Automatyczna brama wjazdowa - rodzaje, możliwości, przeglądy, konserwacja

Automatyczna brama wjazdowaBrama wjazdowa jest wizytówką domu - w końcu to właśnie z nią na samym początku stykają się odwiedzający goście. W ostatnich czasach rekordy popularności biją automatyczne modele, sterowane za pomocą pilota. Ich niekwestionowanym atutem, oprócz eleganckiego designu, jest komfort użytkowania.

Można bez problemu dostać się na swoją posesję bez konieczności wychodzenia z samochodu. Co ważne, większość dostępnych obecnie na rynku automatycznych bram wjazdowych wyposażona jest także w funkcję furtki.

Moduł ten przeznaczony jest dla osób, które wchodzą na posesję pieszo. W tym przypadku brama otwiera się częściowo, co pozwala zaoszczędzić czas i energię potrzebne na pokonanie całego toru, po którym przesuwa się skrzydło. Nowoczesne bramy automatyczne są także bezpieczne. Wyposażone w liczne czujniki i fotokomórki zapobiegają uszkodzeniom pojazdu i nie stanowią zagrożenia dla poruszających się po posesji ludzi oraz zwierząt. W chwili, kiedy skrzydło bramy napotka na przeszkodę, zmienia tor ruchu na przeciwny, chroniąc osoby i przedmioty przebywające w jej zasięgu.

Automatyka bramy

Brama skrzydłowa (jedno, dwuskrzydłowa) czy przesuwna?

Wybierając bramę automatyczną, na początku należy podjąć decyzję, czy lepszym rozwiązaniem będzie model skrzydłowy (rozwierny) czy też przesuwny. Pierwszy jest polecany ze względu na ciekawy, luksusowy design. Doskonale wpisuje się w stylistykę okazałych domów o różnym, również nowoczesnym designie. Zaletą bramy przesuwnej jest z kolei fakt, że nie potrzebuje ona tak wiele powierzchni, jak jej skrzydłowy odpowiednik. Świetnie sprawdza się więc na działkach o niewielkim metrażu. Obowiązujące w Polsce prawo budowlane nakazuje, aby skrzydła bramy otwierały się do środka posesji. Brama przesuwna nie zajmuje powierzchni na podjeździe, ponieważ porusza się wzdłuż ogrodzenia. Doskonale więc sprawdzi się na szerokich i płytkich posesjach. Duża dostępność modeli sprawia, że bez problemu można dopasować taki, który będzie harmonizował z estetyką domu oraz ogrodu. Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn preferuje się bramę skrzydłową lecz działka nie dysponuje odpowiednim metrażem, dobrym pomysłem będzie model posiadający jedno skrzydło. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w narożniku posesji. Dzięki temu, że skrzydło będzie otwierało się na stronę ogrodzenia, nie będzie znacząco ograniczało powierzchni działki.

Brama wjazdowa skrzydłowa

Brama wjazdowa przesuwna

Bez względu na to, która brama zagości na posesji, należy pamiętać o tym, że jej bezproblemowe działanie wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Jakość na pierwszym planie

Pierwszą regułą, jaką trzeba uwzględnić już na etapie wyboru bramy, jest skoncentrowanie się w większym stopniu na jakości niż na cenie. Inwestycja poczyniona na początku, zaowocuje w przyszłości. Podzespoły wykonane z trwałych materiałów, solidne siłowniki i ocynkowane skrzydła pomalowane lakierem proszkowym sprawią, że przez wiele lat będziecie cieszyć się jej eleganckim designem i niezawodnym mechanizmem. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich może pracować dany siłownik. Może okazać się bowiem, że rozwiązanie nie jest dostosowane do panujących w kraju warunków klimatycznych. Montaż bramy najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom i zrezygnować z samodzielnej instalacji. W przypadku automatycznych bram wjazdowych liczy się najdrobniejszy szczegół. Odpowiedni kąt nachylenia w stosunku do podłoża, właściwe wyregulowanie zawiasów skrzydeł, czy mechanizm osadzony na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu będzie skutecznie opierał się niskim temperaturom, to detale, z którymi bez problemu poradzi sobie autoryzowany serwisant.

Bezcenne przeglądy

Skoro mowa o fachowcach, nie należy zapominać także o okresowych przeglądach bramy. W wielu firmach specjalizujących się w dostarczaniu automatyki do bram, są one warunkiem utrzymania gwarancji. I chociaż w wielu przypadkach kontrola stanu bramy jest odpłatna, nie ma wątpliwości, że w ogólnym rozrachunku jest bardziej opłacalna. Serwisant, który dokonuje przeglądu, zwraca uwagę na wszelkie podzespoły, które oczywiście zużywają się w trakcie eksploatacji. Czasami zdarza się, że wymiana niewielkiego elementu warunkuje żywotność bramy na wiele lat. Zaniedbanie może zaś prowadzić do poważnych uszkodzeń całego mechanizmu. W konsekwencji koszty naprawy zdecydowanie przerosną kwotę przeglądu. W skrajnych przypadkach może też dojść do całkowitej awarii siłownika, skutkującej wymianą całego mechanizmu. Serwisant podpowie również w jaki sposób konserwować bramę i zabezpieczyć ją przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Usuwanie zanieczyszczeń

Automatyczna brama wjazdowa wymaga także odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli słychać niepokojące skrzypienie, prawdopodobnie jest to znak, że należy nasmarować ruchome elementy. Używając specyfików w sprayu zyskuje się pewność, że środek trafia w najdrobniejsze szczeliny. Przez zimą warto także zabezpieczyć zawiasy odpornym na wilgoć smarem maszynowym. Zamki natomiast nie będą zamarzać, jeśli zaaplikuje się do ich wnętrza smar silikonowy, który skutecznie wypiera wodę. Należy oczyszczać poszczególnych elementy elektryczne bramy z liści czy błota. Czasami zdarza się, że w mechanizmach zalegają drobne owady, błoto czy zanieczyszczenia, które obniżają ich sprawność i mogą prowadzić do szybkiego zużywania się poszczególnych elementów siłownika. W przypadku bramy przesuwnej, koniecznie należy zadbać o to, aby na szynie, po której porusza się skrzydło nie zalegały zabrudzenia. Napotykając je na swoim torze ruchu, brama podlega zdecydowanie szybszej eksploatacji, co z kolei generuje koszty napraw.

Niebezpieczny śnieg i lód

Mówiąc o zalegających przedmiotach i zanieczyszczeniach, nie można zapomnieć o śniegu, który zimą szczególnie doskwiera właścicielom automatycznych bram wjazdowych. Zdecydowanie należy unikać sytuacji, w której skrzydło bramy służy jako pług do odśnieżania posesji. Rozwiązanie takie powoduje obciążenie siłownika i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanizmu. Nieodśnieżona posesja wokół bramy może skutkować także rozregulowaniem zawiasów i opadaniem jednego lub obu skrzydeł. Jeśli natomiast wjazdu na posesję strzeże brama przesuwna, trzeba również oczyszczać szynę z zalegającego śniegu. Należy również zwrócić uwagę na to, czy biały puch nie pokrywa czujników, co z kolei może powodować zakłócenia w pracy fotokomórek.

W ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem, idealnym dla osób, które cenią inteligentne budownictwo jest montaż przewodu grzejnego, który zabezpiecza przed śniegiem i chroni przed zamarzaniem wody w płaszczyźnie, po której porusza się brama. Przymarznięcie bramy do podłoża to przecież sytuacja, której ponad wszystko chce uniknąć każdy właściciel posesji.