Telewizja kablowa i cyfrowa - jaki typ telewizji wybrać?

Telewizja kablowa i cyfrowaKablowa, satelitarna, naziemna czy mobilna - rozwój technologiczny przyczynił się do powstania kilku różnych typów telewizji cyfrowej. Ponieważ każdy z nich ma określony zestaw wad i zalet, a na dodatek różne są potrzeby i oczekiwania odbiorców, nie można jednoznacznie wskazać, który jest najlepszy. Sprawdź, czy a jeśli tak to dlaczego najkorzystniejszym wyborem może okazać się dla ciebie telewizja kablowa.

Mniej wymagającym odbiorcom wystarcza możliwość korzystania z naziemnej telewizji, która oferuje dostęp już do blisko trzydziestu cyfrowych kanałów telewizyjnych. "Już", bo jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy występowała wyłącznie w postaci analogowej, było ich zaledwie kilka. W porównaniu jednak z telewizją kablową czy satelitarną, jej oferta kanałowa wypada oczywiście bardzo skromnie. Pytanie zatem, jak przedstawia się sytuacja w przypadku pozostałych typów telewizji? Jak działają i co mają do zaproponowania telewizje: kablowa oraz satelitarna?

Wady i zalety satelitarnej telewizji cyfrowej

Ponieważ do odbioru telewizji satelitarnej wykorzystywane są satelity rozmieszczone na orbicie okołoziemskiej, ma ona w zasadzie nieograniczony zasięg. Inaczej mówiąc, może dotrzeć praktycznie do każdego polskiego gospodarstwa domowego. Z drugiej jednak strony, wybierając taki rodzaj telewizji, trzeba liczyć się z możliwym pogorszeniem jakości sygnału podczas trudnych warunków atmosferycznych, tj. burzy, silnego wiatru, śnieżycy czy intensywnych opadów deszczu.

Istotny jest również fakt, że decydując się na platformę satelitarną przeważnie trzeba samemu zatroszczyć się o prawidłowy montaż anteny. I choć można wynająć firmę zajmującą się takimi instalacjami, to jednak wiąże się to z kosztami sięgającymi nawet kilkuset złotych - a to wyraźnie obniża opłacalność wyboru "satelity". W wielu przypadkach skorzystanie z jej usług okazuje się jednak niezbędne, gdyż samodzielny montaż nie należy do najprostszych.

W niektórych krajach, w tym również w Polsce, telewizja satelitarna jest udostępniana przez usługodawców należących do rywalizujących ze sobą grup medialnych. Dla klientów jest to o tyle niekorzystne, że wybierając ofertę firmy A nie uzyskają dostępu do kluczowych programów firmy B, i vice versa. A to dlatego, że firmy te po prostu nie udostępniają sobie wzajemnie niektórych - zwykle tych sztandarowych - kanałów. W przypadku telewizji kablowej takie problemy nie występują, gdyż jej dostawcy najczęściej współpracują z operatorami satelitarnymi.

Wady i zalety telewizji kablowej

Telewizja kablowa, w przeciwieństwie do telewizji satelitarnej nie wymaga posiadania własnej anteny. Sygnał zapewnia tutaj sam usługodawca, za pomocą światłowodu - co najczęściej nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów montażu.

Wykorzystanie światłowodu ma zarówno wady, jak i zalety. Do tych ostatnich, można zaliczyć przede wszystkim wysoką jakość sygnału, która nie ulega pogorszeniu podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Największym minusem telewizji kablowej jest niewątpliwie fakt, że nie każdy zainteresowany może z niej skorzystać. Dla mieszkańców wielu wsi, ze względu na brak możliwości doprowadzenia światłowodu, jedyną dostępną opcją pozostaje telewizja satelitarna. Warto jednak podkreślić, że na rynku funkcjonują też takie firmy jak TOYA, która dociera ze swoimi usługami do miasteczek położonych nawet do 40 km od centrum Łodzi. Co ważne, oferuje ona przy tym cztery zróżnicowane pod względem cenowym i kanałowym pakiety telewizyjne (najbogatszy liczy ponad 200 programów), tak więc większość klientów nie powinna mieć tutaj problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej dla siebie oferty.

Ważną zaletą telewizji kablowej jest fakt, że jej oferta często łączy się z ofertą internetową oraz telefoniczną - a korzystając z kilku usług tego samego dostawcy, można zwykle liczyć na uzyskanie atrakcyjnych warunków cenowych. Poza tym, w porównaniu do platform satelitarnych, zapewnia ona dostęp do regionalnych programów, a przy tym szybciej uruchamia nowe, debiutujące kanały telewizyjne (pasmo nadawcze w przekazie satelitarnym jest bowiem drogie i ma małą pojemność).

Która telewizja będzie lepszym wyborem?

Dla wielu klientów, najistotniejszymi kryteriami decyzyjnymi są: cena pakietu telewizyjnego oraz dostępność kanałów, na których najbardziej im zależy. I choć faktycznie dla osób, które mogą wybierać zarówno spośród ofert telewizji kablowej, jak i satelitarnej będą to kwestie kluczowe, to jednak warto wziąć pod uwagę również te wcześniej wspomniane aspekty.

Źródło: www.toya.net.pl.

Komentarze