Akumulatory żelowe - produkcja, zastosowanie, ładowanie

Akumulator żelowyAkumulator to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Bez niego niemożliwy byłby rozruch silnika. Dlatego bardzo ważne jest, aby nasze auto wyposażone było w możliwie najlepszej jakości akumulator. Jednak w odniesieniu do akumulatorów żelowych, które będą przedmiotem rozważań, akurat samochody nie mają aż tak wielkiego zastosowania. Oczywiście istnieją branże, które stosują tylko i wyłącznie tego typu rozwiązania, choćby gałęzie wysoko technologiczne, czy też branże zajmujące się fotowoltaiką.

Generalnie rozróżniamy trzy rodzaje akumulatorów, które pokrótce zostaną poniżej opisane. Nie mniej jednak już w tym miejscu należy zaznaczyć, że są one w zasadzie bezobsługowe, trwałe i bardzo pojemne. Dlatego też nie czytając dalszej części - notabene - ciekawego artykułu przy wyborze solidnego akumulatora warto wybrać właśnie akumulator żelowy, jednak nie koniecznie jako akumulator w naszym aucie.

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe - Najpowszechniejszy rodzaj akumulatora. Zasada działania odbywa się poprzez zanurzenie dwóch elektrod w elektrolicie. Wadą jest parujący woda, która trzeba uzupełniać. Chyba, że zainwestujemy w akumulator tzw. bezobsługowy.
  • Akumulatory żelowe - Płynny elektrolit został zastąpiony specjalnym żelem wytworzonym na bazie kwasu siarkowego. Jest on bezobsługowy, niczego nie trzeba wymieniać ani uzupełniać. Cechuje się dużą pojemnością, dzięki czemu montowany jest np. w skuterach elektrycznych.
  • Akumulatory AGM (Absorbed Glass Matt) - Jest to akumulator całkowicie bezobsługowy z elektrolitem uwięzionym w separatorze z włókna szklanego. Można je spotkać w skuterach, samochodach z systemem Start-Stop oraz innych aplikacjach.

Akumulator żelowy - charakterystyka

Akumulatory żelowe pomimo tego, że nie są tak powszechne i popularne jak akumulatory kwasowe to mają nad nimi sporą przewagę, wynikającą z wielu aspektów. Cechują się bardzo nikłym ryzykiem wycieku, gdyż są szczelnie zbudowane, nie posiadają żadnych otworów. Dzięki temu można przewozić je w wielu pozycjach np. w przechyle. Przewodnikiem jest wyspecjalizowany żel na bazie siarki i krzemu. Kolejną zaletą jest niski stopień samo rozładowania, akumulator żelowy nie traci także swojej pojemności podczas kolejnego ładowania.

Akumulatory żelowe stosuje się w nowoczesnych technologiach

Wspomniane wyżej cechy akumulatorów żelowych sprawiają, że chętnie wykorzystywane są w nowoczesnych technologiach. Ich niezawodność i brak obsługi zaskarbiły sobie przychylność wielu naukowców, inżynierów i producentów.

Akumulatory żelowe - nie dla samochodów

Akumulatory żelowe nie za bardzo nadają się do rozruchu auta, a zwłaszcza już tego z silnikiem diesla. Pomimo sporej pojemności nie posiadają one odpowiedniej mocy, aby doszło do rozruchu silnika.

Ładowanie akumulatora żelowego

Zgodnie z zaleceniem producentów akumulatory żelowe powinno ładować się napięciem stałym z ograniczeniem prądowym. Prąd początkowy nie powinien przekraczać 0.3 pojemności akumulatora, a napięcie ładowania powinno wynosić ok 2.30 V.

Wydaje się to nieco skomplikowane, jednak na rynku dostępne są dedykowane do akumulatorów żelowych ładowarki. Są to inteligentne narządzeniu, które same dobierają napięcie oraz interwał ładowania.

Sądzę, że przedstawiony artykuł zachęci do kupna tych mało popularnych, ale bardzo cenionych w specjalistyczny środowisku akumulatorów.

Autor: www.akustrefa.pl.

Komentarze