Podnośniki warsztatowe - rodzaje i ich zastosowanie

Podnośnik warsztatowyPodnośniki warsztatowe są to maszyny, które są niezbędnym elementem kompletnego wyposażenia warsztatu samochodowego. Bez nich mechanik-specjalista nie jest w stanie wykonać dobrze swojej pracy. Takie urządzenia więc znajdziemy zarówno u osiedlowych mechaników jak i w firmowych zakładach. Czy każdy podnośnik warsztatowy jest taki sam? Jaki mechanizm stoi za działaniem tych maszyn? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Czym właściwie są podnośniki warsztatowe?

Podnośnik warsztatowy jest podstawowy, jeżeli chodzi o kompleksowe wyposażenie warsztatu. Jak sama nazwa wskazuje, pomagają one podnosić masywne obiekty. Najczęściej więc kojarzymy te urządzenia z podnośnikami samochodowymi. Nic zresztą dziwnego - te zdecydowanie spotyka się najczęściej. Lecz pod samym hasłem "podnośniki warsztatowe" kryje się o wiele więcej.

Podnośniki podzielić można bowiem wobec ich przeznaczenia i wykorzystywanej technologii. Od razu rodzajów takich podnośników robi się wtedy więcej. Choć więc podnośnik samochodowy jest zdecydowanie najczęściej spotykanym, to nie jest jedynym wykorzystywanym w branży.

Podnośnik warsztatowy

Zastosowanie podnośników warsztatowych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, maszyny te służą do podnoszenia masywnych obiektów - głównie pojazdów. Urządzenia te nie tylko pozwalają unieść pojazdy na dużą wysokość, lecz także przez długi czas utrzymać obiekt bez większego problemu.

Podniesienie pojazdów zazwyczaj służy ich diagnostyce bądź rozpoczęciu czynności naprawczych. Dzięki temu, że samochód znajduje się na dużej wysokości, mechanik jest w stanie bezproblemowo dostać się do tych jego części, do których normalnie nie miałby dostępu. Jest to duże ułatwienie w pracy specjalisty, a przy tym nie kompensuje na jej jakości.

Podnośnik warsztatowy

Podnośniki warsztatowe mogą jednak służyć nie tylko do podnoszenia pojazdów. Mogą również być przeznaczone do podnoszenia po prostu masywnych obiektów, pod których spód musimy zajrzeć, albo na przykład do oddzielnie pewnych części od całości obiektu - do tego na przykład nadadzą się podnośniki skrzyni biegów bądź silników.

Technologie podnośników warsztatowych

By móc dany obiekt unieść można zastosować do tego wiele sposobów. Tak samo podnośniki warsztatowe wykorzystują różnego typu technologie, by móc spełnić swoje przeznaczenie. Zależnie od zastosowanej w podnośniku technologii, będzie on miał inną szybkość unoszenia, maksymalny udźwig, maksymalną wysokość uniesienia i inaczej będzie się go obsługiwało. To od naszych potrzeb zależy, który podnośnik powinniśmy zastosować.

Najpopularniejszym modelem podnośników warsztatowych są modele hydrauliczne. Działają one podobnie do prasy hydraulicznej, zamiast prasować pewne obiekty z pomocą swojego nacisku, podnoszą je. W podnośnikach hydraulicznych umieszczona jest ciecz, która wypychana powoduje uniesienie się części podnośnika odpowiedzialnej za podnoszenie przedmiotu. Tego typu podnośniki mają swoje zastosowanie m. in. do pojazdów, ale również właśnie do skrzyń biegów.

Części samochodowe

Podnośniki magnetyczne z kolei opierają się na zjawisku ferromagnetyzmu. W ten sposób są w stanie przemieszczać różnego rodzaju pręty, rury czy blachy. Tego typu podnośniki magnetyczne są stosunkowo niewielkie w porównaniu do masy, jaką są w stanie unieść. Jedno takie urządzenie jest w stanie poradzić sobie z ciężarem do kilku ton.

Istnieją jeszcze podnośniki korbowe, który opierają się na prostym mechanizmie dźwigni połączonej z prasą. Są proste w obsłudze, tanie oraz przede wszystkim posiadają szerokie zastosowanie. Z tego typu podnośnikami spotkamy się na budowie, w różnego rodzaju serwisach montażowych oraz oczywiście warsztacie.

Przeznaczenie podnośników warsztatowych

Oprócz różnych technologii, podnośniki warsztatowe mają również różne przeznaczenie. Samochodowe będą stricte przeznaczone właśnie do czynności związanych z mechaniką samochodową. Motocyklowe podnośniki są o wiele mniejsze i mają mniejszy udźwig - one będą sprawdzały się przy pracy z jednośladowcami. Podnośniki skrzyni biegów charakteryzują się specyficznym kształtem, który jest specyficzny ja ich zastosowania. Z kolei podnośniki niskoprofilowe będą miały szerokie zastosowanie w unoszeniu obiektów tak, aby było widać ich spód.

Podnośnik warsztatowy

Podnośniki warsztatowe jak widać posiadają szerokie zastosowanie. Znajdziemy je nie tylko w zakładach mechaniki samochodowej, ale np. na budowie, w magazynach lub nawet w niektórych domostwach. Są to urządzenia przydatne w wielu zadaniach, a do wykonania niektórych wręcz niezbędne.

Autor: www.jptech-maszyny.pl.

Komentarze