Co to jest serwer dedykowany i kolokacja serwera?

Serwer dedykowany i kolokacja serweraSerwer dedykowany inaczej wydzielony, stanowi tak naprawdę komputer oddzielny, który pełni rolę serwera jednak tylko i wyłącznie dla jednego, ściśle określonego usługobiorcy. Wiele firm hostingowych w swojej ofercie posiada taką właśnie usługę.

Klient, który decyduje się na ten typ usługi, może liczyć na serwer, w którym będzie mógł dowolnie zmieniać ustawienia i konfigurację domyślnie zainstalowanego systemu operacyjnego.

Z tego typu usługi korzystają przede wszystkim firmy, oferujące różnego rodzaju usługi internetowe takie jak serwery, strony WWW, radia i TV internetowe, czaty oraz różnego rodzaju aplikacje, a także hosting. Serwerami dedykowanymi zarządzają przede wszystkim klienci firm hostingowych. Dzieje się to poprzez protokół SSH. Płacąc wyższą cenę usługi, bardzo często pośrednicy dużych serwerowni oferują poszerzony zakres, do swojego pakietu dodając monitoring oraz zarządzanie serwerem w przypadku wystąpienia awarii, jeśli na serwerze zainstalowany jest system Linux, Windows bądź też pulpit zdalny. Tak naprawdę od ceny za konkretną usługę, zależy co klient otrzyma w danym pakiecie od dostawcy.

Kolokacja serwerów

Inną usługą, którą również można znaleźć w ofercie firm hostingowych, jest tak zwana kolokacja serwerów. To usługa zdecydowanie korzystna i mająca wiele atutów. W tym wypadku do serwerowni firmy, która oferuje ten typ usługi, możemy wstawić własny serwer. Jakie płyną korzyści z usługi znanej jako kolokacja serwera? Przede wszystkim łącze internetowe zyskuje na szybkości i pewności tego połączenie, w przeciwieństwie do innych firm, które nie korzystają z takiej możliwości. Łącze zyskuje na wyższej przepustowości, jest symetryczne i również zaopatrzone w łącze dodatkowe, co niezwykle pomocne może się okazać w przypadku wystąpienia awarii związanej z jednym z dostępnych łącz.

Kolejną korzyścią jest szybkie reagowanie w przypadku gdy wystąpi jakaś awaria. Sprawna obsługa umożliwia dostęp do pomieszczenia, w którym znajduje się serwerownia. Możemy również liczyć na ciągłość zasilania oraz stały dostęp do Internetu, jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy. Ponadto w razie konieczności, pomocą również służą doświadczeni administratorzy sieci, do których można się zwrócić bez problemu w każdej chwili, gdy z jakimś problemem nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Serwer, który zostaje umieszczony w serwerowni firmy hostingowej, zyskuje na optymalnych warunkach środowiskowych otoczenia. Przede wszystkim na odpowiedniej temperaturze i wilgotności, a także liczyć można tu na instalację przeciwpożarową oraz zasilanie awaryjne wraz z generatorami prądotwórczymi.

Kolokacja serwera jest również związana ze znacznie niższymi kosztami w porównaniu z trzymaniem serwera w danej firmie. To oszczędność uzyskana dzięki wyeliminowaniu konieczności inwestowania w zakup kilku niezależnych łącz do Internetu oraz konieczności budowania własnej infrastruktury. Zamiast poświęcać czas na otoczenie, niezbędny czas w tym wypadku można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zajmowanie się serwerem. Kolokacja serwera wygodną opcją, z której korzysta spora część firm, jeśli oczywiście firma hostingowa ma w swojej ofercie ten typ usług.

Komentarze