YouTube dla dzieci. Jak kontrolować wyświetlanie filmów?

YouTube dla dzieciKontrola rodzicielska to bardzo ważny element wychowania młodego internauty, który zaczyna stawiać pierwsze kroki w świecie mediów społecznościowych, takich jak YouTube czy Facebook. Podpowiadamy, co może zrobić rodzic, który chce, aby jego dziecko oglądało w internecie treści dostosowane do jego wieku.

W serwisie YouTube publikowanych jest przeszło 500 godzin filmów na minutę. Każdego miesiąca do serwisu loguje się średnio 1,9 miliarda osób. Codziennie wyświetlanych jest ponad miliard godzin materiałów wideo. W tym ogromnym zalewie treści naprawdę łatwo jest zginąć. Odpowiednia kontrola rodzicielska, a w niektórych przypadkach nawet blokada YouTube, mogą pomóc w kształtowaniu krytycznego myślenia u młodego człowieka i wyrabianiu w sobie przekonań na temat tego, jakie filmy są dla niego dobre, a jakich nie powinien oglądać.

Kontrola rodzicielska YouTube

Zgodnie z regulaminem Google obowiązującym dla naszego kraju, dziecko musi ukończyć 16 rok życia, aby móc samodzielnie korzystać z konta na YouTube. Do tego czasu opiekun młodego człowieka powinien zadbać o odpowiednią kontrolę rodzicielską i wprowadzenie podstawowych reguł korzystania z komputerów, smartfonów i tabletów, które umożliwiają oglądanie materiałów wideo dostępnych w mediach społecznościowych. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą ułatwić nam to zadanie.

Jak zablokować YouTube na Androidzie?

Google stworzyło własną platformę, która może pomóc rodzicom nadzorować to, w jaki sposób dziecko korzysta z zasobów YouTube i innych usług, takich jak Google Play lub Gmail. Instalacja aplikacji Family Link to dobry sposób na nadzorowanie urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android, blokadę YouTube oraz zarządzanie czasem korzystania z internetu. Za pomocą dedykowanego narzędzia rodzic będzie mógł wybrać usługi odpowiednie dla dziecka, a także ograniczyć dostęp do tych, które budzą jego wątpliwości.

YouTube Kids: bezbolesna blokada YouTube

Na tabletach i smartfonach, z których korzystają dzieci warto zainstalować aplikację YouTube Kids zamiast tradycyjnej wersji platformy. Jej zasoby zostały dostosowane do najmłodszych widzów. Rodzic nie musi się wówczas martwić o to, że jego dziecko przez przypadek trafi na nieodpowiednie filmy. Jeśli wybieramy tradycyjną wersję aplikacji YouTube warto zadbać o to, żeby platforma uruchamiała się w trybie ograniczonego dostępu. Filtr nie jest może skuteczny w stu procentach, ale na pewno pomoże w ukryciu filmów zawierających treści dla dorosłych.

Rozwiązania technologiczne to dopiero połowa sukcesu. Nikt nie wyręczy nas w rozmowach z dziećmi na temat zagrożeń i nieodpowiednich treści, które można znaleźć na YouTube. Pamiętajmy więc o tym, żeby każdy rodzaj kontroli rodzicielskiej był formą dialogu z młodym internautą, a nie jedynie rygorystycznym egzekwowaniem posłuszeństwa.

Komentarze