Podstawowe założenia i idea rozwoju osobistego

Rozwój osobistyPojęcia "rozwoju osobistego" czy też "motywacji" są obecnie coraz popularniejsze w popkulturze. Ludzie przytłoczeni pracą, obowiązkami, ciężarem życia codziennego częściej pragną i dążą do zmiany. Korzystanie z usług trenerów osobowości i coach'ów przestaje kogokolwiek dziwić.
Serwisy typu Youtube, blogi i strony coraz częściej zajmują się właśnie tą tematyką, a zatem należy zastanowić się i rozważyć: - "o co w ogóle chodzi"? Rola i znaczenie motywacji, samoświadomości, wychodzenia ze sfery komfortu- mimo wszystko dla laika wciąż jest trochę jak czarna magia. A zatem jakie są podstawowe założenia rozwoju osobistego?

Idea rozwoju osobistego

Tempo życia w ostatnim dwudziestoleciu znacznie przyspieszyło. Obecnie ludzie zawieszeni są gdzieś pomiędzy przestrzenią DOM-PRACA-DZIECI i z ogromną trudnością odnajdują się w każdej z ról jakie narzuca na nich ówczesne społeczeństwo. Odczuwają presję by być idealnymi rodzicami, kochającym małżonkami, oraz super wydajnymi pracownikami. Niejednokrotnie brakuje im czasu, który w pełni mogliby wykorzystać dla siebie. Ten niedostatek wolnej chwili, refleksji, a często pasji, czy jakichkolwiek zainteresowań powoduje, iż przeciętny człowiek bardzo szybko czuje wypalenie życiowe. Nie ma chęci dosłownie na nic. Traci zapał do wykonywania jakichkolwiek czynności. Czyje, że wychowywanie dzieci go przerasta. Ma świadomość, że płomienna miłość, która kiedyś przepełniała jego związek, teraz już ledwo się tli. Nienawidzi swojej pracy, czuje zmęczenie i znudzenie... I nie jest to dramat jedynie pojedynczej osoby. Częściej te negatywne emocje dosięgają pary, rodziny i otoczenie tych osób.

Naprzeciw tym problemom wychodzi właśnie szeroko rozumiany "rozwój osobisty", którego podstawowym założeniem jest ogólna poprawia jakości życia. Bazuje ona na głównie na psychologii. Częstokroć bowiem nawet przy zastosowaniu prostych, nieskomplikowanych zmian zachowania okazuje się, że człowiek staje się szczęśliwszy. Rozwój osobisty nade wszystko bazuje na budzeniu samoświadomości, a dzięki temu pozwala wyzwalać potencjał i spełniać najskrytsze marzenia różnych ludzi- od poprawy wyglądu, przez zmianę stanowiska pracy, aż po realizację rozbudowanych, śmiałych marzeń. Wszystko bowiem zależy od potencjału, oczekiwań i wartości danej osoby.

6 podstawowych założeń rozwoju osobistego

By bliżej poznać ideę rozwoju osobistego koniecznym staje się zgłębienie literatury tematu. Jednak należy podkreślić, że większość książek dotyczących zmian na lepsze ma kilka wspólnych mianowników. Do podstawowych założeń rozwoju osobistego należą twierdzenia:

  1. Człowiek jest skazany na zmiany w życiu - Oznacza to, że proces transformacji trwa nieprzerwanie u każdego człowieka od urodzenia, aż do śmierci. W rozwoju osobistym jednak wskazuje się na zasadniczą różnicę: przeciętny człowiek daje się ponieść tym zmianom (niezależnie czy dobrym, czy złym). Nie buntuje się i nie przeciwstawia, a za to "daje się ponieść". Natomiast człowiek, który już ma rozwiniętą samoświadomość sam kreuje zmiany na lepsze.
  2. Decyzja - jest podstawowym wyznacznikiem zmian na lepsze w idei rozwoju osobistego. Stanowi postanowienie, iż chce się dokonać przemian na konkretnych, precyzyjnie wybranych i opisanych płaszczyznach, czy dziedzinach życia.
  3. Marzenia i cele - opisują wewnętrzne pragnienia każdego człowieka. Znając marzenia, można ściśle określać cele szczegółowe i cząstkowe, którymi człowiek będzie się kierował w swoim procesie ulepszania życia. Ogólnie rozumiany rozwój osobisty wskazuje, iż każdy powinien znać i umieć określić swoje marzenia, aby móc dokładnie zaplanować realizację tychże planów. Nieznajomość ich, a przede wszystkim wewnętrzne ich tłumienie powoduje, iż człowiek (bez względu co robi) będzie się czuł nieszczęśliwy i niespełniony.
  4. Wychodzenie ze sfery komfortu - jest niezbędnym elementem procesu ulepszania swojego życia. Sfera komfortu to nic innego jak codzienna przestrzeń, której porusza się każdy człowiek. Składają się na nią codzienne rytuały, otoczenie, przyzwyczajenia. Wszystko to, co jest znane. I chociaż ta sfera daje poczucie jako takiego poczucia stabilizacji, to niestety nie daje szczęścia. Aby móc zmieniać życie na lepsze, trzeba będzie zatem opuścić sferę komfortu. Wyjść poza to, co codzienne i znane.
  5. Świadome nawyki - Te są kolejnym, istotnym czynnikiem "rozwoju osobistego". W procesie zmian niezbędnym jest zastępowanie codziennych przyzwyczajeń, a świadome, efektywniejsze i poprawiające jakość życia nawyki.
  6. Motywacja - to wewnętrzne pragnienie i pęd do dokonywania zmian. Ten element jest szczególnie znaczący i wspierany w rozwoju osobistym, gdyż to on jest "motorem" całego procesu.

To najbardziej podstawowe pojęcia związane z "rozwojem osobistym". Tak naprawdę, aby móc poczuć czym on jest koniecznie trzeba chcieć go zgłębić i poczuć samodzielnie (na własnej skórze). Daje on nieograniczone pole satysfakcji, szczęścia i spełnienia, jeśli tylko człowiek w pełni mu się podda. Trzeba jednak pragnąć zmian- NA LEPSZE!

Komentarze