Wentylatory przemysłowe - rodzaje i zastosowanie

Wentylatory przemysłoweW przemyśle używa się różnorodnych wentylatorów. Można je zaklasyfikować do urządzeń promieniowych, osiowych oraz mieszanych.

Wentylatory przemysłowe promieniowe

Wentylatory promieniowe cechują się przetaczaniem dużej ilości powietrza pod bardzo wysokim ciśnieniem. Można więc z powodzeniem używać ich w systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych.

Takie wentylatory spotykamy również w kanałach. Wentylatory promieniowe dzieli się dodatkowo na bębnowe oraz poprzeczne. Wentylatory bębnowe znajdują zastosowanie również w instalacjach grzewczych oraz chłodniczych.

Dzięki temu, że pracują cicho można stosować je także w systemach klimatyzacyjnych. Wentylatory bębnowe cechują się dużą szerokością wirnika, co pozwala na osiągniecie wysokiej wydajności takiego urządzenia przy jednocześnie niewielkich gabarytach. Z kolei wentylatory promieniowe poprzeczne są modelem, w którym powietrze jest dwukrotnie przyspieszane poprzez podwójny przepływ przez wirnik. Bardzo popularne jest ich zastosowanie w klimatyzacji.

Wentylatory przemysłowe osiowe

Kolejny typ to wentylatory osiowe. Dzielą się one na wentylatory osiowe przeciwbieżne oraz śmigłowe. Modele przeciwbieżne składają się z dwóch połączonych ze sobą wentylatorów. W tym układzie nie mamy do czynienia z zawirowaniami gazu, więc nie ma potrzeby montowania w takich wentylatorach kierownicy. Tego typu urządzenia spotyka się między innymi w układach wentylacyjnych na okrętach oraz w kopalniach. Modele osiowe śmigłowe są również używane w przemyśle. Wentylatory o mniejszej średnicy śmigła można również w powodzeniem użytkować w domu czy miejscu pracy. Niewielkie wentylatory przynoszą ulgę w upalne dni.

Inne typy wentylatorów

Wentylatory można dzielić również ze względu na miejsce ich zamontowania. Najpopularniejszy jest podział na wentylatory kanałowe, sufitowe, dachowe oraz naścienne. To również nie wszystkie klasyfikacje wentylatorów. Jeśli jako kryterium przyjmiemy zastosowanie takiego urządzenia, możemy je podzielić na:

  • ogólne,
  • specjalistyczne,
  • morskie,
  • przeciwwybuchowe,
  • transportowe,
  • typowo kopalniane.

    Komentarze