Spawanie robotem szybsze niż zwykle

Spawanie robotemZasoby robotyki cały czas udoskonalają przemysł na całym świecie. Dzięki nim możemy zwiększyć wydajność produkcji i zaoszczędzić jej koszty. Roboty do spawania mają w sobie ogromny potencjał. Warto poznać ich pozostałe zalety oraz zastosowania. W końcu to nasza przyszłość.

Oszczędność i ekonomika

Każdy robot do spawania to nie tylko większa kontrola nad całym procesem, ale także oszczędność materiału. Szacuje się, że dzięki nim jesteśmy w stanie zredukować jego ilość o 10-20%. Spawacz, który wykonuje prace ręcznie, musi najczęściej użyć więcej materiału spawalniczego, aniżeli go potrzebuje.

Zobacz także: https://corobotics.pl/zastosowania/spawanie.

Wynika to z konieczności wzięcia pod uwagę tak zwanego marginesu bezpieczeństwa. W przypadku robotów nie ma już takiej potrzeby. Mniejsza ilość generowanych odprysków oraz odpadów zmniejsza ponadto koszty pracy. Spawy nie muszą być już tak dokładnie spawane, ponieważ nie ma już takiej potrzeby.

Wydajność zawsze szła w parze z robotami. Urządzenia do spawania nie potrzebują przerw i systemów zmianowych. Automatyzacja zmniejsza także liczbę pomyłek i koniecznych poprawek. Dzięki temu możemy zaoszczędzić cenny czas na produkcji.

Jak zlikwidować postoje w trakcie spawania?

W trakcie kooperacji człowieka i robota do spawania mogą generować się przestoje. Związane jest to z konieczności zatrzymania urządzenia, kiedy wykonywany jest montaż oraz transport elementów. Tego rodzaju zmniejszenie wydajności może być zlikwidowane dzięki użyciu pełnego zespołu urządzeń, które w pełni zautomatyzują proces spawania.

Z czasem takie działanie będzie normą dla przedsiębiorstw, a człowiek przejmie inne funkcje, niezwiązane bezpośrednio z montażem i spawaniem a z programowaniem i kontrolą.

Kiedy opłaca nam się zainwestować w automatyzację?

Roboty do spawania bez wątpienia posiadają cały szereg cech, które mogą okazać się przydatne przy procesie produkcji. Jednakże trzeba mieć na uwadze opłacalność takiej inwestycji. Jeżeli mamy do czynienia z małym przedsiębiorstwem, które produkuje tylko krótkie i jednorazowe serie, roboty do spawania mogą przewyższyć wysokość zysków. Trzeba mieć na uwadze nie tylko ich zakup, ale także obsługę i zatrudnienie specjalistów od robotów CNC.

Jeżeli jednak decydujemy się na pełną bądź też częściową automatyzację spawania musimy mieć na uwadze najważniejsze wymagania. Warto zadbać przede wszystkim o izolację termiczną, odpowiednie oprogramowanie i niezawodne sterowanie. Niezwykle istotną kwestią jest także zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, którzy pracują bezpośrednio przy robotach do spawania.

Do pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych jeszcze trochę nam brakuje. Samodzielny operator jest wciąż bardzo potrzebny do kontrolowania montażu i spawania elementów. Bez wątpienia jednak wprowadzenia robotów do spawania na większą skalę zwiększy wydajność produkcji i odciąży pracowników z ciężkich i monotonnych prac. Dzięki temu będą oni mogli zająć się innymi kreatywnymi pracami, które wymagają innych zdolności, takich jak programowanie maszyn.

Komentarze