10 porad, jak robić lepsze zdjęcia na Instagrama

Zdjęcia na instagramaInstagram to jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych. Codziennie pojawiają się tam tysiące zdjęć a najpopularniejsi użytkownicy mają setki tysięcy obserwujących. Jak wyróżnić się na tle takiej konkurencji?

Instagram to zdjęcia - im piękniejsze, oryginalniejsze, tym lepiej. Jak wiec robić te najlepsze?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że na tym serwisie najpopularniejsze są trzy typy zdjęć:

  • jedzenie
  • podróże
  • selfie (w ciekawych ubraniach lub z siłowni)

O ile przy drugim typie ciężko będzie pobić osobę, która co tydzień odwiedza inne miejsce na świecie, o tyle w przypadku jeden i dwa cuda mogą zdziałać odpowiednie techniki i sztuczki.

1. Kompozycja zdjęcia - włącz linie podziału (siatki) i dzięki nim odnaleźć tzw. mocne punkty zdjęcia. Wystarczy w aparacie wbudowanym do komórki włączyć linie siatki - automatycznie podzieli on obraz na 9 części. To właśnie dzięki nim będziemy wiedzieli, gdzie umieścić np. horyzont. Mocne punkty to zaś miejsca styczne linii. W nich umieszczamy to, co na zdjęciu najważniejsze - twarz, osobę, przedmiot.

2. Funkcje telefonu - poznaj swój telefon! Bardzo możliwe, że ma on funkcje, o których nawet nie wiesz, a które pomogą Ci zrobić ciekawsze zdjęcia.

3. Zoom i czystość - po pierwsze, nigdy nie warto używać zoomu, jeśli mamy możliwość podejścia do danego przedmiotu. Po drugie - przed przystąpieniem do sesji fotograficznej należy dokładnie wytrzeć obiektyw aparatu. Wtedy nie będzie miał problemu ze złapaniem ostrości.

4. Odpowiednie światło - warto robić zdjęcia w pełnym, naturalnym świetle, niż np. w półmroku. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej wyraziste. Nową bluzkę lepiej sfotografować w kawiarnianym ogródku niż w sztucznym świetle przymierzalni.

5. Dodatkowe przedmioty - warto na naszym zdjęciu np. jedzenie umieścić dodatkowe, kolorowe, estetyczne przedmioty. Przyciągną one uwagę do zdjęcia, nadadzą mu charakteru. Także fotografując jakiś większy obiekt możemy poszukać w jego pobliżu innych punktów zaczepienie, które sprawią, że zdjęcie będzie ciekawsze.

6. Tło - do dobrego zdjęcia naprawdę nie jest potrzebne profesjonalne studio fotograficzne. Pamiętajmy także, żeby np. prezentować nasze dania na ładnych talerzach, a nowe kosmetyki ułożyć na ładnym stoiku - to niewiele, a potrafi zmienić całe zdjęcie.

7. Filtry - oczywiście Instagram oferuje gotowe filtry, jednak warto pobawić się trochę edycją zdjęć. Internet oferuje mnóstwo ciekawych możliwości jeśli chodzi o programy edycji zdjęć. Warto ich poszukać i nadać swoim fotografiom np. nieco żywszych kolorów lub odpowiednio je przyciąć uzyskując zupełnie nowy efekt. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać. Jeśli nałożymy zbyt mocny filtr, zdjęcie będzie wyglądało efekciarsko, a nie ciekawie.

8. Ujęcia - pamiętaj, aby zawsze robić więcej niż jedno ujęcie. Próbuj zrobić zdjęcia z różnych kątów, przy różnym świetle. Poeksperymentuj. Jeśli fotografujesz siebie - zrób kilka ciekawych poz, wypróbuj różne miny. Jeśli zaś robisz zdjęcie jakiegoś obiektu, spróbuj zrobić ujęcia pod różnym kątami lub np. ująć go jako część większego obrazu.

9. Podpatrywanie najlepszych - aby zorientować się w trendach i najciekawszych zdjęciach należy śledzić tych, którzy są w tym najlepsi. Dlatego warto obserwować topowych influencerów i szukać u nich inspiracji.

10. Własny styl i dobre oko - inspiruj się innymi, ale nie przestawaj szukać własnego stylu. Szukaj ciekawych sytuacji i wyjątkowych obiektów. Eksperymentuj z ujęciami i kolorami. W końcu Instagram to także zabawa!

Artykuł przygotowany przez firmę modowi.pl gdzie można znaleźć porady o modzie, kosmetykach i urodzie.

Komentarze