Pompy ciepła - rodzaje, zastosowanie, ceny

Pompa ciepła - zasada działaniaPompy ciepła - rodzaje, zastosowanie i cena. Zminimalizowanie opłat za energię, przy pomocy której ogrzejemy dom, staje się coraz częściej priorytetem. Konwencjonalne jej źródła są coraz droższe, a całkowite wyczerpanie się nawet najbogatszych złóż zbliża się nieubłaganie. Alternatywą okazują się pompy ciepła, które mogą pracować równie wydajnie, co stosowane dziś tradycyjne metody ogrzewania domów i innych budynków.

Pompy cieplne dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła.

Pompy ciepła - rodzaje

  • ASHP, pompa ciepła powietrzna, gdzie źródłem ciepła jest pobrane z zewnątrz powietrze. Dzieli się na dwa typy: pompa powietrze – powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze - woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą). Ten rodzaj charakteryzuje się mniejszą wydajnością zwłaszcza w okresie zimowym. Zaleca się stosowanie powietrznej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym. Zazwyczaj maksymalna temperatura wody grzejnej nie przekracza 38 - 40 stopni C. Ich cena waha się od 1 500 do 10 000 zł.
  • EAHP, pompa ciepła na wylotowe powietrze, która pobiera ciepło z powietrza wylotowego budynku, co wymaga mechanicznej wentylacji. Także w tym przypadku dzieli się na pompy transportujące ciepłe powietrze bezpośrednio do powietrza wlotowego oraz obiegu grzewczego i zbiornika ciepłej wody.
  • GSHP, pompa ciepła gruntowa, gdzie źródłem ciepła jest grunt lub inne podłoże. Dalszy podział został dokonany w zależności od źródła ciepła, np. gleba, skała, zbiornik wodny. Ten rodzaj pomp stosuje się do transportu ciepła zarówno do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Rodzaj ten jest zdecydowanie bardziej wydajny i bez obaw będzie współpracował z większością układów grzejnych. Temperatura wody grzejnej wynosi około 60 stopni C, cena tego typu urządzenia waha się między 30 000 a 50 000 zł.
  • WSHP, pompa ciepła wodna, gdzie jako źródło używa się ciepłą wodę płynącą. Zewnętrznym źródłem zasilania jest energia elektryczna, olej lub gaz. Pompa tego rodzaju działa przez cały rok, osiągając niższą skuteczność podczas intensywnych mrozów.

Warto podkreślić, że obecnie na rynku są dostępne także pompy ciepła hybrydowe, które różnią się w zależności od zastosowanych rozwiązań. Trudno wybrać uniwersalny najlepszy rodzaj pompy ciepła. Na ich funkcjonowanie ma wpływ szereg czynników, jak ocieplenie i wielkość budynku. Dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą i precyzyjnie określić swoje oczekiwania.

Komentarze

Olek
Zamontowanie pompy ciepła w domu jednorodzinnym w mieście z dużym ogrodem i dachem pozwalającym na montaż paneli fotowoltaicznyc h może być korzystne ze względu na wiele czynników.

Po pierwsze, pompa ciepła jest ekologicznym i energooszczędny m źródłem ciepła, które wykorzystuje energię z otoczenia, np. powietrza lub gruntu, do ogrzewania domu i wody użytkowej. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi czy olejowymi, pompa ciepła może pomóc zmniejszyć emisję CO2 i koszty zużycia energii.

Po drugie, montaż paneli fotowoltaicznyc h umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej, co może zasilać pompę ciepła, a nawet przekazywać nadwyżki do sieci energetycznej, co z kolei przekłada się na oszczędności finansowe.

Jaka będzie najlepsza pompa ciepła dla domu o powierzchni 140 m kwadratowych, zależy od kilku czynników, takich jak klimat, lokalizacja, rodzaj gruntu, izolacja termiczna i zapotrzebowanie na ciepło. W każdym przypadku warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnego domu.
Fachowiec
Pompy ciepła sprawdzają się zarówno w ogrzewaniu domów wyposażonych w ogrzewanie podłogowe jak i kaloryfery. Radzą sobie również z w sytuacjach gdy w domu występuje wariant mieszany. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze-powie trze czy powietrze-woda, zyskujemy pewność wysokiej jakości ogrzewania. Duże mrozy, nie są przeszkodą w funkcjonowaniu pomp ciepła. Klienci do wyboru mają pompy różnych producentów różniące się parametrami technicznymi. Najważniejsze z nich to pobór prądu i efektywność jego wykorzystania. Nie bez znaczenia jest również głośność pompy. Naturalnie im cichsza, tym mniej uciążliwa dla domowników i otoczenia. Nie warto szukać oszczędności poprzez zakup pompy ciepła mało znanych marek. Bo później koszty związane z ich serwisem i naprawami mogą okazać się ogromne.
Pietrek
Pompę ciepła najkorzystniej jest instalować w zestawie z fotowoltaiką. Niższe koszty energii to mniejsze rachunki. Przy wyborze pompy ciepła warto zdać się na fachowców. Podpowiedzą jaka pompa będzie optymalna do naszego budynku. Parametrów, które mają na to wpływ jest bardzo dużo. Dlatego nie warto dobierać pompy ciepła samodzielnie. Ryzyko błędu w obliczeniach jest spore i może wiązać się z niepotrzebnymi kosztami. Najkorzystniejs ze ceny otrzymuje się kupując pompę ciepła wraz z panelami fotowoltaicznym pochodzącymi od jednego sprzedawcy. Żywotność pompy ciepła i paneli fotowoltaicznyc h jest długa, co korzystnie wpływa na profil finansowy całej inwestycji.
Bernard
Inwestycja w pompę ciepła przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Brak zasobnika to jednocześnie brak potrzeby uzupełniania paliwa. Dla wielu osób konieczność kontrolowania ilości węgla czy pelletu jest mało komfortowe, szczególnie wówczas kiedy muszą wyjechać z domu na dłuższy czas. Zakup pompy ciepła poza oszczędnościami w kosztach ogrzewania oszczędza również czas właściciela. Jest całkowicie bezobsługowa. Jedyne czego wymaga, to systematycznych przeglądów technicznych.