Jak powstaje rower?

Jak powstaje rower?Zanim rower trafi docelowo do sklepu, musi minąć często nawet kilka lat przeznaczonych na produkcję i testowanie wszystkich jego podzespołów. Jakie etapy produkcji są przy tym realizowane, aby powstał finalnie?

Projekt roweru

Pierwszym etapem, jaki przechodzi rower, zanim trafi do produkcji i sprzedaży, jest zaprojektowanie jego konstrukcji i zewnętrznego wyglądu. Projektant powinien przenieść swój projekt na papier i stworzyć pierwsze szkice dotyczące tego, jak powinien wglądać rower. Sklep online sprzedający rowery może prezentować takie schematy w karcie produktu, jako ciekawostkę dla kupujących. Na etapie projektowania roweru jego twórca musi dostosować ramę do norm bezpieczeństwa oraz ustalić odpowiednie wymiary do jej produkcji w różnych rozmiarach, m.in. przeznaczonych dla dorosłych cyklistów czy dzieci.

Szkice wczoraj i dziś

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu szkice ram rowerowych służyły jako podstawa do produkcji jednośladów. Dziś stanowią bazę do stworzenia komputerowego modelu trójwymiarowego ramy, na którym znacznie prościej jest dopracować detale finalnego produktu, jakim będzie rower. Online sklep rowerowy może wówczas zaoferować ten sam model jednośladu dla różnych grup użytkowników.

Model 3D służy do dokonywania symulacji wytrzymałościowej konstrukcji ramy, co skraca proces produkcji i zmniejsza jego koszty. Nie trzeba bowiem produkować prototypu ramy, aby poddawać ją testom i dopiero na ich podstawie dokonywać niezbędnych zmian dotyczących jej konstrukcji i wagi. Testy oczywiście dalej mają miejsce i są bardzo ważne, ale dopiero po ukończeniu projektu 3D zleca się produkcję kilku wzorcowych ram, które są przeznaczane do testowania.

Testy rowerowe

Rama jest najważniejszym elementem roweru i dlatego to ona w pierwszej kolejności poddawana jest testom. Wzorcowe ramy, które zostaną użyte w ostatecznej wersji roweru, są badane pod kątem ich dopasowania do każdego modelu. Sprawdza się je wraz z zastosowaniem osprzętu rowerowego, produkowanego przez takie firmy jak Shimano czy Suntour.

Po przeprowadzeniu testów ram rowerowych, przygotowywane są modele wzorcowe, które przechodzą fazy fizyczne testów w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Jest to najważniejszy etap realizacji produkcji roweru, który zwykle trwa około roku czasu. Sklep rowerowy stacjonarny oraz sklep rowerowy online sprzedaje jedynie uprzednio przetestowane rowery. Najlepszym tego przykładem są rowery online na rowerzysta.pl. Dzięki temu klient może mieć pewność, że kupuje model roweru solidny i wytrzymały, który sprawdzi się w różnych warunkach.

Etap pakowania i sprzedaży rowerów

Zanim sklep zacznie sprzedawać rowery online, muszą one zostać zamówione u producenta i zapakowane w kartony. Gotowy rower, po przejściu wszelkich testów i po etapie złożenia go z kół, widelca, hamulców, przerzutek, łańcucha, siodełka i oczywiście ramy, trafia do pudła. Pakowane rowery kompletnie zmontowane i wyregulowane. Kupowany rower online musi być perfekcyjnie zapakowany i zabezpieczony, aby zanim dotrze do klienta, nie uległ uszkodzeniu w transporcie.

Proces produkcji i testowania roweru, wraz z etapem projektowania, może trwać nawet przez 3 lata.

Źródło: www.rowerzysta.pl.

Komentarze