Wyświetlacz pojemnościowy a wyświetlacz oporowy

WyświetlaczW ostatnim czasie ekrany dotykowe są niezwykle popularne, często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jakie są ich rodzaje i dlaczego poszczególne modele urządzeń tak bardzo różnią się pod względem ceny.

Wyjaśniamy, na czym polega różnica między ekranem pojemnościowym a oporowym i który z nich warto wybrać.


Wyświetlacz oporowy - najpopularniejszy rodzaj ekranów dotykowych dostępnych na rynku

Wyświetlacz oporowy to najstarszy rodzaj wyświetlacza dotykowego. Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze ekrany dotykowe, były to właśnie wyświetlacze oporowe. Składają się one z dwóch warstw. Dotknięcie górnej warstwy powoduje zmiany w oporze elektrycznym, na tej podstawie obliczane są informacje, które wyświetlone zostają na dolnej warstwie.

Korzystanie z tego rodzaju ekranów dotykowych nie jest zbyt wygodne - wykorzystywane są w starszych i tańszych modelach telefonów. Aby umożliwić bardziej precyzyjne ich wykorzystanie, często dodawane były do nich specjalne rysiki. Chociaż obecnie wyświetlacze oporowe częściej zastępowane są przez bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, mają pewne zalety - na przykład można z nich korzystać zimą, gdy na rękach mamy rękawiczki.

Nowoczesny wyświetlacz pojemnościowy

Nowoczesną alternatywą dla wyświetlaczy oporowych są wyświetlacze pojemnościowe. Wykorzystują one o wiele bardziej zaawansowane technologie. W tym przypadku w informacja nie jest przekazywana bezpośrednio na podstawie oporu elektrycznego w miejscu naciśnięcia ekranu.

Wyświetlacz pojemnościowy wykorzystują zmianę pola elektrostatycznego, która następuje w miejscu, gdzie ekran został dotknięty. Dzieje się tak dlatego, specjalne sensory wykrywają nawet niewielkie zmiany w natężeniu prądu elektrycznego, które są generowane poprzez dotknięcie palcem. Nazwa "wyświetlacz pojemnościowy" wiąże się z faktem, że obsługa urządzenia polega na wykorzystaniu elektrostatycznej pojemności ludzkiego ciała.

Jakie są zalety wyświetlaczy pojemnościowych?

Wyświetlacze pojemnościowe przede wszystkim umożliwiają dużą wygodę w obsłudze urządzeń dotykowych. W ten sposób można łatwo obsługiwać nawet skomplikowane procesy.

Ekrany pojemnościowe mogą być obsługiwane nawet jednocześnie kilkoma palcami. Są bardzo odporne na kurz oraz zadrapania. To sprawia, że są wykorzystywane w nowoczesnych smartfonach i tabletach.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na stronie Unisystem.pl.

Komentarze