Niskotemperaturowe systemy ogrzewania

Niskotemperaturowe systemy ogrzewaniaNiskotemperaturowe systemy ogrzewania. Współczesna optymalizacja technologii grzewczych - zarówno pod względem kosztów ogrzewania, jak i ograniczenia szkodliwości dla środowiska naturalnego - jest siłą napędową dla instalacji niskotemperaturowych.

Już dzisiaj domy buduje się i konstruuje w sposób, jak najbardziej przyjazny zarówno dla jego mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Domy energooszczędne, czy domy pasywne, są wyposażane w najbardziej optymalne i oszczędne systemy ogrzewania.

Najpopularniejszymi i równocześnie najwydajniejszymi, są niskotemperaturowe systemy ogrzewania. Do najczęściej stosowanych rodzajów ogrzewania niskotemperaturowego należy : ogrzewanie podłogowe, powietrzne, konwekcyjne - o obniżonej temperaturze, ogrzewanie ścienne i sufitowe.

Oszczędność i wydajność

Niskotemperaturowe systemy ogrzewania, tym się różnią od tradycyjnego, że do ogrzania stosowana jest niska temperatura czynnika grzewczego. Wynosi ona w przybliżeniu zaledwie ok 45 stopni Celsjusza - w tradycyjnym systemie jest to aż 80-90 stopni Celsjusza. Takie ogrzewanie pozwala na oszczędność energii, co znacznie obniża koszty ogrzewania pomieszczeń. Poza tym ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu równomiernie, nie jak w przypadku tradycyjnych grzejników, gdzie najcieplej jest przy suficie i przy samym grzejniku. Dodatkowo możemy utrzymać stałą temperaturę powietrza w granicach 20-21 stopni - przez całą dobę - przy nieporównywalnie niższych kosztach, w odniesieniu do całodobowego ogrzewania pomieszczeń w sposób tradycyjny.

Coraz częściej instalacje niskotemperaturowych systemów ogrzewania są zasilane przez odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy instalacje geotermalne. Taka instalacja wpływa nie tylko znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania domów, ale również kosztów ogrzewania wody użytkowej

Komfort i zdrowie

Co do samego użytkowania pomieszczeń ogrzewanych w systemie niskotemperaturowym, badania przeprowadzone w Holandii, bazujące na danych i opiniach mieszkańców kilkuset mieszkań - wykazały znaczną poprawę klimatu wewnętrznego w mieszkaniach ogrzewanych za pomocą instalacji podłogowych i ściennych.

Ważnym aspektem, np. ogrzewania podłogowego, jest uzyskiwana przy nim temperatura której wysokość wynosi 20-21 stopni Celsjusza - a jak naukowo potwierdzono - dla zdrowia człowieka jest to najbardziej wskazana temperatura otoczenia. Dodatkowo ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje mniejsze reakcje alergiczne, niż ogrzewanie tradycyjne.

Według wielu specjalistów - ogrzewanie podłogowe jest najbardziej optymalne dla organizmu człowieka. Spowodowane jest to tym, że największe ciepło, w takim ogrzewaniu, zapewnione jest przy stopach, gdzie zapotrzebowania na nie jest największe - najmniejsze zaś zapotrzebowanie na ciepło - jest na wysokości głowy.

Technologie instalacji ogrzewania podłogowego, sufitowego czy ściennego - są cały czas unowocześniane. Systemy są coraz bardziej wydajne: zarówno pod względem wytwarzania ciepła, jego równomiernego rozprowadzenia, jak i zmniejszenia strat termicznych. Z tego powodu coraz więcej inwestorów wybiera właśnie ten typ ogrzewania. Jak się okazuje z najwyższą dla ich korzyścią.

Komentarze