Zalety serwerów VPS

Zalety serwerów VPSW dobie Internetu, kiedy praktycznie każda firma czy osoba prywatna posiada swoją stronę internetową, sklep, forum czy choćby korzysta z E-maila, istnienie dobrych serwerów gwarantuje możliwość przepływu informacji i funkcjonowania cywilizacji.

Wśród serwerów można wyróżnić fizyczne lub wirtualne, które będą przedmiotem naszego zainteresowania.

Czym jest serwer VPS?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server, prywatny serwer wirtualny) jest nowoczesnym, unikalnym rozwiązaniem, które pozwala na podział fizycznej maszyny (fizycznego serwera) na kilka mniejszych, wirtualnych urządzeń. Dla klienta jest to wygodne rozwiązanie, kiedy nie potrzebuje on na własność fizycznego urządzenia, ale zależy mu na wysokiej jakości i dużych możliwościach, jakie związane są z posiadaniem własnego serwera.

Jest to profesjonalne rozwiązanie, które oferuje dostęp do zarządzania usługą na poziomie głównego administratora sieci (dostęp do root). Dzięki temu możliwe jest samodzielne konfigurowanie serwera i oprogramowania, które się tam znajduje. Zarządzający ma możliwość dodawania wybranych aplikacji do serwera, ich modyfikowania, a także może wykorzystywać serwer np. do kompresji dużych plików i ich udostępniania.

Zasoby sprzętowe

Ze względu na to, iż VPS działają w obrębie jednego serwera fizycznego, następuje partycypacja jego zasobów i możliwości. Oznacza to, że każdy użytkowania serwera VPS otrzymuje zagwarantowaną ich ilość i może korzystać z nich w dowolny sposób, w wybranej przez siebie chwili. Do tych zasobów należą między innymi RAM czy CPU, przypadające na jednego użytkownika.

Należy przy tym pamiętać, iż poszczególne VPS, działające na jednym urządzeniu fizycznym, są od siebie całkowicie odizolowane. Dzięki temu użytkownicy nie muszą obawiać się "wycieku" informacji.

Pełna wirtualizacja ze wsparciem sprzętowym

Istnieją dwa możliwe typy wirtualizacji dla VPS: pełna wirtualizacja oraz parawirtualizacja. Pierwsza z nich odznacza się znacznie większymi możliwościami, gdyż dzięki niej wszystkie zasoby sprzętowe serwera widziane są przez komputer użytkownika tak, jakby były fizyczną maszyną. Ogromną zaletą tego rozwiania jest fakt, iż pozwala ono na wykonywanie części zadań na komputerze-hoście. Dzięki temu nie jest konieczna emulacja, a co za tym idzie - skraca się czas operacji.

Jakie znaleźć dobry, tani serwer VPS?

Dobry, tani serwer VPS powinien odznaczać się przede wszystkim wysoką jakością, która idzie w parze z niską ceną oraz nie pociąga za sobą ukrytych kosztów. Za wysoką jakość pracy odpowiadają przede wszystkim szybkie, wydajne fizyczne procesory i dyski SSD. Odpowiednie systemy zabezpieczeń gwarantują, że informacje nie zostaną wykradzione, ani utracone. Ważne parametry, to także gwarantowany uptime oraz kopie bezpieczeństwa danych. Decydując się na wybór odpowiedniego serwera, warto zwracać uwagę, czy marka, która je oferuje, zapewnia całodobowe wsparcie techniczne. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej firmy RapidDC.

Komentarze