Moc żarówek - jak przeliczać, na co zwracać uwagę?

Żarówka LEDChoć tradycyjne żarówki zniknęły ze sklepowych półek stosunkowo dawno, wciąż wiele osób używa ich w swoich domach. Ci, którzy zdecydowali się na wymianę oświetlenia na ledowe lub halogenowe, mają z kolei często problem z określeniem mocy swoich świetlówek. Przeliczenie tego parametru ze starych na nowe żarówki pozwala nam dobrać odpowiednie oświetlenie do danego pomieszczenia. Jak zatem oszacować moc lampy LED lub halogenu? O czym warto pamiętać podczas zakupu żarówek?

Obecnie w sklepach dosłownie roi się od różnego rodzaju żarówek. Do wyboru są różne kształty, wielkości, moc czy kolory. Istotna kwestia to również barwa światła. W porównaniu do tych tradycyjnych cechują się przede wszystkim większą wytrzymałością oraz ekologicznością. Często jednak mamy problem z doborem odpowiedniej lampy pod kątem mocy. Wiele osób wciąż nie potrafi przeliczyć mocy ze starych żarówek na nowe. Tymczasem, oszacowanie tego parametru wcale nie jest trudne. Jak zatem przeliczyć moc żarówek?

Moc żarówek - sposób przeliczania

Moc żarówek określają wartości oznaczone symbolem W. Zazwyczaj pomieszczenia w naszych domach oświetlane były tradycyjnymi żarówkami 60-watowymi. Taka też lampa posłuży nam do prostych przykładowych obliczeń. Aby znaleźć odpowiednik starej żarówki wśród nowych typów lamp należy:

  • podzielić moc starej żarówki przez 1,5 w przypadku halogenów w szklanych bańkach (60/1,5=40);
  • podzielić moc starej żarówki przez 4,5 w przypadku świetlówek kompaktowych (60/4,5=13,3);
  • podzielić moc starej żarówki przez 10 w przypadku lamp LED (60/10=6).

Zwróć uwagę na ilość lumenów

Kupując nowe żarówki dokładnie zapoznaj się z ich parametrami. Bardzo istotną informacją jest ilość lumenów. Dzięki temu dowiemy się, ile tak naprawdę dana lampa daje nam światła. Im większa ta wartość, tym jaśniej będzie świecić konkretna żarówka.

Żywotność żarówki

Warto też zwrócić uwagę na parametr żywotności żarówki. Oznaczony jest on małą literą h. Tu sprawa wygląda bardzo prosto - im większa liczba, tym dłużej będziemy mogli liczyć na działanie lampy. Warto zestawić tę wartość z ceną żarówki.

Wartości są przybliżone!

Przeliczając moc ze starych żarówek na nowe, trzeba mieć na względzie to, że uzyskane wartości są przybliżone. Co więcej, parametry podawane na opakowaniach bardzo często są zawyżane przez producentów. Dlatego raz jeszcze polecamy zwrócić uwagę na wartość tzw. strumienia świetlnego, czyli lumenów. W przypadku tradycyjnej żarówki 60W ilość lumenów wynosi 710 lm.

Barwa

Aby być całkowicie zadowolonym z danej żarówki, koniecznie też poznaj wcześniej jej barwę. Do konkretnych pomieszczeń powinno się stosować oświetlenie o określonym odcieniu. Dla porównania nie powinno się montować świetlówek „chłodnych” w łazienkach. Z kolei w salonie lub biurze zaleca się instalację żarówek przyjaznych dla wzroku. W pomieszczeniach typu salon czy sypialnia powinno znaleźć się oświetlenie o barwie ciepłej, gdyż sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Barwę określa tzw. temperatura barowa (Tb). Im wyższa wartość, tym bielsze jest światło lampy.

Źródło: www.el12.pl.