Jak włączyć udar w wiertarce?

WiercenieUrządzenia, takie jak wiertarki cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i tych, którzy zajmują się remontami profesjonalnie. Szeroki asortyment sprawia, że każda grupa ma duże możliwości wyboru. Jak wybrać dobrą wiertarkę? Czy udar zawsze jest niezbędny, a jeśli urządzenie ma taką funkcję, to jak i kiedy z niej korzystać?

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki, czyli jaki sprzęt wybrać?

Tak naprawdę decyzję podjąć należy indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby. Inny sprzęt sprawdzi się dla miłośnika majsterkowania, który używa elektronarzędzi okazjonalnie, a inny dla profesjonalistów, którzy każdego dnia korzystają z niego, realizując często dość trudne zlecenia.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są zarówno same wiertarki, jak i wiertarko-wkrętarki. Mimo że nazwy brzmią podobnie, to różne modele posiadają różne parametry i możliwości. Ale co jest lepsze? Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? A może wiertarka udarowa?

Wiertarka

Na początek przyjrzyjmy się wiertarkom. Urządzenie funkcjonalne, wykorzystywane do wiercenia otworów w ścianach, o różnej wielkości. Świetnie sprawdzą się też do pogłębiania już istniejących otworów lub przewiercania określonych powierzchni. Porównując do innych urządzeń - wiertarki są najczęściej masywniejsze, a co za tym idzie większe i cięższe. Przy długiej pracy może być to sporym utrudnieniem, jednak w zamian za to zazwyczaj oferują one większą moc niż np. wiertarko-wkrętarki. Stosując odpowiedni wariant wiertła otwory można wywiercić w różnych materiałach - w drewnie, stali czy w tworzywach sztucznych.

Dużą zaletą wiertarek jest szeroki zakres wierteł, dostępne są zarówno takie, o niewielkiej średnicy, pozwalające wywiercić niewielkie otwory, jak i naprawdę imponujące wielkości, przeznaczone do wykonywania wierceń np. w betonie czy w kamieniu.

Wkrętarka

Wkrętarka, w przeciwieństwie do wiertarki jest urządzeniem dość kompaktowym. To właśnie niewielka waga jest jedną z zalet urządzenia. Dodatkowo wkrętarki posiadają wymienne akumulatory, które można łatwo ładować, co bardzo ułatwia pracę. Szczególnie, że można ją zabrać dosłownie wszędzie, a do działania nie trzeba dostępu do prądu.

Podstawową funkcjonalnością urządzenia jest wkręcanie - wkrętów i śrub, dlatego moc jest znacznie mniejsza niż w przypadku wiertarek. Elektronarzędzia najczęściej sprzedawane są z wymiennym akumulatorem, a także dodatkowymi końcówkami, pozwalającymi wkręcać różne rodzaje śrub i wkrętów. Fajnym rozwiązaniem jest możliwość łatwej zmiany kierunku obrotów czy regulacja ich prędkości.

Wiertarko-wkrętarka

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie obu wariantów - wiertarko-wkrętarki posiadają liczne zalety. Są dość kompaktowe, w porównaniu do klasycznych wiertarek, do tego wyposażone w akumulatory, jak tradycyjne wkrętarki. To bardzo funkcjonalne i wszechstronne połączenie, posiadające wiele zalet, ale - też pewne ograniczenia. Zaletą jest możliwość regulacji momentu obrotowego, dzięki czemu ustawić można wstępną prędkość pracy urządzenia.

Wiertarki z udarem - narzędzia do zadań specjalnych

Szczególnym rozwiązaniem są wiertarki udarowe, które cechują się przede wszystkim większą mocą niż urządzenia bez udaru. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie konieczne jest wykonanie wierceń w naprawdę twardych materiałach, takich jak beton czy kamień.

Urządzenia wyposażone w mechanizm udarowy umożliwiają wykonywanie ruchów posuwisto-zwrotnych. Wiertło, poza obrotami wokół własnej osi dodatkowo uderza w powierzchnię, z dużą mocą, co zwiększa skuteczność działania.

Korzystanie z udaru nie jest skomplikowane. Większość dostępnych obecnie modeli posiada specjalny przełącznik, pozwalających na jego uruchomienie. Należy pamiętać, aby korzystać z niego wyłącznie tam, gdzie jest to niezbędne, ponieważ duża moc może uszkodzić niektóre powierzchnie, jak płyty gipsowo-kartonowe. Korzystając z udaru koniecznie trzeba pamiętać, że takie urządzenie trzeba mocno dociskać do podłoża, w którym wiercimy, bo tylko wtedy będzie on skuteczny.

Autor: www.empik.com.