Tanio i szybko: dom wybudowany technologią 3D

Technologia 3D w budownictwieNiezwykły, tani, nowoczesny, zadziwiający - ilość przymiotników, którymi portale i gazety określiły dom wydrukowany w Rosji technologią 3D w 24 godziny, nie ma końca. Jednak to nie pierwsza tego typu inwestycja. Wcześniejsze próby drukowania budynków wielkopowierzchniowych zostały wykonane kilka lat wcześniej, w Chinach. Obecnie mieści się tam nawet mini osiedle wybudowane za pomocą technologii 3D.

Technologia 3D w budownictwie

Źródło: http://media.spidersweb.pl/wp-content/uploads/2015/01/domy-3d-4.jpg

Tanio i szybko

To dwie zalety, na które najczęściej wskazują firmy zajmujące się budową domów za pomocą ogromnych drukarek 3D. W marcu 2017 roku, w Rosji powstał dom o powierzchni 38 mkw., który kosztował ok. 10 000 dolarów amerykańskich. Ma on wytrzymać ok. 175 lat. Najdroższe były… okna i drzwi, których łączny koszt to ponad 3 500 USD. Oczywiście koszt budowy dotyczył tylko materiałów budowlanych, nie uwzględniał np. pracy operatorów maszyny drukującej. Niemniej firma wyliczyła, że druk 3D pozwala zaoszczędzić do 60% kosztów surowców oraz do 80% na robociźnie. Dzięki temu znacznie spada cena całego domu bez straty na jakości. Dodatkowo do takiego budynku można się wprowadzić o wiele szybciej. Tego typu rozwiązanie może być świetną alternatywą zarówno dla deweloperów, jak i kupujących. Rozwiązuje przede wszystkim problem z brakiem pracowników fizycznych na rynku, a także zbyt wysokimi kosztami budowy domu. Z drugiej strony nadal pozostaje kwestia zakupu ziemi, której wartość może się znacznie zwiększyć.

Technologia 3D w budownictwie

Źródło: http://media.spidersweb.pl/wp-content/uploads/2015/01/domy-3d-5.jpg

Jak to działa?

Wielkoformatowe drukarki 3D mają tę przewagę nad tradycyjnymi metodami budownictwa, że można zaprojektować niemal dowolny kształt domu, a one to wydrukują. Jak to działa? Bardzo podobnie do zwykłej drukarki 3D. Komputer przesyła do drukarki projekt obiektu, który ma zostać wydrukowany, po czym drukarka tworzy ten projekt warstwowo z różnego rodzaju materiałów - w budownictwie to często mieszanka odpadów budowlanych i kopalnianych połączonych z szybkoschnącym cementem. Firmy dodatkowo wykonują zbrojenie metodą tradycyjną, na którym te warstwy się opierają. Gdy jedna warstwa zostaje ukończona, nakłada się kolejną. Dlatego bardzo często na komponentach wyprodukowanych za pomocą drukarki 3D widać poszczególne warstwy. Podobnie jest w budownictwie. Z tym, że tam te komponenty są bardzo duże. Pustą przestrzeń w wydrukowanych ścianach wypełnia się watą szklaną czy styropianem.

Technologia 3D w budownictwie

Źródło: https://icdn7.digitaltrends.com/image/apis-cor-1-640x360-c.jpg?ver=1

Obecnie istnieją dwa sposoby druku budynków. Dotychczas, ze względu na to, że suwnica drukarki, która odpowiada na nakładania warstw, musi być większa niż obiekt drukowany, poszczególne elementy drukowano w fabryce, a następnie przewożono i montowano z nich dom w miejscu docelowym. Jednak firma Apis Cor pokazała, że można to zrobić inaczej: taniej, a przede wszystkim szybciej. Pracownicy przedsiębiorstwa zmontowali drukarkę na miejscu budowy, następnie wgrali projekt całego domu. Urządzenie wybudowało obiekt o wielkości 38 mkw. na miejscu i w 24 godziny. Po zakończeniu pracy maszyny został zamontowany dach oraz konstrukcja wspierająca. Pracownicy budowlani zajęli się wykończeniem budynku. To rozwiązanie jest efektywniejsze chociażby z tego względu, że można przyspieszyć cały proces i budować nawet w gorszych warunkach atmosferycznych. Minusem może być jedynie konieczność montowania i rozmontowywania drukarki 3D, a także jej ograniczony zakres budowy np. wysokich bloków.

Czy druk 3D zastąpi tradycyjne metody budowlane?

Dostępne informacje wskazują na to, że nieprędko, głównie ze względu na koszty technologii. Do tego proces budowy osiedli czy wieżowców jest bardziej skomplikowany, wymaga także użycia wielu materiałów równocześnie. Dlatego obecnie wieżowce i bardziej fantazyjne konstrukcje powstają w fabrykach, w częściach, i są montowane na placu budowy. Tak właśnie odbywa się to w Chinach, gdzie można w taki sposób tworzyć osiedla mieszkaniowe. Natomiast drukarki 3D do działania na miejscu, jak ta od firmy Apis Cor, świetnie sprawdzą się w budowaniu tymczasowych schronień dla osób dotkniętych katastrofą, dla bezdomnych, lokali usługowych… Możliwości jest wiele. Na tę chwilę drukowanie jest jednak zbyt mało powszechne i zajmuje się tym niewiele firm. Nie wiadomo, jak konstrukcja będzie się zachowywała w różnych warunkach klimatycznych. Dodatkowo warto zauważyć, że nie każde społeczeństwo i gospodarka poradzą sobie z pojawieniem się tak zaawansowanej technologii w powszechnym użyciu, tym bardziej, że sama w sobie jest ona droga. W przyszłości można się spodziewać, że drukarki 3D do budowy domów staną się powszechne do tego stopnia, że najśmielsze sny architektów zostaną spełnione bezproblemowo. Tym bardziej, że w wielu sektorach przemysłu maszyny niemal w pełni zastąpiły ludzi.

Źródło głównego zdjęcia: https://assets3.thrillist.com/v1/image/2077325/size/tmg-article_default_mobile.jpg

Autor: www.rynekpierwotny.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze