Survival dla początkujących - jak się do niego przygotować?

Survival dla początkującychSpędzanie czasu na świeżym powietrzu nie tylko przynosi odprężenie, ale też pozwala zadbać o zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie czasu wolnego nie przed komputerem, lecz na łonie natury. Jedni wybierają biegi i rower, innym wystarczą spacery. Rośnie też grupa osób chcących sprawdzić się w nieco mniej wygodnych warunkach. Doskonałym pomysłem może być biwak z dala od miasta. Cały dzień, a może też noc spędzona wśród przyrody dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala sprawdzić własne możliwości.

Co należy wiedzieć przed wyruszeniem?

Na początek warto określić swoje potrzeby, a także oszacować możliwości. Dla osób przyzwyczajonych do korzystania na co dzień ze wszystkich udogodnień i zdobyczy cywilizacyjnych doba spędzona w lesie może stanowić spore wyzwanie. Wybierając miejsce pierwszego biwaku, dobrze jest zdecydować się na tereny choć częściowo znane, a przede wszystkim bezpieczne. Idealnym rozwiązaniem będą okolice, które z jednej strony pozwolą cieszyć się obcowaniem z naturą, a z drugiej nie będa zbyt odległe od miejsc zamieszkanych przez ludzi. Zyskamy dzięki temu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w każdej chwili możemy liczyć na pomoc.

Zdecydowanie nie warto kierować się brawurą i przeceniać własnych umiejętności. Lepiej, aby ten pierwszy raz pozostawił po sobie odrobinę niedosytu i rozbudził głód dalszych przygód, niż zakończył się kontuzją lub zniechęcił nas do podejmowania kolejnych aktywności. Sprawdźmy pogodę, zadbajmy o wcześniejsze poznanie terenu. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się tradycyjne papierowe mapy. Pozwalają na dokładniejsze zaznajomienie nie tylko ze szlakami i odległościami, ale też uwidocznią ukształtowanie, wskazując lokalizację szczytów i dolin. Nie bez znaczenia w warunkach polowych jest też fakt, że mapa nie wymaga baterii, ani dostępu do internetu.

Survival dla początkujących

Dobieramy ekwipunek

Dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto starannie dobrać wyposażenie. Niezależnie od tego, jak bardzo optymistycznie będzie brzmiała prognoza pogody, spakujmy odzież przeciwdeszczową i podstawowy zestaw ubrań na zmianę. Nawet jedna przemoczona skarpetka potrafi skutecznie zepsuć całą zabawę. Pozycją obowiązkową jest również apteczka wyposażona w leki przeciwbólowe i środki opatrunkowe. Jej wyposażenie powinno być przemyślane tak, aby zachowując niewielka wagę, zadbać o maksimum użyteczności. Konieczny jest też zapas wody. Wprawdzie możemy ją pozyskać i uzdatnić na miejscu, warto jednak zawsze mieć przy sobie pełną litrową butelkę.

Część chętnych na pierwszy biwak przed wyprawą kupuje noże, maczety i piły mające ułatwić pobyt w dziczy, a właścicieli upodobnić do bohaterów filmów akcji. Nie ma w tym nic złego, pamiętajmy jednak, że udajemy się do pobliskiego lasu, a nie na front wojenny. Każdy dodatkowy element waży i tę wagę odczujemy bezlitośnie już po kilku kilometrach marszu. Często też nóż o mniejszym ostrzu okaże się przydatniejszy niż imponujący wyglądem, ale nieporęczny olbrzym. Dobrym miejscem do skompletowania wyposażenia jest sklep internetowy Kolba.pl, gdzie oprócz szerokiego asortymentu, możemy liczyć na fachowe porady.

Komentarze