Żywica epoksydowa. Podłoga z żywicy

Podłoga żywicznaCo to jest żywica epoksydowa? Nierozpuszczalne tworzywo z zakresu chemii polimerów. Jest odporne na ekspozycję większości związków chemicznych. Nawet tych bardzo czynnych i reagujących z innymi i mające wysoki poziom powinowactwa elektronowego. Żywice tworzące długie łańcuchy polimerów musiały znaleźć zastosowanie w przemyśle. Są niezwykle trwałe i zarazem estetyczne. Znalazły zastosowanie w prawie wszystkich dziedzinach gospodarki. W budownictwie stosuje się je nie tylko do zabezpieczania podłóg.

Ich wodoodporność daje o wiele więcej możliwości zastosowań. Przyjęły się także w przemyśle elektronicznym do izolacji podzespołów wrażliwych na wilgoć. Przemysł produkujący elektronikę rozwija się prężnie i potrzebuje coraz to nowych rozwiązań technologicznych.

Podłogi, posadzki z żywicy epoksydowej

Posadzki, podłogi z żywicy epoksydowe wykonywane w nowej technologii są łatwe w implementacji. Na początku weszły w zestaw technologii rozwiązań przemysłowych. Dziś dzięki dopracowaniu szczegółów z powodzeniem stosuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych lub gospodarczych współpracujących z przestrzeniami dla ludzi. Posadzka epoksydowa w garażu nie jest czymś nadzwyczajnym. A posadzka epoksydowa w domu stała się modna szczególnie we wnętrzach stricte industrialnych.

Rodzaje podłóg z żywicy

Posadzki z żywic dzieli się na trzy kategorie ze względu na grubość powłoki roboczej

  • grubopłaszczyznowe - polecane dla obiektów posiadających w swych zasobach ciągi dla pieszych. Posadzka ma grubość nawet dziesięć milimetrów i żeby poprawić jej wytrzymałość na ciągłą eksploatację, dodano do warstwy żywicy kruszywo mineralne. Drobnoziarnisty piasek kwarcowy lub innego rodzaju mineralny materiał. Stabilizuje on masę i wzmacnia ją od powierzchni po najgłębsze warstwy. Idealny dla klatek schodowych i ciągów komunikacyjnych w pasażach handlowych. Taka podłoga przewyższa swą wytrzymałością inne rozwiązania. Można je stosować na powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynków (tarasy, balkony, podjazdy dla lekkiego sprzętu);
  • średniej grubości - miąższość materiału zawiera się między 2-4 mm. Łazienka, living room i kuchnia - do takich pomieszczeń nadaje się z powodzeniem. Ruch w tych pomieszczeniach jest o wiele mniejszy i użytkownicy swoim obuwiem nie doprowadzają do nadwyrężenia nawierzchni. Częściej na podłogę coś spada, ale wytrzymałość na udar jest zadowalająca. Warstwa żywicy częściowo wnika w masę gruntu i wiąże się z nią na stałe. Jeżeli warstwa podłoża jest przygotowana specjalistycznie, nie trzeba się martwić, że pole żywicy ulegnie rozwarstwieniu. Ważne jest tylko, by nie dopuścić do częstego kontaktu podłogi z materiałami ściernymi. Posadzki bez dodatku surowca mineralnego podatne są na matowienie nawierzchni w miejscach kontaktu z nogami użytkowników.
  • cienkowarstwowe - żywica nakładana jest bezpośrednio na podkład, którym może być wylewka samopoziomująca. Aplikacji można dokonać przy pomocy prostych narzędzi malarskich. Warstwa jest niezwykle cienka i w trwały sposób wiąże się z betonem w podłożu. Grubość warstwy żywicy epoksydowej nie powinna przekraczać pół milimetra. Nieznaczna grubość powłoki powoduje, że trzeba idealne przygotować podłoże. Pomieszczenia, do których polecana jest podłoga cienkowarstwowa to sypialnie.

Zalety podłóg z żywic syntetycznych

Opinie użytkowników podłóg z materiałów płynnych syntetycznych zgodnie potwierdzają przewagę zalet w ogólnym rozrachunku. Największą jest łatwość montażu. Cienkowarstwowe aplikuje się najprostszymi narzędziami. Gotowa podłoga nie ma łączeń, dlatego można z niej wykonać dowolnie dużą powierzchnię. Ponadto dają się zdobić w sposób artystyczny. Zatopiona w żywicy grafika pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości. Oprócz piasku i innych kruszyw można dodać do żywicy właściwie wszystko. Odnowienie powierzchni polega na nałożeniu nowej warstwy epoksydu. Szczególnie polecane są dla alergików.

Przygotowanie powierzchni

Nawierzchnia musi być przygotowana z niezwykłą starannością. Nie może posiadać żadnych nierówności w postaci wżerów i nadlewek muszą być usunięte. Pierwsze przez zeszlifowanie. Drugie należy uzupełnić masą szpachlową. Na istniejących podkładach z betonu, które nie wykazują nadmiernego zmęczenia, można stosować żywice, oczywiście po wcześniejszym wyczyszczeniu. Wystarczy odkurzenie i zmyciu powierzchni detergentem lub środkiem odtłuszczającym. Preparaty specjalistyczne można dostać w handlu i są oferowane w postaci koncentratów, stosowanych bez rozcieńczania. Jeśli starą podłogę trzeba usunąć w jej miejsce najlepiej zastosować wylewkę samopoziomującą. Efektem jest idealnie równa i pozioma płaszczyzna.

Do montażu nawierzchni z epoksydu najlepiej wybrać wiosnę lub lato. Żywica wymaga dotrzymania parametrów temperatury otoczenia. Jest to szczególnie ważne przy montażu posadzki z żywicy epoksydowej na zewnątrz. Zbyt niska temperatura nie sprzyja zapoczątkowaniu trwałego wiązania mieszanki. Posadzka epoksydowa na taras powinna być instalowana, kiedy na zewnątrz utrzymują się temperatury powyżej dwudziestu stopni.

Źródła:

Komentarze