Czy wartość CADR w oczyszczaczach powietrza jest ważna?

CADROczyszczacz powietrza to urządzenie, dzięki któremu można uniknąć poważnych chorób, będących skutkiem kontaktu z zanieczyszczeniami. Aby wybrać właściwy model oczyszczacza, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, między innymi CADR.

Czym jest CADR?

CADR to skrót od słów Clean Air Delivery Rate, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wskaźnik czystości dostarczonego powietrza albo współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Jest to międzynarodowy standard oceny skuteczności oczyszczaczy powietrza, który został wprowadzony przez Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), czyli Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego - niezależną organizację badawczą ze Stanów Zjednoczonych, która zajmuje się kontrolą wydajności urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym wyższa jakość oczyszczacza i tym szybciej z powietrza usuwane są zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki oraz dym. W danych technicznych urządzeń nie zawsze pojawia się wartość CADR. Producenci zwykle stosują określenie "maksymalny przepływ powietrza", ponieważ jest ono bardziej zrozumiałe dla konsumentów. W przypadku urządzeń, które mogą pracować w kilku prędkościach, wskaźnik ten dotyczy ilości powietrza przefiltrowanego w godzinę w najszybszym trybie. Informacje o CADR dla niższych prędkości prezentowane są rzadko.

Jakich informacji dostarcza CADR?

Sprawdzając CADR można ocenić pracę oczyszcza, jak również przekonać się, czy jest to odpowiedni model do pomieszczenia, w którym ma znajdować się urządzenie. Na jego podstawie możliwe jest bowiem obliczenie, ile razy powietrze zostanie przefiltrowane w ciągu jednej godziny. Jeżeli pomieszczenie ma 108 m³, a maksymalny przepływ powietrza określony został na 250 m³/h, to ilość cykli godzinowych wynosi w przybliżeniu 2,3. Oczyszczacz powinien być w stanie przefiltrować powietrze co najmniej raz w ciągu godziny, natomiast najlepsze pod tym względem modele robią to trzy-, a nawet czterokrotnie. Warto jednak wiedzieć, że podana przez producenta wartość CADR nie zawsze dostarcza rzetelnej wiedzy o urządzeniu. Oprócz przeczytania danych technicznych oczyszczacza należy przeanalizować informacje wynikające z posiadanych przez niego atestów i certyfikatów. O tym, że urządzenie zostało przetestowane pod kątem współczynnika CADR zgodnie z normą ANSI-/AHAM-AC-1, świadczy Atest AHAM. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego przeprowadza testy we własnych, niezależnych laboratoriach, co stanowi gwarancję obiektywności zaprezentowanych wyników. Oczywiście, znalezienie dobrego oczyszczacza powietrza nie ogranicza się do oceny wartości CADR poszczególnych modeli.

Wartości CADR w popularnych oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacze powietrza na polskim rynku zdobywają popularność od epizodu smogowego, który miał miejsce w styczniu 2017 roku. Od tego czasu, kiedy nad większością kraju wisiała śmiercionośna chmura, w ofercie sklepów zaczęły pojawiać się urządzenia obiecujące eliminację problemu smogu w domu. Poza zestawem filtrów oczyszczacze różnią się od siebie przede wszystkim efektywnością czyszczenia powietrza wyrażoną poprzez CADR. Najmniej wydajne urządzenia w trybie pracy intensywnej, kiedy wiatrak pracuje najmocniej, więc i najgłośniej, są w stanie oczyścić blisko 200 m/h. Popularnymi reprezentatami tej grupy są Sharp KC-D40EUW - 216 m³/h oraz Webber AP8400 - 220 m³/h. Takie urządzenia dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach nie większych niż 25 m². Skuteczniejsze urządzenia mogą pochwalić wartością CADR bliską 300 m³/h. Oczyszczacz z takimi parametrami może dbać o powietrze w pomieszczeniu o powierzchni nawet 35 m². Do ciekawych urządzeń tej klasy należą XIAOMI Air Purifier 2 - 310 m³/h, modele marki Sharp z 50-tką w nazwie: KC-A50EUW i KC-D50EUW posiadające CADR = 306 m³/h. W końcu najbardziej wydajne urządzenia oczyszczające powietrze mogą pochwalić się wartością CADR na poziomie 400 - 500 m³/h. Do wartych uwagi urządzeń tej klasy warto wymienić oczyszczacz Electrolux EAP450 - 494 m³/h, XIAOMI Air Purifier Pro - 500 m³/h czy LIFAAir LA502 - 450 m³/h.

Źródło: www.ranking-oczyszczaczy.pl.

