Procesory w urządzeniach mobilnych - wszystko co musisz wiedzieć!

Procesory w smartfonachW dzisiejszym artykule pokrótce omówimy temat procesorów mobilnych, których na aktualnym rynku jest garstka. A w końcu bez nich nie byłoby naszych ukochanych smartfonów, ale po kolei...

Artykuł powstał przy współpracy z GoldenElectronic.pl, sklepem ze smartfonami i akcesoriami GSM w atrakcyjnych cenach.

 


Czym tak naprawdę jest procesor i jak działa?

Zwykliśmy go nazywać CPU, jego pełna nazwa to Central Processing Unit-Centralna jednostka obliczeniowa. Jest to sekwencyjne urządzenie cyfrowe. Pobiera on dane z pamięci operacyjnej, następnie interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Choć brzmi bardzo skomplikowanie to tak naprawdę procesor opiera się na dwóch stanach-0 i 1. W uproszczeniu wyłączony i włączony.

Procesor w telefonie tak naprawdę odgrywa taką samą rolę jak w komputerze. W obu przypadkach im większa częstotliwość taktowania i niższy proces litograficzny tym lepiej. Dzięki temu wszystkie procesy zachodzą szybciej, w końcu nikt z nas nie lubi gdy jego telefon zwalnia. Częstotliwość taktowania oznaczamy Hz (herce) a klasę procesu litograficznego w nm (nanometry).

Wśród procesorów dla urządzeń mobilnych wymieniamy 4 główne modele:

Snapdragon

Moim zdaniem najbardziej rozpoznawalna seria procesorów. Są one tworzone przez firmę Qualcomm i wykorzystywane przez prawie każdą markę. Od początku na rynku pojawiły się około 42 wersje. Dzięki takiej ilości firmy mogły dopasować procesor do swoich wymagań i ceny końcowej. Między innymi wykorzystują je:

 • Samsung,
 • Xiaomi,
 • HTC,
 • Sony,
 • OnePlus,
 • LG.

Aktualnie najmocniejsze z nich to Snapdragon 855 oraz 855plus który miał premierę całkiem niedawno. Posiada go między innymi Xiaomi Mi 9T Pro-jeden z aktualnie najlepszych modeli tej firmy.

Kirin

Procesory produkowane przez firmę HiSilicon, która w pełni należy do Huawei'a. Nie do końca są tworzone w całości przez nich, lecz wykupują licencje od Arm Holdings. Aby uprościć wam całość-Huawei otrzymuje niemalże kompletny schemat procesora w wybranej przez siebie konfiguracji. W tym momencie najlepszym z nich jest HiSilicon Kirin 980 w którego został wyposażony chociażby Huawei P30 Pro. Został on stworzony w procesie litograficznym 7nm. Posiada 8 rdzeni a taktowanie spokojnie osiąga 2.60GHz. Jego osiągi pozwalają użyć go do topowych modeli.

Exynos

Są to procesory w całości wykonywane przez Samsunga. Z wyjątkiem pojedynczych przypadków są one w pełni przez nich wykorzystywane. Co ciekawe Samsung nie używa tylko i wyłącznie tych procesorów do produkcji swoich telefonów. Snapdragona bardzo często możemy zobaczyć wśród ich propozycji. Pomimo tego topowe modele zawierają najnowsze wersje Exynosa, aktualnie 9820 którego posiada m.in. Samsung S10 pozwalając na jego płynne działanie w każdych warunkach.

Apple

Nie trudno się domyślić która marka posiada właśnie te procesory. Wykorzystują je we wszystkich urządzeniach mających do tego możliwości. Właśnie za sprawą licznych produktów postanowili podzielić je na serie:

 • A,
 • S,
 • T,
 • W,
 • H,
 • U.

Dla przykładu seria W skupiała się na łączności Bluetooth oraz wi-fi. Została wykorzystana chociażby w AirPod'sach i Apple Watch.

Seria A była wykorzystywana do produkcji telefonów. Najnowsze modele posiadają procesory A13 Bionic użyty w Iphonie 11 oraz A12 Bionic który napędza Iphona XS. Telefony te nie posiadają dużej ilości pamięci RAM. Zawdzięczają to sprytnej optymalizacji, która pozwala na bez problemowe działanie smartfona.

Firmy toczą między sobą bardzo zdrową konkurencję. Na rynku dostępny jest duży wybór licznych wersji i serii procesorów. Dzięki rywalizacji, firmy na bieżąco informują nas o coraz to nowszych technologiach. Poprzez taką "walkę" nasze urządzenia są coraz mocniejsze i bardziej funkcjonalne. Jednak pamiętajmy że procesor nie jest jedynym wyznacznikiem dobrego telefonu, lecz o tym trochę więcej opowiem w innym artykule.

Komentarze