niektórzy kamerzyści wykorzystują takie drony, w których można zamontować więcej kamer, dzięki czemu zyskują jeszcze większe możliwości montażu filmu weselnego. W przypadku drona bardzo ważna jest również sama kamera. Aby ujęcia z powietrza były nagrane w wysokiej rozdzielczności, najlepiej by kamera nagrywała w jakości Full HD. Taka rozdzielczość to minimum, by móc cieszyć się pięknymi ujęciami z dnia ślubu. W dobie nowych technologii coraz bardziej popularne stają się także drony z kamerą o rozdzielczości 4K, co powoli zaczyna stawać się pewnym standardem, jeśli chodzi o filmy weselne.

Czy na drona potrzebna jest licencja?

Do latania rekreacyjnego poza miastem licencja na drona nie jest potrzebna. Inaczej jednak wygląda to w przypadku usług o charakterze zarobkowym, w które bez wątpienia wpisuje się branża wideofilmowania. W tym wypadku operator drona jest zobowiązany posiadać licencję, czyli świadectwo kwalifikacji wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Takie świadectwo można otrzymać po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu.

Ile kosztuje filmowanie dronem?

Ceny wideofilmowania dronem najczęściej ustalane są indywidualnie przez kamerzystę. Wpływ na ostateczną cenę ma zazwyczaj odległość od miejsca siedziby firmy, typ przestrzeni powietrznej, w której dron będzie nagrywał, warunki pogodowe, liczba ujęć i długość materiału. Ujęcia z drona nie są przydatne podczas ślubu w kościele, czy przyjęcia na sali, dlatego nie ma konieczności wynajmowania drona na długi czas.

Autor: www.kapitankamera.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze