Jak odbierać radio cyfrowe?

Jak odbierać radio cyfrowe?Sieć radia cyfrowego zaczęła powstawać w Polsce w roku 2013 i już teraz mogą z niej korzystać mieszkańcy największych miast i okolic metropolii a do 2020 roku sieć rozbudowana ma być na cały kraj.

Pierwsze nadajniki powstały w Warszawie oraz Katowicach. Naziemna radiofonia cyfrowa DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) nadawana jest w paśmie VHF (174-230MHz).

Aby móc odbierać radio cyfrowe niezbędny jest specjalny nadajnik. Nadajniki DAB+ (a nie DAB starszej generacji) muszą jednak posiadać specjalne parametry i pamiętajmy, że te importowane bardzo często nie obsługują na przykład polskich znaków.

O tym, jakie parametry musi spełniać odbiornik wypowiedziała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Sporządziła poradnik, w jakim zawarto wszelkie rekomendacje dla producentów tego rodzaju urządzeń i ich importerów. Dzięki temu jasne jest, jakie dokładnie odbiorniki obsługiwać będą radio cyfrowe. To również szereg porad dla przyszłych użytkowników innowacyjnego pasma radiowego.

Dzisiaj do wyboru mamy całą paletę odbiorników DAB+. Producenci oferują zarówno te stacjonarne jak i przenośne. Coraz więcej samochodów, jakie wyjeżdżają prosto z salonu ma wmontowany właśnie tego typu odbiornik. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na fakt, iż każdy odbiornik DAB+ musi posiadać opcję odbierania radiofonii analogowej FM. Na rynku dostępne są również komponenty DAB+ czy mikro odbiorniki, jakie dokłada się do odbiorników FM bądź zestawów audio - bardzo często takie rozwiązanie stosowane jest w sprzętach samochodowych a właściciel nie jest wtedy zmuszony do wymiany całego sprzętu.

Nowa technologia to lepsza jakość dźwięku, większy wybór stacji i o wiele więcej możliwości wykorzystania radiowego sprzętu. Dźwięk jest cyfrowy, do tego radio pełni również szereg innych funkcji - przesyła opisy, obrazy, jest informatorem o ruchu drogowym czy systemem nawigacji.

Samo odbieranie radia cyfrowego jest dużo łatwiejsze od tego starszej generacji. Wyszukiwanie odpowiednich stacji radiowych odbywa się na przykład poprzez ich nazwy a nie częstotliwości. Co więcej, użytkownik ma dostęp do o wiele większego programu radiowego, które emitowane są na dodatek bez zbędnych szumów i jakichkolwiek zakłóceń.

Osoby, które korzystają z możliwości radia cyfrowego mają dzisiaj dostęp nie tylko do stacji lokalnych, ale również tych ogólnopolskich. Stacje, które nadają w technologii cyfrowej a ich odbiór możliwy jest na terenie całego kraju to między innymi Radio ZET, RMF FM czy Radio Maryja.

Jedyną wadą, jaka wiąże się z wprowadzeniem sygnału cyfrowego jest dla wielu konieczność wymiany odbiorników i anten. Te, które służyły do odbioru radia FM nie nadają się dla radia DAB+. Niektórzy mogą również narzekać na nieodczuwanie różnicy w jakości nadawanego dźwięku. To prawda, nie zawsze jest to słyszalne natomiast rekompensatą będzie zapewne brak szumów i zakłóceń. Dodajmy jeszcze, że zgodnie z zapowiedziami, w roku 2015 powstały kolejne nadajniki - w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Jeśli spojrzymy na mapę Polski to łatwo będzie dostrzec, że już niemal cały jej obszar (poza północnym wschodem, który wchodzi w skład ostatniego etapu cyfryzacji) objęty jest nową technologią nadawania dźwięków radiowych.

Źródło: www.digib.pl.

Komentarze