Ogrzewanie na podczerwień a grzejniki kanałowe, czyli ciepło dla domu schowane pod podłogą

Ogrzewanie na podczerwieńZapewnienie ciepła jest jednym z najważniejszych elementów, o których koniecznie trzeba pamiętać podczas planowania poszczególnych przestrzeni. Często warto podjąć wiążące decyzje na temat wyboru instalacji już na wstępnym etapie, zanim przejdziemy do zabudowy wnętrz. Niektóre rodzaje instalacji wymagają bowiem sporo przygotowań oraz zaangażowania.

Oprócz typowego centralnego ogrzewania z systemem grzejników konwekcyjnych, coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania ukryte. Może ty być ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Dlaczego zyskują one tak dużą popularność? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy grzejniki nie sprawdzają się we wnętrzu?

Nie zawsze grzejniki, zamontowane na ścianach we wszystkich domowych pomieszczeniach, dodają uroku i funkcjonalności.

Najczęściej rezygnuje się z nich w mieszkaniach i domach o szczególnie małym metrażu. Trudno się dziwić. W takich miejscach, próbuje się odzyskać jak największą powierzchnię do celów użytkowych. Dlatego też duże grzejniki nie do końca się wówczas sprawdzają, gdyż nie dość, że zajmują cenne miejsce, to sprawiają też, że wnętrze robi się mało ustawne, a niezbędne wyposażenie przestaje się w nim mieścić.

Niekiedy architekci wnętrz lub osoby prywatne rezygnują z grzejników ze względów typowo estetycznych. Zdarzają się bowiem rodzaje aranżacji, w których duży grzejnik po prostu nie pasuje do subtelnego i minimalistycznego pomieszczenia.

Zdarzają się też sytuacje, w których kaloryfery przestają być wydajnym sposobem na ogrzanie całej powierzchni. Dzieje się tak przede wszystkim w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń, jak na przykład oranżerie. W takich przestrzeniach grzejniki dodatkowo nie są wskazane ze względu na dobro roślin, które często niezbyt dobrze czują się w bezpośrednim sąsiedztwie gorących źródeł ciepła.

Alternatywa dla grzejnika konwekcyjnego - co wybrać?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nie jesteśmy bynajmniej skazani wyłącznie na systemy konwekcyjne. Na rynku występuje szereg innych produktów, spośród których najciekawiej prezentują się instalacje kanałowe lub ogrzewanie podłogowe. Czym się różnią i kiedy warto z nich korzystać?

Wpuść ciepło w kanał - ogrzewanie kanałowe dla domu

Sposób działania ogrzewania kanałowego ma wiele wspólnego z systemem grzejników konwekcyjnych. W jednym i drugim przypadku nośnikiem ciepła jest bowiem powietrze. W instalacji kanałowej jest ono jednak transmitowane specjalnymi korytarzami pod powierzchnią podłogi i do poszczególnych wnętrz dostaje się przez kratki wentylacyjne.

Jeśli rozważamy zainstalowanie ogrzewania kanałowego, pamiętajmy, że można je położyć wyłącznie na stropie, który ma minimum 10 centymetrów grubości. W innym razie nie zmieści się wanna grzewcza.

Jakie zalety ma system kanałów grzewczych? Zapewniają one przyjemne ciepło w domu, bez konieczności montowania zewnętrznej, rozbudowanej instalacji. Wszystko, co najważniejsze kryje się pod powierzchnią podłogi. Bez problemu możemy także położyć niemal dowolne wykończenie podłogi - od płytek aż do drewna. Nie będzie to miało wpływu na wydajność grzania.

Niestety, instalacja tego typu ma także szereg ograniczeń. Ogrzewanie kanałowe nie należy do najwydajniejszych, dostarczając stosunkowo niewielkie ilości ciepła przy dość sporych nakładach energetycznych. Dodatkowo, podobnie jak przy grzejnikach dochodzi do nieustannego ruchu powietrza w pomieszczeniach, więc ogrzewanie nie jest wskazane dla osób cierpiących na alergie. Same kratki wentylacyjne często mają też tendencję do zatykania się, dlatego trzeba nieustannie pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

Różne oblicza radiacji - ogrzewanie podłogowe

Innym sposobem na zapewnienie ciepła we wnętrzach jest ogrzewanie podłogowe, które może przybrać formę rurek lub folii i mat grzewczych. Kładzie się je na specjalnych podkładach izolacyjnych, a następnie w przypadku rurek zalewa betonem, a na foliach i matach kładzie się warstwę zaprawy.

Na tak przygotowanej powierzchni układa się dopiero materiały wykończeniowe. W tym przypadku, nie mamy już jednak tak dużej dowolności, jak było przy ogrzewaniu kanałowym. Dlaczego? Radiacja odbywa się całą powierzchnią podłogi, a nie przez specjalne kratki. Z tego powodu, rekomenduje się, żeby powyżej miejsca, w którym jest położone ogrzewanie, nie ustawiać mebli. Sama powierzchnia podłogi powinna zaś być wykonana z materiałów, będących dobrymi przewodnikami - na przykład z kamienia lub ceramiki. Wówczas, otrzymamy optymalną wydajność systemu.

Ogrzewanie podłogowe to wygoda i komfort, który można zastosować w całym domu lub wyłącznie w jego części, na przykład w łazience, znacząco podnosząc jej funkcjonalność oraz naszą wygodę.

Jeśli chcesz znaleźć wydajne i energooszczędne ogrzewanie do domu, odwiedź stronę Econovli i dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie idealne dla Ciebie.

Komentarze