Internet we współczesnym świecie

Internet we współczesnym świecieW wielu gałęziach przemysłu motorem napędowym są badania prowadzone przez naukowców pracujących na potrzeby wojskowości. Tak też stało się z globalną siecią komputerową. Zalążkiem Internetu były prace prowadzone na uniwersytetach amerykańskich. Internet jako słowo funkcjonuje od 1983 roku.

Pierwsza strona internetowa została stworzona w 1990 roku. Od tego czasu postępował dynamiczny rozwój Internetu na świecie. W Polsce początki Internetu datuje się na rok 1990. Dziś globalna sieć Internetu obejmuje wszystkie kontynenty i miliardy ludzi na całym świecie. Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy z różnych dziedzin, pozwala wymieniać informacje, kontaktować się dzięki komunikatorom internetowym między sobą. Internet to również źródło rozrywki.

Rozwój Internetu pozwala nie ruszając się z przed komputera dokonać przelewów bankowych, zakupów. W odniesieniu do niektórych treści Internet może być niebezpieczny. Dotyczy to np. kont bankowych które są udostępniane przez banki klientom. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne ale niesie ze sobą spore ryzyko związane między innymi z działaniem hakerów. Ludzie ci zajmują się rozszyfrowaniem danych w Internecie. Często są to dane, informacje które dla przeciętnego odbiorcy i korzystającego z Internetu są niedostępne. Hakerzy dzięki swojej dużej wiedzy o działaniu, zabezpieczeniach Internetu często są w stanie wykraść poufne informacje np. rządowe czy wojskowe ale też wkraść się np. na konta bankowe i dokonać przelewów na swoje konta. Dlatego też Internet to ciągła walka, która odbywa się w cieniu zwykłych użytkowników globalnej sieci między dwiema stronami - programistów czyli ludźmi którzy zajmują się ochroną danych osobowych a hakerami którzy z kolei chcą je rozszyfrować.

Często działalność hakerów może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla nich samych. Dzieje się to wtedy gdy wejdą w posiadanie tajnych informacji rządowych. Internet niesie ze sobą też niebezpieczeństwo korzystania z niego dla przeciętnego użytkownika. Niektóre treści są zabronione w Internecie. Do nich należy np. rozpowszechnianie pornografii dziecięcej za co grożą wysokie kary więzienne. Umiejętne, rozsądne korzystanie z Internetu to niewyczerpalne źródło wiedzy, informacji i rozrywki, a we współczesnym świecie chyba już niewiele osób może sobie pozwolić na brak Internetu. Stał się on bowiem niemalże nierozerwalnie z nami związany i wielu nie wyobraża sobie życia we współczesnym świecie bez dostępu do globalnej sieci Internetu.

Komentarze