Komentarze

Tomek
Dobry artykuł :) Polecam ten ranking http://dobrerankingi.pl/dom-i-ogrod/oczyszczacze-powietrza-ranking/ gdyby ktoś się zastanawiał jaki oczyszczacz powietrza wybrać :)
XMen
Nie chcę bronić nikogo, ale komentarz Pani Anny nie jest do końca obiektywny ... Chciałem się tylko odnieść do przetargu na oczyszczacze do przeszkoli. Wszyscy wiemy jak organizowane są jakiekolwiek przetargi a w kwestii oczyszczaczy powietrza, to często nie wybierane są takie z myślą o dzieciach, tylko takie, żeby "ładnie wyglądało", bo coś zrobiliśmy dla dzieciaczków. To zła droga :(
Anna
Chciała bym dodać w tym temacie kilka słów od siebie.
Całe moje zawodowe życie to praca z małymi dziećmi, opieka nad nimi, wychowanie i nauczanie to moja pasja.
W zakresie dotyczącym zdrowia naszych dzieci, nie ma miejsca na mijanie się z prawdą!
Każdy inteligentny czytelnik wie doskonale, że rankingi są subiektywne
i mają drugie dno,
którym jest cel marketingowy.
Gdzie znaleźć obiektywną ocenę?
Czy to w ogóle możliwe?
Tak! To możliwe!
Można osobiście tak jak ja: wypróbować różne oczyszczacze dostępne na rynku z różnych firm, tylko to jest czasochłonne i dość kłopotliwe.
Jest też łatwiejszy sposób: wystarczy zaobserwować wyniki największych zakupów w Polsce w zamówieniach publicznych dla przedszkoli i szkół! Bo tu parametry są rygorystyczne a Cena urządzenia też ma istotne znaczenie.
I oto okazuje się, że zagraniczne korporacje, znane z różnych produktów: lodówek, telewizorów, drukarek czy innych AGD, w konfrontacji cech technicznych profesjonalnie określonych w przetargach nie wypadają najlepiej. Oferują znaną nazwę a do niej wysoką marżę i tyle.
A tu nie trzeba wcale szukać daleko bo najlepsze rozwiązanie, jest "pod nosem".
O oczyszczaczach powietrza do naszego przedszkola myślałam już trzy lata temu. W naszym mieście choć jesteśmy uzdrowiskiem powietrze jest jednym z najgorszych w Polsce! Nie czekając, na to czy gmina się zdecyduje zakupić do przedszkoli oczyszczacze powietrza czy nie, sama sprawdzałam kilka urządzeń różnych firm, jeszcze zanim ogłoszono przetarg, ponieważ planowaliśmy dokonać zakupu z pomocą rodziców dzieci.
Na szczęście Burmistrz ogłosił przetarg na oczyszczacze do przedszkoli w naszej gminie. Wygrała firma AirClinic z Krakowa, co nie ukrywam, bardzo mnie ucieszyło. Ich oczyszczacz też sprawdzałam wcześniej. Nie mam wątpliwości, dlaczego wygrali.
Myślę, że rozsądnie gospodarują kosztami: raczej nie mają reklamy w telewizji,(ja nie widziałam)nie biorą udziału w rankingach a wygrywają przetargi.
Oni oferują oczyszczacze, o wysokich parametrach, które sprzedają w dużo niższych cenach. Filtry do wymiany też nie są drogie.
Do tego to Polska firma!
Nie podaję, który Burmistrz aby nikt nie pomyślał, że skoro moja placówka podlega Gminie to moja wypowiedź ma podtekst polityczny.
Ale wystarczy poszperać w BIP-ie i zobaczyć kto tam jest najlepszy. Obojętne w Małopolsce czy na Śląsku.
Kanon
Można by wyliczać i podawać wiele oczyszczaczy które pojawiły się na rynku ale należy również zwrócić uwagę na koszt eksploatacji i według mnie w czołówce jest firma WINIX. Ponad to wszystko wydajność tych oczyszczaczy jest bardzo korzystna do ceny np. WINIX ZERO przepływ powietrza 462 m3/h koszt filtrów na rok 154 zł i przy zakupie dają drugi zestaw filtrów na cały rok :) https://www.dobryklimat.net.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-powietrza-winix-zero-p-727
Michał
Dobrym wyborem jeszcze by był oczyszczacz powietrza marki BLUEAIR, posiadam takowy do mieszkania 55m2, model 280i. Niby przeznaczony na 26m2 ale przy 5 krotnym oczyszczeniu pomieszczenia. Według tutaj zamieszczonych informacji spokojnie da sobie rade przy 35 m2. A do tego ma aplikację do sterowania przez telefon i wbudowany czujnik zanieczyszczeń.
Tamara
Ja tylko chciałabym dodać, że są całkiem nowe oczyszczacze teraz jak np Ideal AP 60 Pro gdzie gdzie jego wydajność to aż 600m3/h.
https://goodair.pl/sklep/ideal-ap-60-pro/