Rower elektryczny - jak działa i czy warto w niego inwestować?

Rower miejskiRowery elektryczne pojawiły się na rynku już stosunkowo dawno, jednak z początku nie wzbudzały dużego zainteresowania wśród miłośników jednośladów. Niedawno zaczęło się to zmieniać i coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie takiego roweru. Na czym polega jego działanie, jakie są jego zalety i czy w ogóle opłaca się inwestować w rower elektryczny? Sprawdźmy!

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny

Nadal wiele osób nie ma pojęcia, jak dokładnie działa taki rower. Fakt, że jest on wyposażony w silnik, nie oznacza, że można całkowicie zrezygnować z pedałowania. Jeżeli zależy nam na w pełni zmechanizowanym pojeździe to należy wybrać motorower. Rower elektryczny znajduje się bowiem pomiędzy motorowerem, a rowerem tradycyjnym. Oznacza to, że mimo wyposażenia w silnik, nadal jego podstawowym napędem pozostaje siła mięśni. Silnik wykorzystuje się jedynie w określonych sytuacjach np. zmęczenia nóg, jazdy pod górkę, itd. Napęd elektryczny zazwyczaj wbudowany jest w piastę roweru bądź w korbę. Stanowi więc wsparcie dla pokonywania trasy lecz nie wyręczy nas w tym całkowicie.

Rower elektryczny, a tradycyjny

Nie tylko silnik odróżnia rower elektryczny od tradycyjnego. E-rowery posiadają także specjalną baterię, przy pomocy której zasilany zostanie silnik. Kolejny element to panel do sterowania wspomaganiem elektrycznym. Znaczna część takich rowerów jest wyposażona również w ekran LCD. Dzięki niemu można kontrolować parametry jazdy, a także pomiar prędkości i inne dane. W niektórych rowerach elektrycznych spotyka się również klamki hamulcowe. Ich zadaniem jest odcięcie wspomagania elektrycznego w chwili zastosowania hamulca. Dużą różnicę stanowi waga. Rower elektryczny jest mniej więcej o 7 kilogramów cięższy od jego tradycyjnego odpowiednika.

Rower elektryczny - komu jest dedykowany?

Każdy może skorzystać z roweru elektrycznego, jest to rozwiązanie, które wspomaga aktywność fizyczną i wysiłek. Poleca się je zwłaszcza osobom starszym bądź przechodzącym rehabilitację. O wiele łatwiej utrzymać na nim równowagę, gdyż jego środek ciężkości znajduje się niżej. Jazda na takim rowerze będzie również znacznie lżejsza. W dowolnej chwili można przecież uruchomić silnik i przez chwilę odpocząć, a tym samym nabrać sił do dalszej jazdy. Doskonale sprawdzi się jako środek transportu do pracy lub szkoły. Być może skłoni wiele osób do porzucenia samochodu i wyboru zdrowszej alternatywy.

Koszt zakupu roweru elektrycznego

Rower elektryczny

Cena e-roweru jest niestety bardzo wysoka, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Na rynku znajdziemy zapewne rowery, które kosztują ok. 1500 zł jednak są one słabej jakości. Profesjonalny rower elektryczny kosztuje przynajmniej dwa razy więcej. Przyjmuje się, że cena dobrego modelu mieści się w przedziale od 3,5 do 7 tys. złotych. Im droższy, tym więcej udogodnień posiada. Jego cena maksymalna może osiągać nawet kilkanaście tys. złotych. Uwagę należy zwrócić nie tylko na koszt, ale i baterię, a dokładniej mówiąc jej wytrzymałość. Porządna bateria powinna wystarczyć na przejechanie ok. 50 tys. km, pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbamy. Nie można więc dopuścić do jej całkowitego rozładowania ani przegrzania. Mimo wszystko co kilka lat trzeba będzie wymienić akumulator, co generuje dodatkowe koszty.

Rowery elektryczne to dobry wybór do jazdy rekreacyjnej. Polecany jest zwłaszcza osobom starszym bądź takim, które codziennie pokonują duże odległości. Ich wysoka cena może dla niektórych okazać się zaporowa lecz z upływem czasu powinna się zmniejszać.

Źródło: www.gkpge.pl.

Komentarze