Rodzaje samochodów

Rodzaje samochodówJest wiele rodzajów samochodów. Najbardziej znane są te osobowe, wśród nich wyróżnia się jeszcze wiele różnych grup, między innymi samochody typowo miejskie, ale też sportowe czy rodzinne.

Samochody miejskie przeznaczone są do poruszania się do mieście, są idealne na zakupy czy przejażdżkę. Ich zalety doceniają kobiety: są niewielkie, zwrotne i bardzo wygodnie się je prowadzi. Z kolei samochody sportowe są przeznaczone do szybkiej jazdy, rekreacyjnej, raczej nie nadają się dla rodzin z dziećmi. Są to idealne auta dla koneserów, miłośników motoryzacji. Rodzinne auta to np. typu kombi, pomieszczą nawet duża rodzinę, są bezpieczne i komfortowe.

Przyjrzyjmy się bliżej klasyfikacji samochodów osobowych ze względu na nadwozie.

Sedan

Ten rodzaj nadwozia jest zaliczany do tak zwanej grupy podstawowej. Cechą charakterystyczną jest dość pojemna przestrzeń bagażowa, która pozwala pasażerom na podróżowanie w dalsze trasy, a sama pokrywa bagażnika najczęściej znajduje się poniżej linii tylnej szyby i jest bez niej otwierana. Auta typu sedan występują w wersji 2- lub 4-drzwiowej i są kojarzone z autami eleganckimi i luksusowymi. Przykładem takiego właśnie pojazdu może być Volkswagen Passat.

Hatchback

Kolejny samochód, który można zaklasyfikować jako nadwozie podstawowe. Ważnym elementem dla tego pojazdu są drzwi bagażnika otwierane razem z szybą, które są uznawane za drzwi samochodu i właśnie dlatego wyróżniamy wersje 3- i 5-drzwiowe. Hatchbacki najczęściej występują w przypadku aut średnich oraz małych i mają ograniczoną powierzchnię bagażową, ale są także wyjątki. Jednym z nich jest Opel Signum lub Renault Laguna III.

Liftback

Jest to nadwozie konstrukcyjnie bardzo zbliżone do opisywanego powyżej hatchbacka, a główna różnica polega na bardziej pochylonej szybie oraz uwypuklonym bagażnikiem i zwiększoną pojemnością bagażnika, co może prowadzić do ich mylenia właśnie z autami typu sedan. Za przykład możemy tutaj podać Skodę Superb II generacji.

Kombi

Ten rodzaj nadwozia możemy zdefiniować jako sedan, którego część przeznaczona na bagaż została wydłużona. Co więcej, wysokość w dachu w obszarze przeznaczonym na bagaż jest bardzo zbliżona do wysokości, którą możemy odnotować w części przeznaczonej dla pasażerów i właśnie to odróżnia auta typu kombi od pojazdów typu hatchback, a klapa bagażnika również w tym przypadku jest traktowana jak drzwi. Ten rodzaj nadwozia z pewnością zostanie wybrany przez osoby, które cenią sobie dużą funkcjonalność i znaczną ładowność. Warto również wspomnieć o zastosowaniu tutaj popularnych relingów dachowych, które pozwalają na zamontowanie dodatkowego bagażnika na przykład na rowery lub narty.

VAN

Typ nadwozia jednobryłowego, który jest również określany mianem pojazdu wielozadaniowego. Składa się na kilka typów budowy, w zależności od zastosowania i przeznaczenia, a wyróżniamy zabudowę osobową do transportu osób, skrzyniową lub furgon w celu przewożenia określonego towaru.

Minivan

Inaczej nazywany także Multi Purpose Vehicle jest produkowany na podstawie nadwozia samochodu osobowego i dostępny w 4 różnych klasach, a ilość siedzeń sięga nawet do 8 w 3 rzędach. Przykładem pojazdu typu minivan może być między innymi Citroen C4 Picasso, Opel Zafira II lub Renault Scenic III.

Kabriolet

Auto przeznaczone jest dla wszystkich osób, które podczas jazdy uwielbiają czuć wiatr we włosach i promienie słońca na skórze. Nadwozie ma formę otwartą, a dach może mieć w tym wypadku formę materiałową chowaną w bagażniku naszego pojazdu lub stalową, która jest zostawiana w garażu. Sztywny dach to znacznie mniejszy poziom hałasu podczas podróży, ale z drugiej strony również większa masa pojazdu, a najczęściej również i mniejszy bagażnik. Możemy wyróżnić nadwozia 2- i 4-drzwiowe.

Tutaj możemy sklasyfikować także specjalną podkategorię kabrioletów, a mianowicie roadstery, które są pojazdami typowo sportowymi, a charakteryzują się skróconym tyłem i długim przodem.

Coupé

Również w tym przypadku mamy do czynienia z autami o sportowym pazurze, a są one przeznaczone i projektowane w największym stopniu z myślą o kierującym i osobie zajmującej miejsce obok niego. Zastosowana stylizacja jest opływowa, linia dachu opada, a znaczenie ma w tym wypadku efekt wizualny oraz imponujące osiągi, co w efekcie ma rozbudzać pożądanie potencjalnych nabywców, a także zazdrosne spojrzenia osób mijających tę właśnie konstrukcję. Typowym przykładem jest Audi TT.

SUV

Ten rodzaj konstrukcji jest bardzo często mylony z autami typowo terenowymi. W rzeczywistości jest to bardzo funkcjonalne połączenie właśnie pojazdów terenowych oraz rodzinnych, w efekcie czego uzyskujemy dużą pojemność, komfort i luks podróżowania oraz zwiększony prześwit. Tutaj wyodrębnić możemy także tak zwany crossover, który stanowi kompromis pomiędzy samochodem osobowym a SUV-em, a przykładem jest Mitsubishi Outlander.

PICK UP

Ten model nadwozia jest w większości przypadków łatwy do zidentyfikowania i nie budzi żadnych wątpliwości, a dzieje się to za sprawą charakterystycznej skrzyni ładunkowej umieszczonej za kabiną pasażerską. Sama kabina może mieć wiele kombinacji w zależności od wymagań i preferencji właściciela, ale największą popularnością cieszy się tak zwana podwójna kabina, która może pomieścić nawet do 6 pasażerów. Auta tego typu są rozchwytywane w Ameryce.

Przedstawione powyżej informacje odnoszą się do charakterystycznych cech najbardziej popularnych pojazdów, które możemy obserwować na naszych drogach. Obok samochodów osobowych wyróżnia się również samochody dostawcze, które spotykamy przed sklepem czy hurtownią - dostarczają towary do różnych punków, są pakowne i funkcjonalne. Wyróżnia się również tak zwane samochody specjalne, na przykład eleganckie limuzyny, które można wypożyczyć do ślubu, ale również samochody straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego.

Komentarze